Lukáš Kopecký režisér

24. 05. 2016

PODOBNOST MEZI POUZDREM NA HOUSLE A RAKVÍ

Dnes jsme v brněnském studiu natočili povídku Podobnost mezi pouzdrem na housle a rakví od Tennessee Williamse. Americký dramatik v ní vypráví o složitém období dospívání, o homosexuální touze po mužském těle popisované očima dítěte. V tomto autobiografickém textu se odrážejí Williamsovy vzpomínky na vlastní dětství, kdy jeho sestra přichází do puberty, a tím se oba sourozenci od sebe začínají odcizovat. Přesto to není jen toto odcizení, co vede vypravěče k pocitům osamělosti, ale též uvědomění si své sexuální orientace poté, co se stejně jako jeho sestra zamiluje do mladého a pohledného Richarda Milese, jenž pravidelně dochází do jejich domu cvičit na housle. Čte: Jiří Valůšek
 Poslouchejte v sobotu 4. června v 11:31 na ČRo Vltava.

23. 05. 2016

AVISO: MODRÝ MEDVĚD

Nenechte si ujít premiéru původní rozhlasové komedie Modrý medvěd, kterou odvysílá stanice ČRo Vltava již tento čtvrtek 26. května. Osamělé živoření dvou žen (matky a dcery) popisuje autorka Olga Walló skrze paradox úspěšné podnikatelky Míny, která je sice majitelkou zájezdové agentury, ale sama si cestování nemůže dovolit. Splácí totiž dluhy po svém otci. O neutěšeném soukromí perfekcionistky Míny se náhodně dozví mladičký zaměstnanec Alex, jenž svou šéfovou ctí, přestože je dost svéhlavá a lpí na starých zásadách. Zápletka hry pak vychází z bizarního obchodního nápadu Alexe, který způsobí, že mu Mína po zkušební době neprodlouží pracovní smlouvu.
Komorní komedie Olgy Walló je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Realistické a psychologicky věrohodné scény jsou autorkou vyvažovány ironickou nadsázkou, fungující jako písňové předěly mezi scénami. V inscenaci mají podobu hlasu reálného zpěváka stylizovaného zvukově do elektronické hračky, evokující nejen plyšového medvěda.
V rolích temperamentních a rázných žen posluchači uslyší Janu Štvrteckou a Drahomíru Hofmanovou, jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec Alex se představí talentovaný Ondřej Dvořák.
Poslouchejte na ČRo Vltava 26. května ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do středy 1. června 2016.

23. 05. 2016

STRAŠIDELNÉ PRÁZDNINY

Počínaje dneškem začne Rádio Junior vysílat čtení na pokračování z dobrodružné knihy Strašidelné prázdniny od Ivany Peroutkové. Táňa a Áňa - dvě věrné kamarádky, jedou jako každý rok strávit prázdniny k babičce a dědečkovi na venkovský statek. Tentokrát tam však zažívají podivné věci, které dosud nepoznaly. Záhadami je opředen osud dívky Kláry, která kdysi na statku jako desetiletá zemřela a teď na ně kouká z fotografie visící na stěně jejich pokoje. Záhadná je i nedaleko bydlící Klára, zvláštní holka, s kterou by rády kamarádily, zvláště když se o ní povídá, že umí vyvolávat duchy. Kamarádky touží záhady rozluštit, a tak se při svém všetečném pátrání ocitají nejednou v nebezpečných a dobrodružných situacích, při nichž se jejich zvědavost mísí s vlastním strachem. Zvítězí nad ním? Odhalí Táňa a Áňa všechna ta prapodivná tajemství, která je obklopují? V rozhlasovém seriálu účinkuje Jana Stefanka.
https://i.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f7&cd=EK14547 
Poslouchejte denně od 23. května do 3. června na Rádiu Junior vždy od 18:07.

06. 05. 2016

S VODKOU A OKURČIČKOU

V Týdeníku Rozhlas 19/2016 vyšla recenze na dramatizovanou povídku Jeden den velkokněžny, kterou jsme před časem natočili v brněnském studiu (premiéru odvysílala 16. dubna stanice ČRo Dvojka). Publicista Přemysl Hnilička si v textu Ruská komedie s vodkou a okurčičkou všímá, že se brněnská rozhlasová redakce začala věnovat původně televiznímu cyklu Útržky o královnách od Oldřicha Daňka, a i když nemůže chválit stoprocentně, stálo by podle něho za to daný cyklus dokončit. K tomu snad mohu prozradit, že bychom v Brně měli natočit ještě jeden útržek, a to anglický  nazvaný Královnina smečka psů.
Ke zpracování ruského útržku, jenž je už Daňkem pojednán jako divoký královský vaudeville, epizoda ze života pozdější Kateřiny Veliké, jejímž pokojem se jako v cirku prohánějí hrabata, ministři, imbecilní manželé, velkokancléři i komorníci, píše Hnilička mimo jiné, že „(...) rozhlasová úprava je vcelku funkční. Režisér Lukáš Kopecký dynamizuje tu více, tu méně úspěšně hudebními vstupy a s gustem zesiluje zvuk chroupání okurčiček, které stále pojídají velkokněžnini hosté, zapíjejíce je vodkou. Celek drží pohromadě dobře, inscenačně tedy není co namítat,a dále chválí několik hereckých výkonů.

30. 04. 2016

HLASOVÁNÍ O AUDIOKNIHU ROKU 2015

Byly zveřejněny nominace na nejlepší audioknihy roku 2015. V odborných kategoriích sice již Asociace vydavatelů audioknih (AVA) vyhlásila tři nejlepší počiny v každé kategorii, stále však probíhá hlasování o Cenu posluchačů. V této kategorii, která je volně otevřená široké veřejnosti, můžete mezi 76 tituly hlasovat i  pro mého Hordubala ve vynikajícím podání Igora Bareše. Hlasování bylo prodlouženo až do 8. května.
Release cover

21. 04. 2016

ROTHSCHILDOVA FLAŠKA

V brněnském studiu Českého rozhlasu v těchto dnech nahráváme nedávno vydanou novelu Petra Šabacha. Rothschildova flaška je příběh takřka detektivní, napsaný autorovým nezaměnitelným a vyzrálým stylem. Příběh ze současnosti a o současnosti posluchače zavede do Anglie, do jedné velké londýnské herny. Najde pozoruhodný proutkař ztracenou dívku a poradí si s výherními automaty? A co všechno je možné s pomocí obyčejné pružiny na posilování svalů? Nejlepší kniha rok 2015 podle Respektu a serveru iliteratura.cz v jedinečné interpretaci Zdeňka Junáka.
Život je klikatá cesta nahoru a dolů, život je long and winding road, život je to, když vás bolej nohy, vaše pípa je v nedohlednu a k tomu všemu na vás přijde imperativní pocit, že musíte neprodleně na velkou. A to okamžitě.


Desetidílná četba na pokračování bude vysílána na ČRo Dvojce od 30. května do 10. června.

18. 04. 2016

NÁDHERNÁ UKÁZKA HRY S FANTAZIÍ

V kulturní rubrice Deníku.cz vyšla recenze na mou mosteckou inscenaci Podivný případ se psem, tak ji níže přetiskuji v plném znění. Taky v Městském divadle v Mostě natočili trailer k představení, který můžete zhlédnout zde.
Deník.cz
RECENZE: Zapomeňte na Rain Mana, Most má svého Christophera
Most – Napjaté rodinné vztahy, vražda a k tomu chlapec s Aspergerovým syndromem. To vše nabízí činohra Městského divadla v Mostě v nové inscenaci Podivný případ se psem, která měla na Komorní scéně premiéru v pátek 8. dubna. Ve hře, stejně jako v knižní předloze Marka Haddona, však není nic tak přímočaré.
Nejbližší cestu si k autistickému Christopherovi (Ondřej Dvořák, vlevo) našel jeho otec Ed (Jakub Dostál).
Haddonova kniha, oceněná prestižní britskou Whitbreadovou cenou, doslova obletěla svět a její dramatizace se brzy objevila i na divadelních jevištích. Název sice evokuje detektivku a kriminální zápletka také nechybí, hloubka knížky však tkví v brilantní studii pocitů patnáctiletého autistického hocha.
Ten se rozhodne vypátrat po vzoru svého oblíbeného Sherlocka Holmese, kdo zabil sousedčina psa, jeho pátrání ale nakonec vyústí v nalezení tajemství vlastní rodiny. A o tom Haddon také skvěle vypravuje – že vztahy mezi lidmi nejsou růžové, že starost o handicapované dítě vyžaduje moře trpělivosti, že je třeba vžít se do pocitů druhého…
Režisér inscenace Lukáš Kopecký prý hned na první čtené zkoušce zakázal Rain Mana. Byť se divák srovnání nevyhne, představitel hlavní role Ondřej Dvořák (čerstvý absolvent JAMU, který zde zvítězil v konkurzu) uchopil postavu autistického Christophera po svém a je báječný – nadaný matematik uzavřený mezi svými čtyřmi stěnami. Provádí nás svým světem oblíbených koníčků a hrdinů, stereotypů a rituálů, ale také nepochopení a záchvatů, navýsost věrohodně. Bázeň v očích, zakrývání uší, křik, přeříkávání prvočísel…
To, co spíná Christopherovy mozkové synapse, je jeho okolí od barev a zvuků až po kontakt s lidmi. A právě zde se z detektivního příběhu stává román psychologický, studie mezilidských vztahů. Christopherův otec, skvěle ztvárněný Jakubem Dostálem (po Cabaretu další krásná role), to nemá lehké a rozhodně není dokonalý, dokáže vypěnit, ale je to on, kdo na sobě nese tíhu výchovy autistického syna.
Skvělé herecké výkony
Jeho matka Judy (emocemi nabitá Michaela Krausová) tu lásku k dítěti také cítí v srdci, ale jeho postižení nedokáže zvládnout, proto také od rodiny odešla se svým novým milencem (jak opačné od společnosti, kde je za rozpad manželství většinově viněn muž). A pak tu máme chápající učitelku speciální školy Siobhan (a také Sherlocka Holmese nebo Christopherovu krysu) v podání Zity Benešové, která nás nenásilně zasvěcuje do chlapcových představ a zmatků (jen ten Sherlockův anglický přízvuk nebyl třeba, když se příběh odehrává v Anglii).
Nečekejte však čisté drama, Podivný případ se psem je plný humoru, byť někdy trochu černého, jak už je u Britů zvykem. Stačí napovědět, že Christopherovo putování rámuje sedmadvacet dalších postav, o něž se dělí stylem divadlo na divadle pětice herců – Veronika Týcová, Jiří Kraus, Jan Beneš, Miroslav Večerka a Lilian S. Fischerová.
Lukáš Kopecký, který v Mostě již inscenoval hry Herkules a Augiášův chlív a Král a Baga, má rád neortodoxní výrazové prostředky, které použil také v komorně laděném Podivném případu se psem. Již jmenovaný kolotoč herců ve vedlejších úlohách, ale také zpětná stínohra, projekce meotarem nebo labyrint ze svítících kostek jsou nádhernou ukázkou hry s fantazií.
Scénograf Petr Kastner se mohl dosyta vyřádit, stejně jako kostýmní výtvarnice Veronika Watzková, přičemž ani jeden se nebál humorné nadsázky. Vzniklo tak představení, které možná neosloví každého, ale rozhodně nezapadne, představení se skvělými hereckými výkony, legrací a hlavně poselstvím, představení o tom, že bez pochopení světa těch druhých, nemůžeme pochopit ani sebe sama.
Jiří Macan
(denik.cz, 16.4.2016)
(denik.cz, 1.1.2016)Zdroj: http://mostecky.denik.cz/kultura_region/recenze-zapomente-na-rain-mana-most-ma-sveho-christophera-20160416.html

12. 04. 2016

ODPREMIÉROVÁNO!

Zkoušení mostecké inscenace Podivný případ se psem v pátek vyvrcholilo slavnostní premiérou, která opět naplnila mostecké hlediště. Diváci žasli nad hereckými výkony jednotlivých herců, píše v prvních ohlasech Věra Domášková na serveru Novinky.cz (více zde). Nahlédněte do zákulisí divadla v minutách těsně po premiéře. Autorem fotek je Tomáš Branda.
Klaněčka alias nutné zlo.
Šampaňské a plastové kelímky.
Během slavnostního přípitku.
Na premiéru zavítal i překladatel Jiří Josek.
S výtvarníky Petrem Kastnerem, Veronikou Watzkovou a dramaturgem Michalem Pětíkem.

06. 04. 2016

PSÍ GENERÁLKY OBRAZEM

Zkoušení Podivného případu se psem jde do finále. Do páteční premiéry zbývají už jenom hodiny. Lehce mysteriózní detektivní příběh patnáctiletého autistického chlapce, který najde mrtvého psa své sousedky a rozhodne se odhalit vraha. Při svém pátrání pak rozkrývá nejednu záhadu ve vlastní rodině. Nechte se nalákat fotografiemi, které během druhé hlavní zkoušky pořídil Kuba Jíra.
04. 04. 2016

JEDEN DEN VELKOKNĚŽNY

Dnes jsme v rozhlase dokončili další z ironicky brilantních hříček o královnách. Jak už sám název napovídá, příběh zachycuje jeden den velkokněžny Kateřiny Alexejevny, pozdější carevny Kateřiny Veliké. V téhle chvíli je ovšem Kateřina jen manželkou Petra III., následníka trůnu. Vládnoucí carevna Alžběta je však už stará a nemocná, a tak jsou nejvyšší carští hodnostáři v plné diplomatické aktivitě. Kolem osmadvacetileté Kateřiny víří služebníci, gardisté, kancléř, manžel, milenec. Nejde totiž o nic méně a o nic více, než kdo bude napříště vládnout a kdo bude na výsluní. Znamenitý žánrový obrázek z pera Oldřicha Daňka pro rozhlas připravil Ivan Němec a upravil Ludvík Němec. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. V groteskní povídce účinkují Jana Štvrtecká, Zdeněk Junák, Jiří Valůšek, Michal Bumbálek, Jan Grygar a Vladimír Hauser.  


Nepropásněte poslech 16. dubna od 22:00 vysílá Český rozhlas Dvojka!

31. 03. 2016

HOVORY O PODIVNÉM PŘÍPADU

V mosteckém divadle momentálně zkouším inscenaci Podivný případ se psem. Premiéra se uskuteční již příští pátek. Při té příležitosti mi tedy tradičně bylo položeno několik otázek, které zde přetiskuji. První várka odpovědí vyšla v Mosteckých listech, druhá část se objevila na webu divadla.

Čím je pro tebe Podivný případ se psem zajímavý?
Z mnoha důvodů, kupříkladu tím, že zjištěním identity vraha tahle detektivka ani zdaleka nekončí, naopak od tohoto momentu to podstatné teprve začíná. K tomu připočtěme skutečnost, že hlavní postavou je patnáctiletý kluk s Aspergerovým syndromem.
Kdy ses poprvé setkal s tímto příběhem?
Když mi jej dramaturg Michal Pětík poslal emailem, ať si ho přečtu. To jsme zrovna připravovali zdejší Kroniku Picwickova klubu. Nejprve jsem tedy četl Stephensovu dramatizaci Haddonova románu. Nu, lze o tom uvažovat, řekl jsem si tenkrát. Poté jsem si ještě přečetl původní předlohu, a ta mě přesvědčila a taky napověděla, jak danou věc dělat.
Podivný případ se psem je poslední dobou velice žádaný titul. Čerpáš inspiraci z práce svých kolegů, nebo bude mít mostecké zpracování úplně nový rozměr?
Mostecká inscenace bude tuším šestým uvedením Případu u nás. Žádnou z těch inscenací jsem však neviděl. Jednak jsem se jimi nechtěl nechat ovlivnit, jednak člověk i bez toho tak trochu tuší, jak k tomu ten či onen tvůrce pravděpodobně přistoupil… Mostecké zpracování nechť s ostatními srovnají k tomu povolaní. Mohu však říci, že jsme scénář poměrně dost upravili, aby se více blížil Haddonově románové předloze a jejím specifičnostem. Takže B) je správně.
V čem je tato inscenace výzvou pro soubor MdM?
Podivný případ se psem je myslím pro všechny zainteresované nevšední výzvou, nelehkou matematickou úlohou o několika proměnných. Nyní jsme přibližně v polovině zkoušení a mnozí z nás už museli nejednou překonat sebe sama. Ondra Dvořák kupříkladu překonal svůj strach ze stísněných prostorů, Zita Benešová se přes úvodní odpor dokázala skamarádit s potkanem, Míša Krausová plavala mezi žraloky, a takhle bych mohl ještě chvíli pokračovat. Blížící se premiéru budu očekávat se zatajeným dechem.

V mosteckém divadle rozhodně nejsi nováčkem, najde se i tak něco, co Tě dokáže při zkoušení překvapit?
Jistě. To by mě jinak ani nebavilo. A doufám, že i já při zkoušení stále umím druhé překvapit a inspirovat. Nyní bych však rád využil této otázky, abych pochválil lidi ze zákulisí – zejména z dílen a krejčovny – kteří odvádějí svou práci opět mistrně, a já se tak mohou se svým týmem cele zabývat pomyšlením, kterak tentokráte překvapíme mosteckého diváka.
Posledním Tvým kouskem u nás byla Kronika Pickwickova klubu, dají se tyto dva tituly srovnávat?
Oba tituly jsou „made in England“ a točí se kolem Londýna. A oba byly svého času bestsellerem. Jinak se obě věci moc srovnávat nedají, a to ani co do jevištní realizace. Nazkoušel jsem zde čtyři inscenace a každá z nich je úplně jiná.
Jaká je divácká cílová skupina Podivného případu se psem?
Do cílové skupiny řadím všechny milovníky detektivek a nadšence pro rozličné hlavolamy. Dále většinu příznivců dobrých konců. Potom rozhodně diváky se smyslem pro humor a rovněž ty diváky, kteří se odmítají odbývat povrchní podívanou. A rozhodně bych pozval (duchem) mladého diváka. A i jejich partnery samozřejmě.
Hlavní hrdina trpí Aspergerovým syndromem – jak bys tuto poruchu popsal divákům?
Rozsah této odpovědi mi toho příliš nedovoluje, ale pokusím se. Aspergerův syndrom je lehčí forma autismu, jedná se o vrozenou poruchu. Klíčové pro diagnostiku Aspergerova syndromu jsou potíže v oblasti sociální interakce a komunikace, které jsou v rozporu s dobrým intelektem a řečovými schopnostmi. To znamená, že tito lidé mají problém přirozeně navazovat vztahy s druhými lidmi a komunikovat s nimi, mají problém s vnímáním nonverbálních signálů v komunikaci a těžko se v ní orientují. Aspergerův syndrom je charakterizovaný jako forma sociální dyslexie, já osobně používám spojení „křehká rovnováha“. Tito lidé jsou totiž extrémně přecitlivělí na řád, správný pořádek věcí, jinak zažívají zmatek z informačního zahlcení a propadají panice, jako by jim mozek v jistých chvílích přestal správně pracovat. Lidé s touto poruchou mají co dělat sami se sebou, snad proto se druhým lidem mohou jevit sebestředně, jednostranně zaměřenými či sociálně a emočně nezralými. Jedním dechem však musím dodat, že se mezi těmito lidmi vyskytuje nadprůměrné množství těch, kdo mají mimořádně vysoké IQ.
Do role Christophera jsi přizval brněnskou posilu – Ondřeje Dvořáka, jak se Ti s ním spolupracuje?
Ondřej vyšel vítězně z konkurzu, který jsme na tuto roli dělali. Role Christophera je velmi náročná a nelehká. Musíte věrohodně vypadat velmi mladě a přitom je nezbytné být už trochu herecky ostřílený, neboť celou inscenaci táhnete a mnohem zkušenější kolegové v ní hrají na vás. Ondra mi však na každé zkoušce svým přístupem i výkonem potvrzuje, že jsem se rozhodl správně, když jsem si onehdy vybral právě jeho. A jeho Christopher bude jistě patřit k těm nejpřesvědčivějším.
Most je pro tebe v době režírování přechodným bydlištěm, jak se Ti u nás líbí? Navštívil jsi i jiná místa, než divadlo?
Ajajaj, no tak teď asi moc kladných bodů nezískám. Most na mě působí dost neutěšeně a poněkud tísnivě. Mám ale rád krajinu kolem Mostu. Je ovšem pravda, že když tu zkouším, tak zas tolik volného času nemám. A kromě jedné výjimky jsem zde byl převážně v zimních měsících. A taky už moc neholduju sportu, a tak některé zdejší kratochvíle prostě nedocením. Ale kdo ví? Teď jsme s kolegy udělali docela slušný plůtek v místním pivovaru (kam tady chodím tak rád!) a o onu útratu bychom měli v blízké době svést badmintonový mač. A též jsem si zadal, že do premiéry vylezu na nedaleký vrch Raná, takže pokud jsou mezi čtenáři tohoto rozhovoru i nějací zdravotníci, prosím zbystřete!

04. 03. 2016

JOSEFŮV PIVOVAR

V brněnském studiu jsme dokončili dvacitidílnou četbu na pokračování, která bude již brzy nepřeslechnutelnou součástí pořadu Račte vstoupit k Josefu Veselému, a to román o životních osudech zakladatele litovelského pivovaru Josefa Svozila. Rukopis románu Josefův pivovar nalezli potomci Zlaty Svozilové až po její smrti a zhruba padesát let poté, co jej napsala. Vznikal v padesátých letech minulého století a vnučka zakladatele litovelského pivovaru zřejmě ve vzpomínkovém vyprávění nacházela únik před ponurou realitou kolektivistického třeštění a třídní msty, jejíž obětí se Svozilovi tehdy stali. Román však nejen zachycuje výjimečnou osobnost Josefa Svozila (byl organizátorem veřejného života, založil pivovar a stal se i poslancem Říšské rady ve Vídni), ale barvitě líčí především pohnutou rodinnou historii a život v dobách, kdy se politicky, kulturně a podnikatelsky vzmáhal český živel. Nechte se tímto pozvat k poslechu románu v jedinečném podání Igora Bareše.
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

19. 02. 2016

MODRÝ MEDVĚD

V brněnském studiu Českého rozhlasu momentálně natáčíme novou hru od Olgy Walló, známé dabingové režisérky, překladatelky a spisovatelky. Komedie Modrý medvěd staví především na kvalitně vystavěných dialozích, jež hercům poskytují velmi vděčné herecké příležitosti. Schopná majitelka cestovní kanceláře Mína to má v životě těžké. V práci musí odrážet všemožné návrhy svého zaměstnance sebevědomého mladíka s budoucností, doma pak na ni ve stísněném bytě 1+1 čeká pouze maminka – důchodkyně, kterou navíc z dobrých důvodů opustil její manžel. Kde se nakonec Mína rozhodne hledat útěchu se posluchači dozví v květnu.
Všechno se stalo, není to málo,
teď už se nic nemůže stát.
Nahoru dolů, jen když jsme spolu,
když tě má ráda, když mě máš rád. 

Účinkují: Jana Štvrtecká (Mína), Drahomíra Hofmanová (Matka) a Ondřej Dvořák (Alex).

Tvůrčí tým:
Autor – Olga Walló
Dramaturgie – Hana Hložková
Hudba – Ondřej Kyas
Zvukový mistr – Michal Zelinka
Režie – Lukáš Kopecký

16. 02. 2016

VZPOMÍNKA

Ve věku 77 let zemřel 14. února 2016 v odpoledních hodinách herec, režisér a dramatik Stanislav Oubram, dlouholetý člen činohry Městského divadla v Mostě.
Do mosteckého divadla přišel už v roce 1963. Poté byl, od roku 1980, třináct let respektovaným členem uměleckého souboru pražského divadla ABC, aby se v roce 1993 do Mostu opět vrátil. Už nejen jako herec, ale i režisér a dramatik. Za více jak dvacet let vytvořil v činohře i v Divadle rozmanitostí desítky velkých i menších, vždy však nepřehlédnutelných rolí. Úplně posledním hereckým partem se mu stala dvojrole v Dickensově Kronice Pickwickova klubu, kterou jsem v Mostě nastudoval před Vánocemi. Budu ho v těch replikách asi pořád slyšet...
Pane Oubrame, vzpomínám a děkuju!
„Když umřít, tak na jevišti,“ říkával napůl žertem a napůl vážně a málem se tak stalo. Divadlo bylo jeho životem a život bez divadla si neuměl a ani nechtěl představit.

12. 02. 2016

AVISO: AMERICKÝ RÁJ

Každý všední den v týdnu od pondělí 29. února do pátku 4. března přinese Kabinet literárních drobností a exkluzivit jednu cestopisnou reportáž z Ameriky od Egona Erwina Kische. Tento pražský, německy píšící novinář a spisovatel posluchače postupně zavede do newyorského přístavu, hollywoodských filmových studií, mafiánského Chicaga, newyorského poštovního úřadu a v neposledku též k Fordovi do Detroitu. Hlas Zuřivému reportérovi propůjčil Michal Bumbálek.
Poslouchejte každý všední den od 29. února vždy od 9:30 na ČRo Vltava.

08. 02. 2016

PODIVNÝ PŘÍPAD

V Městském divadle v Mostě připravujeme jevištní adaptaci světového bestselleru Marka Haddona Podivný případ se psem. Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boone je nadaný a poněkud svérázný chlapec. Je mu patnáct let a má v oblibě matematiku a astronomii, potíže mu však dělá komunikace s lidmi. Kupříkladu skutečnost, že slova občas znamenají něco jiného, nebo že se lidé dorozumívají i beze slov. Když jednoho dne objeví Wellingtona, psa své sousedky, probodnutého vidlemi, rozhodne se, jako obdivovatel Sherlocka Holmese, vypátrat pachatele. V průběhu vyšetřování pak rozkryje nejednu záhadu, a to nejen v případu se psem, ale především ve své rodině. Mark Haddon za svůj lehce mysteriozní román obdržel v roce 2003 prestižní Whitbreadovu cenu a pozoruhodné je, že kniha vyšla ve dvou vydáních; pro dětské i dospělé čtenáře. Do divadelní podoby knihu převedl britský dramatik (odchovanec Royal Court Theatre) Simon Stephens. Premiéra proběhla v National Theatre v roce 2012.
Inscenační tým:
Překlad: Jiří Josek
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Michal Pětík
Scénografie: Petr Kastner
Kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Mario Buzzi
Foto: Kuba Jíra

01. 02. 2016

KOUZLO VOODOO

Kouzlo voodoo. Tak se jmenuje nová četba na pokračování, která bude od 14. března vysílaná v rámci Klubu Rádia Junior. Anna a Jan musí odjet z domova kvůli epidemii neštovic, a tak se vydávají na cestu za tetičkou, která žije na osamělém sídle vysoko v horách. Anna se těší, jak si bude vyšívat a zdokonalovat ve francouzštině, zato Jan se nemůže dočkat, až uvidí všechny trofeje po strýčkovi, který cestoval po celém světě. Ani jednoho však nenapadne, že je tam čeká dobrodružství, z kterého jim budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Podaří se jim vyváznout se zdravou kůží? A pomůže jim starodávné a nebezpečné kouzlo voodoo z ostrova Haiti? Text spisovatelky Martiny Drijverové pro rozhlas vybral a připravil Ivan Němec a posluchači si jej vyslechnou v sugestivním podání Lucie Schneiderové.
K poslechu každý všední den od 14. do 25. března v rámci Klubu Rádia Junior (od 19:00) na stanici Rádio Junior či ČRo Dvojka.

26. 01. 2016

KAŽDÁ SEDMÁ VLNA

Právě v brněnském studiu doděláváme pokračování četby, jejíž první díl se loni setkal s mimořádným ohlasem u posluchačů a herečka Jana Štvrtecká za ni získala nominaci v anketě (Ne)viditelný herec. Román Každá sedmá vlna spisovatele Daniela Glattauera je stejně jako jeho předchozí kniha Dobrý proti severáku napsaný ve formě e-mailové korespondence Emmi Rothnerové a Lea Leikeho. Podaří se těmto virtuálním milencům konečně opustit své mailboxy a skutečně se setkat?
Rakouský bestseller jako stvořený pro rozhlasové vysílání vybral a připravil Ludvík Němec. V rolích milenců se opět představí herci Jana Štvrtecká a Martin Sláma, dále účinkují Jiří Valůšek a Vladimír Hauser. Zvuková stránka rozhlasového zpracování vzniká ve spolupráci se zvukovým mistrem Michalem Zelinkou. K poslechu po deset večerů od pondělí 7. března vždy od 22:00 na ČRo Dvojka.
 Pozor na sedmou vlnu! Je nevypočitatelná. Dlouho je nenápadná, podílí se na monotónním průběhu, přizpůsobuje se svým předchůdkyním. Ale někdy vyrazí. Vždycky jenom ona, vždycky jenom sedmá vlna. Je totiž rebelská, všechno setře, všechno nově zformuje. Pro ni neexistuje žádné předtím, jenom teď. A potom je všechno jinak. Lepší, nebo horší? To mohou posoudit jenom ti, které zasáhla.

08. 01. 2016

POHÁDKOVÁ PŘEDNÁŠKA

Včera jsme v brněnských studiích Českého rozhlasu dokončili novou rozhlasovou pohádku s názvem Podivuhodná Lechóna, kterou na motivy Leny Freyové napsal Martin Sládeček (viz obr.). Z natočeného 180-ti minutového záznamu vznikla ve výsledku osmačtyřicetiminutová poutavá pohádka. Posluchači se mohou těšit kupříkladu na Vladimíra Krátkého v roli profesora Zapomněla, který je nejen zasvětí do tajů pohádkové architektury, ale především je provede po pozoruhodné Lechóně, o níž lze se vší jistotou prohlásit, že neexistuje v pohádkovém světě města, které by bylo krásnější, a zároveň zahleděnější do vlastního obrazu. V dalších rolích posluchači uslyší Lucii Schneiderovou (princezna Lechuňka), Martina Slámu (král Lech II.) a Dalibora Buše (malíř Petr). Scénickou hudbu složil a přednášky profesora Zapomněla zhudebnil brněnský skladatel Mario Buzzi.
A tak jako Lechóňané
na nic víc už nečekejte,
bránu srdce otevřete,
krásám světa šanci dejte.

07. 01. 2016

PICKWICKOVCI VIII. – recenze!

Hned na Nový rok vyšla v kulturní rubrice Deníku.cz recenze na mostecké Pickwickovce. A protože recenzenti mostecké divadlo reflektují jen málokdy, přetiskuji níže daný text v plném znění.
 Deník.cz
RECENZE: S činohrou mosteckého divadla za gentlemany viktoriánské Anglie
Most – Premiérou adaptace slavného humoristického románu Charlese Dickense Kronika Pickwickova klubu se s rokem 2015 rozloučila činohra Městského divadla v Mostě. Celosouborová inscenace na velké scéně přináší zábavu pro malé i velké diváky, ale také nutí k přemýšlení o stavu světa. A není divu, vždyť Dickens byl vrcholným představitelem viktoriánského realistického románu.
Pickwickův klub přivedl na česká jeviště již ve třicátých letech minulého století dramatik František Langer, mostecká inscenace se však více vrací přímo k Dickensovu románu.
Dramaturg Michal Pětík vybral ty nejlepší humorné situace a režisér Lukáš Kopecký, který v Mostě již nastudoval hry Král a Baga a Herkules a Augiášův chlív, rozehrál sled kouzelných scének a skečů. Členové klubu pana Pickwicka, praví angličtí gentlemani, se při svém boji za čest krásných dam, dobro a morálku díky své naivitě a bezelstnosti stále více zamotávají do trapných a choulostivých situací, které vyvrcholí uvězněním páně Pickwicka za nedodržení manželského slibu.
Právě ve scénách z vězení Dickens ukazuje, jakým byl skvělým pozorovatelem a kritikem světa kolem sebe. Jeho satirickému peru ovšem neunikají pouze nespravedlnosti viktoriánské Anglie, ale dělá si legraci i z romantických hrdinů.
Styl, jakým režisér Lukáš Kopecký divákům předkládá picwickovské příběhy, asi nebude pro každého. Spletitost postav, náznaky komedie dell´arte, až bláznivé gagy na straně jedné a moralizace na straně druhé – ale takový byl i Dickens.
Mostecké činohře se přesto podařilo nastudovat zajímavou a barvitou inscenaci, která připomíná starou dobrou Anglii a zároveň svou nadčasovostí vypovídá mnohé o lidských touhách. To vše na monumentální scéně Petra Kastnera a v přepestrých kostýmech Veroniky Watzkové.
V titulní roli Samuela Pickwicka se na mostecké jeviště vrací František Nedbal a je skvělý. Pravý vůdce hrstky statečných, gentleman každým coulem, byť v trochu donkichotském vydání. S větrnými mlýny nectností mu pomáhají válčit věrní souputníci z klubu: Tupman (Jakub Dostál), Winkle (Vít Herzina), Snodgrass (Jakub Koudela), Perker (Jan Beneš) a Wardle (Otto Liška). Zvláště hon na hochštaplera Jinglea ve výborném podání hostujícího Tomáše Kobra z nich dělá ty správné vojáky cti.
Výbuchy smíchu opět vyvolává Jiří Kraus, tentokrát jako věrný sluha Sam Weller, jen naoko odolávající svodům živočišné Mary ztvárněné Michaelou Krausovou. A pak je tu vdavekchtivá paní Bardellová (Zita Benešová), která za pomoci vykutáleného advokáta Fogga (Jiří Rumpík) dostane pana Pickwicka do vězení.
Dickens však svůj román zalidnil spoustou dalších originálních postaviček, takže na jevišti uvidíte i Veroniku Týcovou, Karolínu Herzinovou, Lilian S. Fischerovou, Stanislava Oubrama, Bohuslava Patzelta, Matyáše Procházku a mnohé další.
Jiří Macan
(denik.cz, 1.1.2016)

Zdroj: http://www.denik.cz/divadlo/recenze-s-cinohrou-mosteckeho-divadla-za-gentlemany-viktorianske-anglie-20160101-tc02.html

06. 01. 2016

AG

Nenechte si ujít příležitost vyposlechnout premiéru minutové hry, která si tak složitě hledala cestu do programového schématu vysílaní Českého rozhlasu. Žertovná hříčka s názvem Celebrita, kterou spolu sepsali Jiří Jelínek a Tomáš Sýkora, byla natočena již 26. dubna loňského roku. Od té doby však čekala na své uvedení. A já s ní. Nyní k mé radosti zřejmě nadešla příhodná chvíle pro její odvysílání. A protože se jedná o mou kulatou minutovku, nemohu se neohlédnout a nevzpomenout, kterak jsme se s Arnoštem Goldflamem onoho dne tak vzácně shodli na barvě oděvu.


CELEBRITA
Osoby a obsazení:
Moderátorka Jaroslava Vykoupilová
Host – Arnošt Goldflam

Autor: Jiří Jelínek a Tomáš Sýkora
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Mistr zvuku: Josef Daněk
Produkce: Marcela Peňásová 


Poslouchejte živě na ČRo Vltava: 13. 1. v 11:27 a v 17:40 a 14. 1. v 0:00, nebo kdykoliv na internetovém portálu minutových her.

03. 01. 2016

AVISO: MEDVĚDÍ TANEC

Od zítřka mohou posluchači ČRo Dvojka premiérově vyposlechnout četbu na pokračování z knihy Ireny Douskové Medvědí tanec. Lipnice. Rok 1922. Poslední měsíce života Jaroslava Haška. Postupné vyhasínání sil člověka, který se celý život dokázal bohatýrsky bavit a svými provokacemi popouzel okolí. K jeho posledním protivníkům teď patří již jen několik maloměstských figurek z lipnického podhradí. Ještě píše rádoby vtipné rýmovačky přátelům. Ještě diktuje. Ještě se pokouší o komedii, o kterou ho žádají ochotníci. Ale už nemá sílu ani chuť zápasit. Je náladový a konfliktní. Ale vymýšlí a vypráví neskutečné historky, jež s přesvědčivostí vydává za opravdové zážitky. Osobitě viděný portrét Jaroslava Haška v podání vynikajícího Igora Bareše.
Po deset večerů od pondělí 4. do pátku 15. ledna vždy od 22:00 na Dvojce. 
Čte: Igor Bareš
Pro rozhlas upravil: Ivan Němec
Dramaturgie: Olga Jeřábková
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno v Brně 2015. Premiéra

02. 01. 2016

PICKWICKOVCI VIII. – reprízujeme!

Nechte se pozvat na některou ze zimních repríz Kroniky Pickwickova klubu. V Městském divadle v Mostě bude hrána 6. a 21. ledna a dále pak 8. února. Adaptace slavné humoristické knihy o svérázných londýnských gentlemanech, kteří konají dobro navzdory všem překážkám.
Inscenaci divákům přibližuje i aktuální číslo internetového magazínu Divadelní mosty, nechte se jím nalákat!

21. 12. 2015

PICKWICKOVCI VII. – odpremiérováno!

Šestitýdenní zkoušení mostecké Kroniky Pickwickova klubu v sobotu vyvrcholilo slavnostní premiérou. Nechte se pozvat v krátké reportáži do zákulisí divadla těsně po posledním stažení opony aneb neobyčejný příběh zdánlivě obyčejného hrnečku! A když budete mít cestu kolem, určitě se zastavte, jste srdečně zváni.
Kdo divadlo jen trochu lépe zná,
ví dobře, co za lidské stíny, 
ztroskotance, zchátraliny
se po jevišti potlouká.

16. 12. 2015

PICKWICKOVCI VI. – generálky

Poslední premiérou tohoto kalendářního roku se v Městském divadle v Mostě stane inscenace Kronika Pickwickova klubu. Adaptace slavné humoristické knihy Charlese Dickense o podivuhodných cestách a činech svérázných londýnských gentlemanů, konajících dobro navzdory všem překážkám. Nechte se nalákat fotografiemi, které během první generální zkoušky pořídil Kuba Jíra.Pozvánky

30. 5. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny (6/10)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Jana Stefanka

30. 5. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (1/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

31. 5. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny (7/10)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Jana Stefanka

31. 5. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (2/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

1. 6. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny (8/10)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Jana Stefanka

1. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (3/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

2. 6. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny (9/10)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Jana Stefanka

2. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (4/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

3. 6. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny (10/10)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Jana Stefanka

3. 6. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza v rámci 6. ročníku festivalu Young for young!] Adaptace románu současného britského autora.

3. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (5/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

4. 6. 2016 | 11:31

ČRo Vltava

Tennessee Williams: Podobnost mezi pouzdrem na housle a rakví

Autobiografická povídka amerického dramatika o složitém období dospívání plného bojů a zjišťování, kým člověk je.

6. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (6/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

7. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (7/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

8. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (8/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

9. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (9/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

10. 6. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Petr Šabach: Rothschildova flaška (10/10)

Příběh ze současnosti a o současnosti. Čte: Zdeněk Junák

14. 6. 2016 | 17:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza!] Adaptace románu současného britského autora.

26. 9. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza!] Adaptace románu současného britského autora.

20. 10. 2016 | 19:00

Kulturní dům Stochov

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Zájezd! Repríza v rámci 19. ročníku festivalu Stochovská Thálie!] Adaptace románu současného britského autora.