Lukáš Kopecký režisér

25. 01. 2019

IMAGO

Dnes jsme v brněnském studiu Českého rozhlasu dokončili debutovou hru Kristýny Kodrlové Imago, napsanou původně ještě do cyklu her pro mládež. Na pohádkovém půdorysu nastolí autorka ty nejvážnější problémy, jaké může teenager zakusit – rozhárané rodinné zázemí, alkoholismus jednoho z rodičů, šikana ve škole, mladická deziluze, touha po úniku. Prostě docela horror. A to se ani nezmiňuji o tom druhém světě, tam za houpačkou, kde může být ještě hůř. A protože se celá hra tak trochu točí i okolo hlasů, resp. hlasu coby lidské identity, zvolili jsme pro roli průvodce mezi skutečným a fantazijním světem bas operního pěvce Jana Štávy. A seznam nových hlasů debutujících v této hře dále rozšiřují talentovaní studenti brněnské konzervatoře. Olbří kus práce na tomto opusu pak odvedli skladatel Martin E. Kyšperský a zvukový mistr Michal Zelinka. Tak si jen přeju, aby vydaná energie všech zainteresovaných nepřišla vniveč jen kvůli tomu, že ve hře zazní několik vulgarismů. Nebylo by to však poprvé... Srdečně zvu k poslechu. Pojďte s námi do světa za houpačkou, zhoupněte se trochu!
„Jestli by lidi měli někomu věřit, tak právě mluvícím kocourům.“
Hru premiérově odvysílá stanice ČRo Dvojka v neděli 24. února ve 13:00!

 Účinkují: Jan Šťáva (Kocour), Marek Hurák (Tomáš), Aleš Zbořil (Učitel), Teodor Dlugoš (Viktor), Jiří Fikáček (Filip), Kristýna Nováková (Tereza), Tereza Groszmannová (Máma I.+II.), Martin Sláma (Táta I.+II.), Dominik Teleky (Pes) a Simona Rejdová (Hlas ze skríňky)

Autor: Kristýna Kodrlová
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Martin E. Kyšperský
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Režie: Lukáš Kopecký

14. 01. 2019

200

Nadšeným potleskem odměnilo v sobotu publikum čtveřici herců z komedie Dva úplně nazí muži. Hodina a půl smíchu a dobré nálady. Inscenace hry současného francouzského dramatika má šanci stát se ve Slováckém divadle jedním z oblíbených kusů letošní sezóny. A řečí čísel? Do konce března odehrají tuto komedii ještě v deseti večerních představení, ale z téměř 4000 lístků už zbývá posledních dvě stě. Premiérový večer (a následný večírek) zachytil fotograf Marek Malůšek.

12. 01. 2019

PREMIÉRA

Už za pár okamžiků uvedeme ve Slováckém divadle v premiéře brilantní komedii současného francouzského dramatika a herce Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži. V inscenaci se mohou diváci těšit na Tomáše Šulaje, Pavla Šupinu, Kláru Vojtkovou a Petru Staňkovou. Zlomte vaz!

08. 01. 2019

ZE ZÁKULISÍ

Absurdní komedie francouzského dramatika Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži odstartuje už tuto sobotu 12. ledna novou divadelní sezónu ve Slováckém divadle. Přípravy na premiéru pozvolna vrcholí. Nahlédněte spolu s fotografem Markem Malůškem do zákulisí chystané inscenace.
Zdroj: https://slovacky.denik.cz/kultura_region/divadlo-uvadi-blaznivou-komedii-dva-uplne-nazi-muzi-20190109.htm

03. 01. 2019

POODHALENÍ

Slovácké divadlo uvede v tomto roce šest nových inscenací. Prvním titulem předplatného na rok 2019 se sloganem „Přijďte na kus“ bude absurdní komedie francouzského autora Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži. Premiéra je plánovaná už na příští sobotu 12. ledna. A protože jde o mou první spolupráci s hradišťským divadlem, točil se kolem toho i rozhovor s Blankou Šmejdovcovou. Kdo by chtěl zvědět víc, může dorazit v předvečer premiéry do kavárny Kafe Uprostřed, kde odstartujeme nový besední pořad Na kus řeči.

Hra Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži je vaší první spoluprací se Slováckým divadlem. Jak se vám se zatím v Uherském Hradišti zkouší?
Ve Slováckém divadle se mi zatím zkouší báječně. Herci jsou hraví, chytlaví, na každou zkoušku připravení a nadto v dobrém rozpoložení. Ač se ještě teprve vzájemně poznáváme, nebrání nám to v efektivní práci. Dobrý pocit a dojem dostředivosti však mám ze všech, kdo se na vznikající inscenaci podílejí.

Když se rozhodujete, zda přijmout nabízenou režii, co je pro vás při rozhodování důležité?
Kvalita hereckého souboru. Herci!
Pokud se však nespokojíte s tak krátkou odpovědí, zkusím ji trochu rozšířit. Nemám nějaké divadelní sny, tituly, které bych chtěl nastudovat. V rozhlase jsem se navíc musel naučit dělat široký rejstřík poetik a žánrů. Nejsem tedy v tomto ohledu nějak vyhraněný, naopak jsem se doteď snažil vyhledávat nové impulzy a přijímat i úkoly, do kterých se musím trochu „rovnat“; vědomě si věci komplikuji a z řešení se pak poučuju. Tento přístup však pozvolna opouštím s tím, jak si uvědomuji a pociťuji omezenost lidského potenciálu (zejména toho vlastního!); začínám mít větší potřebu se již nějak ukotvit a zacílit; systematičtěji rozvíjet nabité zkušenosti, budovat vlastní poetiku a více se svou prací vztahovat k žité současnosti. Přes to všechno ale i napříště při rozhodování o nabídnuté režii uslyším především na herecký soubor. Na jeho kvalitu, složení, kondici. Herci mě inspirují a spolupráce s nimi mě nesmírně baví. V tomto ohledu jsem se vůbec nemusel rozmýšlet, zda přijmu nabídku ze Slováckého divadla. Hned jsem věděl, že se zdejšími herci chci spolupracovat.

Dva úplně nazí muži je brilantní absurdní komedie. Co podle vás dobrá komedie musí mít, aby uspěla u diváků?
Bezesporu začátek, střed a konec.  Pak nějaký ten gag. Ping pong v dialogu. A především herce, kteří umí hrát lehce, svižně a s vnitřním radostným pocitem. Úspěch u diváků je ale i při naplnění uvedených předpokladů nadále vrtkavý a nevyzpytatelný.

Hlavní role ztvární Tomáš Šulaj a Pavel Šupina. Budou opravdu, jak název napovídá, na jevišti „dva úplně nazí muži“?
Ano, budou. S nahotou však v inscenaci pracujeme cudně. Povětšinou…

Proč by se měl jít člověk na Dva úplně nahé muže podívat?
Pokud jsem na to neodpověděl už v předchozí odpovědi (což doufám, že ne!), pak bych zmínil, že kromě vzhledných těl herců obnažíme plně i jejich komediální talenty.  A to v případě všech aktérů: Tomáše Šulaje, Pavla Šupiny, Kláry Vojtkové a Petry Staňkové! A ti všichni svojí souhrou učiní ještě jedno poodhalení. Obnaží před divákem křehké mužské ego. Což je podívaná… vděčná?

31. 12. 2018

PF

24. 12. 2018

MODRÝ MEDVĚD POTŘETÍ

Na druhý svátek vánoční uslyší posluchači Českého rozhlasu Brno původní rozhlasovou komedii Olgy Walló Modrý medvěd. Komedie o podnikatelce v cestovních ruchu, která se vinou nečekaných životních přemetů pohybuje pouze mezi kanceláří a domovem, je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Hru jsme natočili před dvěma roky a nyní zazní z éteru již potřetí. Nechte se nalákat k poslechu. V rolích temperamentních a rázných žen účinkují Jana Štvrtecká (ta byla za roli Míny svého času nominovaná v anketě Neviditelný herec) a Drahomíra Hofmanová, jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec se představí Ondřej Dvořák.
Poslouchejte 26. prosince od 13:10 na stanici Český rozhlas Brno!

23. 12. 2018

POVĚTROŇ

Hlavní premiérou letošních Čapkovských Vánoc na Vltavě je desetidílná četba Povětroně, útlého románu z noetické trilogie, kterým jsme navázali na nedávnou realizaci Hordubala. Čapkovy noetické romány jsou pro řadu odborníků tím nejživějším a nejpodnětnějším z jeho díla. Úvahy o možnostech lidského poznání jsou zde položeny přímo do centra autorovy pozornosti. V Povětroni Karel Čapek ukazuje, nakolik vlastní osud a osobnost ovlivňuje vidění světa. A tak příběh neznámého muže nechává nad jeho nemocničním lůžkem vyprávět tři různé postavy: jasnovidce, jeptišku a básníka. Vznikají tak tři stejně pravděpodobné příběhy, ale pravda přesto zůstává skryta... Čte: Igor Bareš
„Musíme naslouchat sami sobě; musíme zkoumat své vlastní nitro, abychom rozeznali to tiché a mnohohlasé zvěstování, jež vysílá někdo druhý.“ 
Poslouchejte od 23. prosince vždy v 18:30 a po odvysílání ještě po dobu jednoho týdne on-line.

23. 12. 2018

TŘI

Závěr ČeskoSlovenského roku na Vltavě patří jednomu z hlavních představitelů meziválečné kultury Karlu Čapkovi. Včera na této stanici odvysílali rozhlasové zpracování jeho povídky s názvem Tři. Ta patří do souboru Trapných povídek, které tiskem vyšly poprvé v roce 1921. Autor se v nich nezaměnitelným stylem zaměřuje na osudy lidí a jejich charaktery a „nutí“ k filozofickému zamyšlení nad dvojí tváří člověka. Čapkovu povídku pro rozhlas vybral a připravil Ludvík Němec. O zvukovou stránku se postaral Michal Zelinka. Účinkují: Tereza Groszmannová, Martin Sláma a Michal Bumbálek
Bylo palčivé horko a ticho nejútlačnější.“
Povídku o chudobě finanční i citové ze sbírky Trapné povídky poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

13. 12. 2018

BAKŠIŠ

V brněnském studiu Českého rozhlasu dokončujeme v těchto dnech četbu na pokračování z knihy Jiřího Kratochvila Bakšiš. Rozmarný příběh o milostném zasvěcení, osudové lásce v proudu času a zapomnění vypráví šmrýmující skřet. Ten si své vyprávění o čubce Daniele nesmírné krásy a mladičkém panici Jakoubkovi potměšile užívá. Libovolně obrací osudy svých hrdinů. Je fascinován lidským pohlavím. Netěší ho ovšem strojit příběhy hodné ani útěšné. Ty ho k smrti nudí. Zajímá ho výhradně jen šprým, žert, špás, rozmarná bláznivina. A láska je vždy báječný špás, vždycky nebetyčná bláznivina. Jiří Kratochvil prostřednictvím svého skřeta vypravěče přináší v nové knize originální variantu věčného příběhu muže a ženy. Čte: Zdeněk Junák
Člověk je maso, které zaživa hnije úzkostí z vlastní existence, dokud se nezmění v odpad, s kterým pak ostatní naloží jak s odpadky.“
Poslouchejte od 16. do 24. ledna vždy od 18:30 na stanici ČRo Vltava!

21. 11. 2018

ZAHÁJILI

Pár fotek od Marka Malůška jako ohlédnutí za první čtenou zkouškou připravované inscenace Dva úplně nazí muži ve Slováckém divadle. „Čím víc jsem text četl, nacházel jsem si k němu vnitřní klíč. Tématem hry je krize současného muže, ale v tragikomickém pojetí. Hra tematizuje a pracuje vědomě s klišé a nekorektním humorem a je v ní i rovina šovinismu.” Diváci se mohou těšit na herecký koncert Tomáše Šulaje a nováčka souboru Pavla Šupiny, Kláru Vojtkovou a Petru Staňkovou.

20. 11. 2018

REPRÍZA MALTE

V pondělí 19. listopadu reprízovala stanice ČRo Vltava povídku současné německé spisovatelky Judith Hermannové, kterou jsme v brněnském studiu natočili v roce 2014. Malte, jeden z pětice příběhů o tom, jak se vyrovnat s láskou a smrtí, z povídkové knihy Alice. Čím je důležitý pro zralou ženu strýc, kterého nikdy nepoznala, protože zemřel ještě před jejím narozením? Poklidné, střídmé, nedramatické vyprávění, zachycuje nejsilnější okamžiky v životě člověka. Účinkuje: Kamila Valůšková

14. 11. 2018

KŘEHKÉ MUŽSKÉ EGO

Ve Slováckém divadle jsme začali zkoušet absurdní komedii francouzského dramatika Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí mužiPremiéra je plánována na 12. leden 2019.
Hra popisuje vtipnou zápletku, kdy se úspěšný pařížský právník a věrný manžel jednoho dne probudí nahý vedle svého podřízeného z advokátní kanceláře. A ten je rovněž nahý. Ani jeden z nich situaci nechápe. Posléze se do děje zapojuje právníkova žena Catherine, která se náhle vrací domů, a také mladá žena lehkých mravů.  
Autor čtrnáct let staré hry Sébastien Thiéry byl původně hercem bez práce. Aby se jako herec uplatnil, začal psát a stal se jedním z nejuváděnějších francouzských dramatiků. „Ve svých hrách sice navazuje na tradice absurdního divadla, uplatňuje je ovšem v lehčích a výrazně komediálně laděných žánrech. Opakovaně se v nich vrací téma úspěšných lidí, kteří už nedovedou vnímat sebe samé. Nečekaná situace je však připraví o stereotyp a prověří až na dřeň,” uvedla dramaturgyně Markéta Špetíková.
Inscenační tým:
Překlad: Kateřina Neveu
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Markéta Špetíková
Scéna a kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Mario Buzzi
Pohybová spolupráce: Pavol Seriš

Osoby a obsazení:
KRAMER Tomáš Šulaj
PRIOUX Pavel Šupina
CATHERINE Klára Vojtková
MLADÁ ŽENA Petra Staňková

12. 11. 2018

MAMUT V ČESKOSLOVENSKU

Český rozhlas čte dětem od roku 1961. U vzniku Hajaji, rozhlasového „večerníčku“, stáli například spisovatel Václav Čtvrtek a Vlastimil Brodský jako výhradní vypravěč. Vizuální podobu Hajaji původně ztvárnil Jiří Trnka. Flétnový motiv ve znělce přetrval do dneška. Jde zkrátka o tradici, na níž je radost navazovat.
Dobrodružství mamuta v Československu vypráví o mamutovi Alfonsovi a jeho putování po nově vzniklé republice. Mamut Alfons se po tisíciletém spánku probudil v roce 1918 na ruské Sibiři. Protože mu bylo smutno, vydal se hledat nějakého kamaráda. Netušil, že se právě pohybuje po bojištích ještě probíhající první světové války, a tak se nechtěně zapletl do bitvy, která se mu pranic nelíbila. Právě prožitá divoká šarvátka ho přiměla rychle nastoupit do legionářského vlaku, se kterým se vraceli váleční veteráni do Československé republiky. Humorné příhody, které během svého desetiletého pobytu v mladém státě zažije, se završí na výstavišti v Brně roku 1928. Pro cyklus Hajaja ho, nejen ke 100. výročí vzniku Československé republiky a k 90. narozeninám legendárního modelu prehistorického tvora, umístěného v brněnském Pavilonu Anthropos, napsali Jiří Novák a Aneta Beránková. Čte: Jiří Valůšek
Poslouchejte od 12. do 18. listopadu vždy od 19:45 na stanici ČRo Dvojka nebo online!

29. 10. 2018

SRDCEM NA VYSOČINĚ

Zábavný příběh o žízni, hladu a poezii. Tak by se ve zkratce dala vystihnout povídka Williama Saroyana, kterou jsme ve zdramatizované podobě natočili v brněnském studiu. Z překladu Josefa Schwarze ji pro rozhlas adaptoval Ludvík Němec. Účinkují: Michal Bumbálek, Viktor Skála, Jaroslav Kuneš a Zdeněk Junák
 „Buď píšete básně, nebo vyděláváte peníze, obojí nelze.“
Poslouchejte 15. prosince ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka!

24. 10. 2018

POPOL HVIEZD

Sme popol hviezd, napsala v jedné své básni současná slovenská básnířka Mila Haugová. A tento její verš pojmenoval i rozhlasový pořad z cyklu Sladké je žít, v němž spisovatel Zdeněk Grmolec posluchačům představí podoby moderní slovenské poezie a její aktéry. Kromě již zmíněné Mily Haugové zazní v pořadu verše Dany Podracké, Ericha Jakuba Grocha, Nóry Ružičkové, Daniela Heviera a Roberta Bielika. Účinkují: Barbora Goldmannová, Mariana Chmelařová, Dominik Teleky a Zdeněk Bureš
„Cítiť sa dobre sám so sebou je podmienka toho, aby bol človek spokojný.“
Poslouchejte 24. listopadu od 18:00 na stanici ČRo Vltava!

15. 10. 2018

SEZONA 2018/2019

Divadelní sezona 2018/2019 pozvolna začala, v jednotlivých divadlech se připravují první premiéry, a tak je nasnadě trochu poodhalit osobní plány. Tematicky je coby malé ohlédnutí doprovodí fotografie z předprázdninové premiéry Talentovaného pana Ripleyho v Městském divadle v Mostě (Foto T. Branda).
A ještě na jednu událost bych čtenáře těchto řádků rád pozval. Brněnské Divadlo U stolu jak známo ukončilo v červnu svoji pozoruhodnou činnost, do konce kalendářního roku však ještě dohrává inscenace ze svého repertoáru. Nechte se pozvat na derniéru bestiálně groteskního Návratu domů (12. listopadu), poté ho hrajeme ještě 19. prosince na zájezdu v Jičíně.
Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži (absurdní komedie)
Úspěšný pařížský právník a věrný manžel se jednoho dne probudí nahý vedle svého podřízeného z advokátní kanceláře. A ten je rovněž nahý. Ani jeden z nich situaci nechápe. Co se mohlo stát? K tomu všemu se vzápětí domů vrací i právníkova žena Catherine. Podaří se za této konstelace ubránit jejich pětadvacet let trvající manželství? A může se to povést, když Catherine objeví svého manžela a jeho kolegu nahé podruhé?// Preméra 12. ledna 2019 ve Slováckém divadle

Alex Rühle – Martin Sládeček – Mario Buzzi: Offline! (muzikální robinsonáda)
Autorská inscenace vycházející z knihy německého novináře a redaktora Süddeutsche Zeitung Alexe Rühleho Bez sítě. Můj půlrok offline. Rühle v ní den za dnem popsal průběh svého zdánlivě neproveditelného experimentu: být půl roku offline. Výsledkem je analogická robinsonáda plná vtipných glos, osobních zpovědí i pozoruhodných teoretických reflexí života v digitálním světě.
     Rühleho textový základ by měl být pro jednotlivé herce – offline Robinsony – výzvou k podobnému experimentu a odrazištěm pro řadu cenných osobních reflexí vlastního života online. Co pro nás internet znamená? Co nám dává? Co nám bere? A kolik času denně strávíme online? Co bychom si se vším tím časem, který bychom opuštěním online světa získali, vůbec počali? Mohli bychom... třeba...  nazkoušet muzikál!// Premiéra 28. února 2019 v brněnském Divadle na Orlí
Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (lingvistická komedie)
Humorný pohled na to, kterak se přistěhovalci mají udomácnit ve své nové domovině: jedině výukou nového jazyka! Hledáte-li nový domov, musíte i nový jazyk objevovat. Lehce se v něm ale ztratíte, zbloudíte, lopotíte a klopýtáte, až svého laskavého učitele jazyků přivádíte k zoufalství. Komedie o záludnostech vyučování cizí řeči, plná písní, tance a půvabného humoru. Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta. Jedinečný slovní humor se tu střídá se steskem po domově a vše je doplněno řadou písniček z celého světa.// Premiéra 13. dubna 2019 v Městském divadle Zlín

12. 10. 2018

ŠŤASTNÁ KNIHA

Stanice ČRo Dvojka připravuje od příštího roku nový rozhlasový cyklus, který se bude orientovat zejména na posluchačky. Hodinový pořad bude seskládán z kratších čtených pasáží, hudby a průvodního slova moderátorky Haliny Pawlowské. Pro jeden z prvních opusů této řady vybral dramaturg Ludvík Němec knihu Barbory Šťastné. Čte: Jana Štvrtecká
„Zmrzlina z kornoutu na sebe strhává vaši pozornost. Je to taková sladce mrazivá lekce umění žít přítomným okamžikem.“
Kapitoly ze Šťastné knihy bude od února do dubna vysílat stanice ČRo Dvojka mezi 12 a 13h, repríza je plánovaná na týž den ve 20:00.

02. 10. 2018

METROPOLA JUHU

Metropola juhu je název rozhlasového pásma, které zachycuje proměnlivého genia loci jihoslovenského města Lučenec. „To, čo ho definuje kotliny, dlhé rovinaté polia, hlboké lesy plné starých dubov, vzduch, prudké teplotné výkyvy, slovensko-maďarský jazyk i samotné údy hranice – bude vždy súčasťou mojej DNA,svěřil se Radce Hoffmanové slovenský spisovatel Peter Balko, jehož kniha Vtedy v Lošonci byla v roce 2015 zařazená mezi finalisty Anasoft Litera a získala Cenu čtenářů. Posluchači v pořadu uslyší též pasáže z Jiráskova románu Bratrstvo. Nechte se pozvat do města, kde se propojuje slovenský, český, maďarský, romský, židovský i turecký odkaz a nikam není daleko. Účinkují: Alžběta Vaculčiaková, Pavol Seriš, Barbora Goldmannová a Dominik Teleky
„Keď krájaš chlieb, krájaj ho pozorne, pretože pravý chlap hladí ženu všetkými desiatimi prstami.“ 
Poslouchejte 11. listopadu od 20:00 na stanici ČRo Vltava!

23. 09. 2018

MNICHOVSKÝ PŘÍZRAK

Mladá americká novinářka vyhledá v létě roku 1968 v ústraní žijícího bývalého francouzského premiéra Édouarda Daladiera, aby se po třiceti letech pokusila objasnit zákulisí mnichovské dohody, a navzdory počátečnímu odmítnutí nakonec získá svolení, aby pro svou práci využila politikův soukromý archiv i vzpomínky, s nimiž se rozhodne svěřit. Taková je výchozí situace románu současného francouzského prozaika a publicisty Georgese-Marca Benamou, který mistrně oživuje historickou událost, jež významně ovlivnila osud Československa i Evropy a stala se symbolem politiky ustupování agresi a porušování mezinárodního práva. Ačkoliv jde o fikci, založenou ale na poctivých rešerších memoárové a historické literatury, dozvíme se mnohé o francouzském chápání událostí ze září 1938. A vedle zážitku z poslechu se nám dostane i řady podnětů k zamyšlení nad procesem utváření lidské paměti, nezřídka se snažící překrucováním skutečnosti uchránit člověka před tíhou vlastního svědomí. V desetidílné rozhlasové četbě na pokračování účinkují Barbora Goldmannová, Vladimír Krátký a Jiří Valůšek.
„Obrana je nekonečně lepší než útok, protože střely zabíjejí.“ [Pétain]
 Poslouchejte denně od 25. září vždy ve 23:33 na stanici ČRo Plus nebo tady.

22. 09. 2018

TŘIKRÁT PLATHOVÁ

Knížka o postelích, Oblek, kterému nic nevadilo a Kuchyně paní Třešinkové. Tři příběhy americké literátky Sylvie Plathové, jež je v českém prostředí dobře známá zejména díky překladům Jana Zábrany a Tomáše Hrácha. Jméno Sylvie Plathové nebývá spojováno s tvorbou pro děti, ale Plathová pro ně psala, o čemž se nedávno mohli přesvědčit i posluchači stanice ČRo Vltava. Všechny tři odvysílané texty spojuje vtip, provokace, nabádání k odvaze a originalitě. Pořad připravila a uvedla Kateřina Szczepaniková. V brněnském studiu načetla Alžběta Mahdalová.
„Nejhorší nepřítel kreativity jsou osobní pochybnosti.“ 
 Příběhy Sylvie Plathové odvysílala v rámci cyklu Stránky na dobrou noc stanice ČRo Vltava 19.-21. září 2018.
„Nejhorší něpřítel kreativity jsou osobní pochybnosti.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/sylvia-plath/
„Nejhorší něpřítel kreativity jsou osobní pochybnosti.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/sylvia-plath/
„Nejhorší něpřítel kreativity jsou osobní pochybnosti.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/sylvia-plath/

26. 08. 2018

NÁSLEDUJÍCÍ TEXT OBSAHUJE VULGARISMY

Velkým tématem rozhlasové slovesné tvorby v současnosti je bezesporu problém vulgárních výrazů v uměleckých textech. Vedení Českého rozhlasu se touto problematikou zabývalo v poslední době zvlášť intenzivně. Vzpomeňme třeba nedávnou kauzu „porna na Vltavě“. I mé prozatím poslední nastudování rozhlasové hry musel s rozhořčeným posluchačem řešit rozhlasový ombudsman (viz Vulgarismy v rozhlasové hře Noc tribádek mimochodem: herec Jan Grygar je za výkon v této hře nominován v anketě Neviditelný herec). V těchto dnech pro Český rozhlas začínám připravovat další hru. A už titulní stránka mě varuje, že další text obsahuje vulgarismy, konkrétně:
4x blbečku / blbá

2x do prdele

1x idiot

1x držet hubu

1x podělanej

1x sakra

1x spratek

1x vůl

26. 08. 2018

KONEC PRÁZDNIN

Divadelní prázdniny definitivně skončily. Nechte se na startu nastávající divadelní sezóny pozvat na některou z repríz mnou nastudovaných inscenací, které zůstávají na repertoáru českých a moravských divadel i v sezóně 2018/2019. Především bych rád upozornil na předprázdninovou novinku na repertoáru Městského divadla v Mostě, divadelní thriller podle slavného románu Patricie Highsmithové Talentovaný pan Ripley. Vzhledem k ohlášenému konci brněnského Divadla U stolu čeká několik posledních repríz inscenaci Pinterovy bestiální hry Návrat domů, tak svoji návštěvu neprováhejte. A vedle toho v nové sezoně též přibudou tři nové premiéry, o nichž budete na těchto stránkách průběžně informováni. Stay tuned!
 

26. 08. 2018

MALÉ DOMOV

Malé domov je název sbírky krátkých próz a humoresek slovenského spisovatele, dramatika, herce a režiséra Laca Keraty. Ústředním tématem jeho textů je hledání dobrého člověka. Spisovatel v nich s notnou dávnou sobě vlastní ironie a sarkasmu vychází ze všeobecně rozšířeného přesvědčení, že tím příslovečným dobrým člověkem je každý z nás, s tou výjimkou, že o těch druhých si to už nikdo z nás nemyslí. Keratovy drobné příběhy vynikají minimalistickým jazykem a jedinečným pohledem na svět, v němž se mísí ironie, skepse, smutek i grotesknost. V Českém rozhlase zazní Keratovy krátké prózy v autorském podání!
Jedno ráno vstanem skoro ráno. Druhé ráno vstanem ráno. Iné ráno vstanem neskôr ráno. Iné ráno vstane ešte neskôr ráno. Iné ráno vstanem napoludnie. Iné ráno vstanem popoludní. Iné ráno vstanem k večeru. Iné ráno vstanem večer. Iné ráno vstanem neskoro večer. Iné ráno vstanem na konci leta. Iné ráno vstanem na Vianoce. A tak sa to opakuje. Až jedného dňa nevstanem. Veď načo? Vonku je ulica tam, kde bola. A Viera stále žije s tým sprostým Vilom.

20. 08. 2018

PRŮKOPNÍCI KINEMATOGRAFIE

Životní osudy průkopníka českého filmu Jana Kříženeckého připomene Český rozhlas desetidílnou četbou na pokračování z knihy Adolfa Branalda My od filmu. Stanice Dvojka ji odvysílá při příležitosti 10. výročí autorovy smrti (28. září 2008), 150 let od narození Jana Kříženeckého (20. března 1868) a 120 let od chvíle, kdy byl převeden na výstavě architektury a inženýrství na pražském výstavišti ve Stromovce Český kinematograf Jana Kříženeckého (19. června 1898). Rozhlasový pořad připravila Iveta Novotná. Účinkují: Zdeněk Bureš a Michal Bumbálek
„Diváci se smějí, ale ne všichni. Nepochopitelnost podívané zmrazila jejich smysl pro humor.“
K poslechu od 17. do 26. září ve 22:00 na ČRo Dvojka!

Pozvánky

21. 2. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

23. 2. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

24. 2. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

3. 3. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

7. 3. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

6. 4. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

18. 4. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

10. 5. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

14. 5. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková

12. 6. 2019 | 19:00

Slovácké divadlo

Sébastien Thiéry: Dva úplně nazí muži

[Repríza!] Absurdní komedie. Hrají: Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Klára Vojtková a Petra Staňková