Lukáš Kopecký režisér

15. 11. 2016

KOUZELNÁ AKTOVKA

Na jaře se do blízké říčky vrátili raci, a tuhle vzácnou podívanou si druháci Viktor a Hugo nemohli dát ujít. U vody však zvědavý Viky na mokrém svahu uklouzne – dokonale se zmaže a školní aktovku promění v potrhanou kouli. Když se kamarádi sklesle loudají přes park domů, na lavičce sedí dva pánové, kteří vypadají jako ze starého filmu. A jeden z nich Vikymu nabídne novou brašnu. Viky si ji rád vezme, ale pak nestačí kulit oči, co aktovka všechno dovede! Příběh školáků Vikyho a Huga sepsala současná česká spisovatelka dětských knih Daniela Krolupperová. V příštím roce jej uvede Rádio Junior coby pětidílnou četbu na pokračování. Čte: Táňa Hlostová
A pak že kouzla nejsou! Pevně se rozhodl, že od této chvíle už nikdy nebude dělat úkoly. Všechno za něj udělá aktovka! To bude panečku život!

14. 11. 2016

POSLEDNÍ LETOŠNÍ PES

Nepropásněte poslední příležitost zhlédnout ještě v letošním roce mosteckou inscenaci Podivný případ se psem. Po poslední repríze jí redaktor serveru i-divadlo Jiří Landa ohodnotil 70%. „Zdařilá režijní interpretace s promyšlenou scénografií P. Kastnera umožňující snadné přechody mezi jednotlivými scénami, které po celou dobu představení překvapují svojí variabilitou. V hlavní roli Christophera obstál O. Dvořák, jemuž se podařilo vytvořit věrohodnou postavu chlapce trpícího Aspergerovým syndromem. Jeho detailní práce s mimikou, pohyby a náročná pohybová složka patřily k největším devízám inscenace, stejně jako herecké souznění M. Krausové s postavou matky.“ Návštěvníci téhož serveru z řad divácké obce to vidí ještě lépe. Nechte se jimi nalákat k cestě do Mostu.

Letos naposledy hrajeme 26. listopadu od 19h v Městském divadle v Mostě!

08. 11. 2016

OHLASY NA SEVERÁK

Teprve před dvěma týdny vyšla audiokniha Glattauerova románu Dobrý proti severáku a na serveru audiolibrix už ji řádí mezi deset nejprodávanějších v kategorii Humor, komedie a satira. A taky už na ni vyšly velice pozitivní recenze.
Kamil Fajmon v recenzi Virtuální svět ve zvukové podobě soudí, že jsme beze zbytku využili všech nabízejících se zvukových možností. Hlavní přidaná interpretační hodnota podle něho spočívá v brilantním a nápaditém zachování písemného stylu emailové komunikace. Zvukové zpracování Glattauerova románu Dobrý proti severáku zcela správně více evokuje představu dramatického útvaru než běžné vícehlasé četby. Není divu, vždyť rozhlasová adaptace zdatně balancuje mezi oběma odlišnými formami a skrze důmyslné realizační provedení se může dostat i k posluchačům, kteří tento typ literatury příliš nevyhledávají.

Novou audioknihu na svém blogu hodnotí i Schefik. Vydaná audioknižní verze populárního románu podle něho bezpochyby potěší nejen milovníky romantických příběhů. Dobrý proti severáku si rozhodně zaslouží naši pozornost. A to nejen výkony jednotlivých interpretů, kteří odvádí naprosto profesionální a přesvědčivý výkon, ale především pak celkovým zpracováním audioknihy, jako celku. Radioservisu se podařilo zachovat jedinečnost této knihy a převést tak emailovou komunikaci i do mluveného slova. Tento úkol rozhodně nebyl jednoduchý, ve výsledku se však podařilo vše na výbornou.

30. 10. 2016

VŠE PRO DÍTĚ!

Třebaže se válečné operace let 1914-1918 českých zemí bezprostředně nedotkly, válka zasáhla naše území v té nejméně očekávatelné podobě. Odchod otců a učitelů na frontu, pokles reálných příjmů, všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie španělské chřipky, to vše se podepsalo na citovém traumatu, podlomeném zdraví a sociální bídě válečných dětí. Pochmurnému obrazu všeobecného zmaru a strádání nedokázalo čelit ani několik organizací, které na podporu dětem na konci války vznikly. Monografie autorského týmu Univerzity Pardubice je originálním příspěvkem ke stoletému výročí první světové války. Magnesia Litera 2016 za literaturu faktu! A koncem listopadu též k poslechu coby osmidílná četba na pokračování v rámci cyklu Radiokniha. Čtou: Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek.
Ve škole byly děti, které se z hladu nemohly pořádně soustředit na vyučování, nabádány k šetrnosti, odříkání, k maximálnímu šetření jídlem. 
Poslouchejte od 29. listopadu do 6. prosince od 23:33 na ČRo Plus.

24. 10. 2016

K ZBLÁZNĚNÍ ŽIVÝ

V letošním roce uplynulo 45 let od smrti spisovatele, básníka a překladatele z francouzštiny Františka Hrubína. K té příležitosti připravila Hana Zoubková rozhlasové pásmo věnované jeho životu a tvorbě. V rámci cyklu Schůzky s literaturou jej koncem listopadu premiérově odvysílá stanice ČRo Vltava. V pořadu účinkují brněnští herci Michal Isteník, Vladimír Krátký, Michal Bumbálek a Barbora Nesvadbová.
Láska a život jedno vždy pro mne budou.
Poslouchejte 27. listopadu od 20:00 na stanici ČRo Vltava.

17. 10. 2016

SKLAPLA PASTIČKA

Premiéra nejznámější divadelní detektivky od Agathy Christie je od soboty úspěšně za námi. Diváci s napětím sledovali překvapivé zvraty tohoto slavného detektivního případu. Jak to dopadlo, je však podle autorčiny vůle a dobré tradice zákázáno mimo představení šířit. A proto i my jsme diváky po premiérové děkovačce požádali, aby nikomu neprozrazovali rozuzlení příběhu. Přijďte si sami zapátrat, kdo je vrah první reprízy se hrají již 19., 27. a 29. října. Atmosféru popremiérových chvil zachytil fotograf Zdeněk Němec.

13. 10. 2016

GENERÁLKY PASTI

Zkoušení Pasti na myši jde do finále. Do sobotní premiéry zbývají pouhé hodiny. A již zítra nás čeká vyprodaná veřejná generálka. Nejslavnější divadelní detektivka všech dob se poprvé objeví na prknech Městského divadla Zlín. Hra byla několikrát zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě. Nechte se nalákat fotografiemi Dalibora Glücka a najděte si cestu do Zlína.

07. 10. 2016

DOBRÝ PROTI SEVERÁKU VYCHÁZÍ NA CD!

Říjnovou novinkou v katalogu Radioservisu je audioverze milostného románu v emailech Dobrý proti severáku. Tento knižní bestseller rakouského spisovatele Daniela Glattauera se v distribuci objeví od 24. října a bude představen v rámci akce Audioknihy NAHLAS.
Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?
Nahrávka vznikla v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2015. V ústřední roli milenců účinkují Jana Štvrtecká a Martin Sláma.

05. 10. 2016

NĚKOLIK VĚT O PASTI

Na zlínských divadelních prknech se v půlce října objeví nejslavnější divadelní detektivka Past na myši od Agathy Christie. Při té příležitosti jsem odpovídal na několik otázek, které otiskli v říjnovém InZlinu, jediném lifestylovém a kulturním magazínu ve Zlínském kraji.
Čtete rád detektivky? Jaká se Vám zatím líbila nejvíc a proč?
Vlastně moc ne. Detektivky nevyhledávám vůbec. Ale spíše proto, aby mě třeba nestrhly k horečné četbě a já jenom nečetl. Podobně to mám se seriály. Takže se pro mě zlínské oslovení stalo o to větší výzvou.
Na konci září jste se stal absolutním vítězem soutěžního festivalu Young for young v Městském divadle v Mostě. Podle diváků byla nejlepší právě Vámi režírovaná inscenace Podivný případ se psem, což je také detektivka. Režírujete rád detektivní žánr? Jaký je rozdíl nastudovat právě takový typ hry oproti klasickému „běžnému“ dramatu?
To ještě nevím, jsem v tomto žánru novicem. Podivný případ se psem sice bývá označován jako mysteriózní detektivka, ale skutečnost je trochu jiná. Jde o silný příběh dospívajícího chlapce s aspergerovým syndromem, který rozkrývá nejednu záhadu, ale především ve své rodině. Ona detektivka tak tvoří spíše atraktivní rámec. Ryzí detektivku tedy dělám až nyní.
Jaký bude Vojtěch Johaník typ detektiva?
Typem bude Vojta někde mezi Sherlockem Holmesem, Herculem Poirotem, slečnou Marplovou, detektivem Colombem a v neposledku též komisařem Clouseau. Tak by mohl naplnit různá divácká očekávání. Je to catch-all detektivka!
V Městském divadle Zlín jste už režíroval scénické čtení Cesta k moři (2011). Sledujete zlínskou divadelní scénu? Co jste viděl z aktuálního repertoáru a co Vás zaujalo?
Jedním z mých pedagogů na JAMU byl profesor Plešák, díky němuž jsem ke zlínskému divadlu získal vřelý vztah už během studia. S kolegy jsme tu opakovaně byli na festivalu Stretnutie, kde jsme vždy zhlédli mnohé z repertoáru a nadto užili spoustu legrace. Dodnes rád využiju každé příležitosti něco ve Zlíně vidět. Naposledy třeba Prodanou nevěstu. A chystám se na Srpen v zemi indiánů a na Dobré mravy.
Co mohou zlínští diváci od Pasti na myši očekávat?
Víte, detektivní žánr má tu výhodu, že v něm herci musí chtě nechtě hrát o život. Proto bych diváka neváhal pozvat na dechberoucí hereckou souhru a napínavou podívanou. A taky na diváka čeká nejedno překvapení. Snad teď nic nepropíchnu, když poodhalím, že vzhledem k tomu, že se Past na myši odehrává v kulisách sněhové vánice, je tedy nanejvýš pravděpodobné, že vrahem tentokrát nebude zahradník.
Kladete sám pastičky na myši? 
Pouze v přeneseném slova smyslu.
*
NENECHTE SI UJÍT Klevetivku neformální setkání diváků s tvůrčím týmem inscenace Past na myši, která se uskuteční ve středu 12. října v 17h v Dílně Městského divadla Zlín. Vstup zdarma.

23. 09. 2016

ÚZKÝ POKOJ

Úzký pokoj v domově seniorů. A za okny hustě sněží. V takové kulise se odvíjí příběh dvou starých mužů na konci života... a na začátku letu. Do vesmíru třeba. Jen tak kolem. Okolo Země. Radši ne daleko, aby byli zpátky, až bude sestřička Anička roznášet puding. Povídku Laca Keraty ze slovenštiny přeložil a pro rozhlasové vysílání zdramatizoval Ludvík Němec. Účinkují: Pavel Leicman a Jaroslav Kuneš
Vilo: Vůbec by nebylo strašné, kdyby mě některá hvězda do sebe vtáhla. Navždy.
Milan: To je hrůza! Buď trochu hravý při té hře!
Poslouchejte v sobotu 19. listopadu od 22:00 na ČRo Dvojka.

20. 09. 2016

OCENĚNÍ

Před začátkem první poprázdninové premiéry se v Městském divadle v Mostě již tradičně udělovaly ceny festivalu Young for young, jehož šestý ročník se konal začátkem června. Podle diváků se absolutním vítězem této soutěžní přehlídky současné divadelní tvorby stala mnou režírovaná inscenace Podivný případ se psem. Nechte se tímto pozvat na některou z podzimních repríz.

15. 09. 2016

JÁ TO NEJSEM

Směšnost sentimentální poezie a vyumělkovanost romantických gest je tématem veselohry Já to nejsem od Jana Nerudy. Hlavním hrdinou je kdysi zapálený básník Antonín Měrský, který již dlouhá léta žije v poklidném manželském svazku a užívá si na letním sídle radostí zabezpečeného měšťáka. Klidný den mu naruší dopis oddané ctitelky a milovnice jeho sladkobolných veršů, jež hodlá poetu osobně navštívit. Obtloustlý stárnoucí muž je z toho nesvůj, protože dnes je už někým zcela jiným, než býval, a zároveň je nutné udržovat dávnou slávu stále živou. Jak z trapné situace vyjít co nejlépe?
Jednoaktová hra byla publikována roku 1863. Je to poslední komedie, kterou Neruda napsal, což dobový tisk komentoval s velkou nevolí, neboť právě Nerudova tvorba významnou měrou přispěla k rozvinutí tohoto žánru.
Rozhlasovou inscenaci natáčíme v Brně ve stejném tvůrčím týmu jako v případě předchozích Nerudových dramatických miniatur Nevěsta a Ženich z hladu, na které chceme stylotvorně navázat. S úctou k dramatické tvorbě významného českého autora, ale s nezbytnou hereckou a hudebně zvukovou nadsázkou v duchu ironického humoru.
Okurky žloutnou předčasně jako česká energie.“   

Účinkují: Jan Kolařík (Antonín Měrský, básník), Ivana Hloužková (Marie, jeho choť), Marek Příkazký (Artur, jeho synovec), Táňa Malíková (Anna Krejčí, jeho ctitelka), Ondřej Jiráček (Ryšavý, student) a Pavel Doucek (Dráb)
Autor: Jan Neruda 
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Lukáš Kopecký 
Poslouchejte 18. 11. od 9:30 na stanici ČRo Vltava.

11. 09. 2016

AVISO: HRA O RETTIGOVÉ

Nenechte si ujít premiéru rozhlasové inscenace Magdalena Dobromila. Je to komorní drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích, ve kterém autorka Vendula Borůvková představuje českou buditelku, známou díky slavné knize receptů, jako emancipovanou ženu a starostlivou matku. Jelikož má hra výraznou genderovou linku, titulní postava není pouze postavou historickou. Problémy, se kterými se posluchači svěřuje, k němu velmi intenzivně promlouvají i přes stosedmdesát let vzdálený časový odstup. Hra byla napsána pro divu brněnských jevišť Simonu Pekovou. V dalších rolích se představí Tereza Novotná, Jan Grundman a Magdaléna Tkačíková.
„Kdyby mně dnes bylo znovu dvacet a věděla bych, co mě čeká a o čem to všechno je, tak bych radši ze skály do propasti skočila, než abych svolila ke svatbě. To je lepší si naráz zlámat vaz, než si nechat pomalu, den za dnem, vrážet do těla špendlíky.“
Poslouchejte 13. 9. od 21:30 na stanici ČRo Vltava.

07. 09. 2016

ČÁRYMÁRY

Hra, bolest a čárymáry je název portrétního pásma o americkém spisovateli Williamu Saroyanovi, které pro Český rozhlas připravila Tereza Reková. V pořadu posluchači uslyší hovořit překladatelku Věru Kláskovou, nakladatele Lubora Falteiska a v neposledku též ukázky ze Saroyanových knih v interpretaci Michala Bumbálka, Davida Macháčka, Terezy Groszmannové, Františka Nedbala, Ondřeje Dvořáka a Dalibora Buše.
Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.
Poslouchejte 11. září od 20:00 na stanici ČRo Vltava.
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=9
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=91

03. 09. 2016

JE TO PAST

V Městském divadle Zlín jsme před pár dny rozezkoušeli slavnou detektivku Agathy Christie. Podívejte se na fotografie z první čtené zkoušky, jak ji svým objektivem zachytil Zdeněk Němec. Premiéra 15. října ve Velkém sále!

17. 08. 2016

ROBIN

V těchto dnech v Brně natáčíme jednu z nejúspěšnějších knih Zdeny Frýbové. Humoristický román Robin vypráví o nenapravitelných rošťárnách hrubosrstého foxteriéra, který změní idylický chod jedné rodiny. Na první pohled nevinně vyhlížející štěně, které mělo být strážcem radosti u rodinného krbu, nedlouho po osvojení doslova rozhýbe svou novou rodinu nejen toulkami po Praze a útěky do rozlehlých šumavských hvozdů. Je tvrdohlavý, rád se předvádí a vymýšlí rafinované kousky, aby prosadil svůj názor. A tak Robinova rodina tak trochu proti své vůli začne žít úplně nový, nevšední život, kterým není vždycky nadšena. Přesto je Robinek členy rodiny milován, přes svou delikátní povahu totiž dokáže být neodolatelně roztomilý a vlastně nezapomenutelný. Z populárního románu Robin čte Věra Zástěrová.
„Každý, kdo dělá svoje povolání bez nadšení, a každý, kdo nemá kloudnou životní zálibu, žije jako hovado.“
Poslouchejte denně od 29. srpna do 9. září vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

05. 08. 2016

JEF

Psáno na vodu palbou kulometnou začal Jaroslav Erik Frič psát v létě 2007 jako blog. Ojedinělý deník prvních let nového tisíciletí je velkolepou koláží událostí, textů, snů, dialogů prodchnutou neobyčejnou mravní silou a poctivostí. JEF, někdejší nakladatel, v posledních letech především organizátor festivalů, autorských čtení a v neposledku též básník a hudebník, za publikované názory a postoje ručí svým dosavadním životem. „Zejména v zamyšleních věnovaných otázkám víry se ukazuje šíře Fričova rozhledu a jasného ukotvení jeho názorů, které mu nedovolují takříkajíc sejít z cesty. (...) Fričův náhled lze snadněji pochopit než přijmout. Je v něm totiž pevnost a vyhraněnost, která nastavuje zrcadlo a nutí ke konfrontaci se sebou samým,napsal Josef Chuchma
Výběr z Fričových textů pro rozhlas připravil Ludvík Němec a během podzimu se tento desetidílný cyklus stane součástí literárně-publicistického magazínu Zelný rynk. Posluchači ČRo Brno vyslechnou Fričovo ‚jiné psaní‘ v autenticky syrovém podání Jiřího Vyorálka
Člověk nemůže být někým jiným, než je, a jeho charakter je určován pouze tím, jaké věci dělá, čím se živí, čemu věří, s kým se stýká, jaké místo ve společnosti na něho zbylo, jaké si vydobyl, jaké zastává.


04. 08. 2016

PERENDA

Perenda je podivný, původně lesní tvor (ani úplně člověk, ani úplně zvíře), daleko nejspíš obr docela určitě mužského pohlaví. Je mírně dospělý, ale nikoli starý, i když už žije několik desítek, možná stovek let. To nikdo neví. Rozumí si daleko víc s dětmi, než s dospělými. Jednoho dne najde v domovském lese zapomenutý ruksak. A v zapomenutém ruksaku knihu o staré Praze plné nevídaných bytostí, přízraků a strašidel, což ho nesmírně zaujme. A tak začne neprodleně hledat způsob, jak se do onoho tajemného města podívat.
Už z úvodu je asi zřejmé, že Perenda Magdaleny Wagnerové je příjemnou pohádkovou knihou, plnou veselých příhod, vyprávěnou zkušenou pohádkářkou. Nyní jsme příhody onoho lesního muže vtaženého do víru velkoměsta zpracovali rozhlasově jako pětidílnou četbu na pokračování a já věřím, že v hravém podání Lucie Schneiderové půjde o neméně příjemný a zábavný poslech.
Poslouchejte od pondělí 5. do pátku 9. září vždy od 18:07 v digitálním vysílání Rádia Junior.

29. 07. 2016

JAKO PES

Jako pes je povídka ze stejnojmenné sbírky pražského hudebníka Filipa Topola. Kniha vyšla roku 2013 u Revolver Revue a tvoří ji tři povídky z 80. let, oficiálně publikované poprvé. Zastoupené texty výrazně nesou autobiografické rysy. Filip Topol je napsal jako dvacetiletý a představují tak jeho ranou prozaickou tvorbu. Titulní povídka, kterou jsme v brněnském studiu natočili, zachycuje setkání vypravěče s jeho bývalou dívkou, vdanou nyní za grafika Viktora. Čte: Jiří Vyorálek
Já sem si našel vlastní cestu, při který není vyloučený nic. Ale musíš se na věci dívat ne přes nějakej pavučinovej filtr, ale na věci nahý, obnažený na kořen, na podstatu, vsakovat je do sebe celý, až se budeš třást jako pes! Jako pes, sakra!
Poslouchejte 26. 9. 2016 ve 22:00 na stanici ČRo Vltava.


18. 07. 2016

PŘÍHODA KANDIDÁTA VOLDŘICHA

Dnes jsme v brněnském studiu dokončili nadčasovou humoristickou hříčku o provázanosti politiky a žurnalistiky. Pod výmluvným názvem Redaktor Chřástal aneb Příhoda kandidáta Voldřicha ji sepsal Viktor Dyk, básník, prozaik a dramatik, kulturní a politický publicista, satirický polemik a buřič. A je otázkou, nakolik do této povídky autor vtělil vlastní prožitek politických zápasů i svou deziluzi z nich. Dykova předválečná politická aktivita vyvrcholila v roce 1911 členstvím ve státoprávně pokrokové straně, za niž neúspěšně kandidoval ve volbách. To kandidát Voldřich vyjde z volebního klání vítězně, i když ho to bude leccos stát. Ale lze se hněvat na někoho, kdo jen koná svou povinnost? Čte: Martin Sláma
Co se týče defraudace, nechci nic namítat; dnes každý slušný člověk defrauduje. Není to nic nezvyklého.“
Poslouchejte 3. 9. 2016 v 11:31 na stanici ČRo Vltava.

15. 07. 2016

MOUSETRAP

V Městském divadle Zlín připravujeme uvedení nejúspěšnější divadelní detektivky všech dob – Pasti na myši od Agathy Christie. Ta se v londýnském divadle St. Martin´s nepřetržitě hraje už od roku 1952. Příběh se odehrává v nově otevřeném penzionu novomanželů Ralstonových. Je zima, počasí se prudce zhoršuje a do penzionu přijíždějí první hosté. Brzy na to už je příjezdová cesta pod sněhovou záplavou téměř neprůjezdná, když dorazí šestý a nikým neočekávaný host se šokující zprávou: všichni přítomní jsou v ohrožení života. Jenže telefonní spojení někdo přestřihl a dům zcela zavalil sníh. Není úniku. A vrah už je možná vevnitř…
Nevídaný úspěch této téměř sedmdesát let staré hry prý udivoval i samotnou autorku. Ale její čtenáři a diváci zas tak překvapeni nebývají – když jim totiž na závěr skvěle vybudovaného a humorem protkaného příběhu autorka naservíruje šokující rozřešení a všechny indicie do sebe hladce zapadnou, zatetelí se i ten nejzarytější odpůrce detektivek a chce se do téhle důmyslně sestrojené pastičky na myši nechat chytit zas a znovu. 

„Co podle mého nabízí Past na myši? Jedinečné vytržení z rutiny každodenních povinností. Mrazení v zádech, až by jeden chvílemi vyskočil ze sedadla. Překvapivé zvraty, napínavé drama, poezie hrůzy. Divákům doporučuji jít do divadla v doprovodu!“
Premiéra 15. října 2016 v Městském divadle Zlín!

04. 07. 2016

SNÍDANĚ U TIFFANYHO

Letní páteční večery přináší stanice ČRo Vltava posluchačům prozaické texty netradičního charakteru, doprovázené hudbou rovněž nevšední. Druhý červencový pátek bude patřit Holly Golightlyové a jejímu zápasu o úspěch v New Yorku čtyřicátých let. Capoteho novela Snídaně u Tiffanyho je prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k pillířům americké literatury. Hrdinka knihy je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, prostředkem je jí vlastní půvab a slabůstky starších bohatých pánů.
Vyslechněte příběh o lidských ambicích, osobní svobodě a hledání identity, který vám v jedinečném podání zprostředkuje Jan Kolařík.
Poslouchejte v pátek 8. července ve 20:00 na ČRo Vltava.
Po odvysílání najdete pořad ještě týden na stránce Hry a literatura.

28. 06. 2016

REPRÍZA ŽENICHA

Poslechněte si reprízu brilantní humoristické miniatury o svatební šlamastice vyhládlého doktora Svobody. Anekdotickou hříčku Jana Nerudy Ženich z hladu odvysílá počátkem července ČRo Dvojka. Poté se monodrama objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do soboty 16. července 2016.
Kromě jednoduché zápletky, ve které vdova Bobrovská musí kvůli dědictví neprodleně provdat dceru, je motor situační komedie hnán silou jediné motivace hlavního hrdiny – touhou po ukojení pořádného hladu. V titulní roli pohotového, chytrého a velkoměstem protřelého doktora, vyniká Tomáš Kobr.

Výchozím principem rozhlasové inscenace, která vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, je ironická nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval sám autor. (...) Přestože inscenátoři dílo neinterpretují přehnaně muzeálně, duch doby a úcta k sarkastickému dramatickému stylu Jana Nerudy, je ve hře dobře znát.“ 
Poslouchejte v sobotu 9. července od 22:00 na ČRo Dvojka.

26. 06. 2016

MÍNA

Odstartoval dvacátý ročník ankety (Ne)viditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu v sezóně 2015/2016. Po loňských třech nominacích mám i letos mezi navrženými umělci své želízko v ohni. Stejně jako v minulém ročníku se mezi nominovanými objevila Jana Štvrtecká, která tentokrát zaujala ztvárněním role Míny v komorní komedii Modrý medvěd. Hlasování v kategoriích nejoblíbenější herec a herečka bylo spuštěno včera a poběží až do 11. září.

23. 06. 2016

KRÁLOVNINA SMEČKA PSŮ

Útržky o královnách Oldřicha Daňka, byť se původně jedná o televizní cyklus, jako by byly psány pro rozhlas. Obratné chytré dialogy plné sarkasmu a bonmotů hýří skvělými hereckými příležitostmi. Zkrátka jsou nejlepší ukázkou toho, že i na malém prostoru dokáže několik výborných herců rozehrát velké drama. Včera jsme v brněnském studiu dokončili další, anglický útržek, jehož síla spočívá v chladné a hmatatelně strnulé atmosféře. Královnina smečka psů je komorní, ironicky laděný příběh o síle intriky, diplomatickém jednání a manipulaci a autor se v něm zaměřuje na okamžik, kdy je anglická královna Alžběta postavena před rozhodnutí podepsat rozsudek smrti nad svým bývalým milencem. A i když vše vypadá jen jako dohra událostí minulých, jimž už nelze zabránit, vyplouvá na povrch spousta myšlenek a emocí, pocity viny a lítosti.
V historické hříčce z alžbětinských časů se představí Helena Čermáková, Martin Siničák, Michal Isteník a Ladislav Kolář. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. Premiéru odvysílá 24. září stanice ČRo Dvojka.
 Jsme jenom královnini psi a každý z nás si hlídá místo ve smečce.

Pozvánky

5. 12. 2016 | 23:33

ČRo Plus

Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek: Vše pro dítě! (7/8)

Radiokniha. Válečné dětství 1914 – 1915. Čtou: Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek

6. 12. 2016 | 23:33

ČRo Plus

Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek: Vše pro dítě! (8/8)

Radiokniha. Válečné dětství 1914 – 1915. Čtou: Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek

8. 12. 2016 | 18:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

22. 12. 2016 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

6. 1. 2017 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

17. 1. 2017 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

26. 1. 2017 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

18. 2. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Ludvík Němec: Láska jako z Remarquea

Zamilovaná dvojka. Vybrané milostné dialogy ze světové literatury. Účinkují: Jana Štvrtecká a Michal Bumbálek