Lukáš Kopecký režisér

15. 06. 2017

PREMIÉRA MÝTINY

Hru rakouského dramatika Händla Klause uvedla v premiéře 13. června stanice ČRo Vltava. Mysteriózní drama o zločinech lidí a pomstě přírody se odehrává v lese, který byl nedávno vypálen. Na spáleništi se schází policejní inspektor Petr s učitelkou Kathrin, aby zjistil veškeré podrobnosti, jež by pomohly najít pachatele zločinu. Vyšetřování v přírodě se však začne komplikovat nejen podivnými ozvuky jejich vzájemné nedořešené minulosti, ale také příchodem učitelčina syna Lukase a potulného včelaře Wima. Dospívající muž nesnáší život, který mu matka určila tím, že odešla z města. Traumatizuje ho pobyt na opuštěném místě v lese a skutečnost, že je mu utajován jeho původ. Pátrá po otci a je kvůli tomu ochoten učinit cokoliv.
Mýtina podněcuje inscenátory k zvukově a hudebně výrazné realizaci díla, což je patrné i v českém překladu Terezy Semotamové. Rozhlasová inscenace respektuje tok básnické řeči hlavních postav, herecká interpretace se nese v civilním tónu, vycházejícím z konkrétních myšlenkových i emočních motivací. Střídání žánru detektivního, psychologického a mysteriózního se neprojevuje jen v hraných pasážích, je nezbytnou součástí i hudebně zvukových koláží, přibližuje dramaturgyně Hana Hložková.
Vstupte do vypáleného lesa Händla Klause! On-line k poslechu jen do pondělí 19. června.

01. 06. 2017

DIKOBRAZÍ OSTEN

V aktuálním čísle Divadelních novin (11/2017) byla publikována recenze na inscenaci Návrat domů v brněnském Divadle U stolu, kterou sepsal Josef Mlejnek. V textu nazvaném Člověk ponechaný sobě samému‘ recenzent mimo jiné píše, že v Pinterově hře: vládnou neomalené hrubé dialogy mezi otcem a syny a nevypočitatelné, neodhadnutelné reakce. Stačí malicherný podnět a z každého s výjimkou dobrotivého Sama vystřelí neadekvátní invektiva jako dikobrazí osten. Po neohlášeném a nečekaném návratu třetího bratra, intelektuála Teddyho, z Ameriky společně se ženou Ruth dochází v ponorkové prázdnotě bez normálních vztahů k sestupu až do podpodvědomí jsoucímu zcela mimo dobro a zlo. Návrat domů nelze hrát jako psychologické drama o odcizení a talentovanému režisérovi slouží ke cti, že porozuměl Pinterově absurdní logice. Herci se v ní pohybují s přirozenou vážností a je těžké někoho vyzdvihnout na úkor ostatních. (...) Aktuálnost Pinterova dramatu? Nechal na nás z plných plic dýchnout svět člověka v prázdnotě ponechaného sobě samému.
Využijte příležitosti zhlédnout Návrat domů ještě před divadelními prázdninami!

29. 05. 2017

PANÍ DALLOWAYOVÁ

Natočili jsme desetidílnou četbu na pokračování z nejznámější knihy Virginie Woolfové. Vrcholné dílo britské autorky, analýzu příčetnosti, šílenství a sebevraždy (jak se sama o tomto opusu vyjadřovala), odvysílá Český rozhlas Dvojka v rámci cyklu Čtení pro celou rodinu. Paní Clarissa Dallowayová jde do květinářství pro výzdobu na svůj večírek. Než však tahle událost pro lidi z lepších kruhů nastane, strávíme v její společnosti obyčejný den, který nás nenechá na pochybách, že pod slupkou stárnoucí, průměrné středostavovské paničky bije srdce se stejně vroucí pravidelností, s jakou se na Toweru každou čtvrthodinu hlásí Big Ben. Próza inspirovala světoznámý román Michaela Cunninghama Hodiny a stejnojmenný oscarový film. V rozhlasové verzi se představí Lucie Andělová.
Dokáže nějaký muž pochopit, jak to myslí ona? S tím životem? Nedovedla si představit ani Petera ani Richarda, že by si dali tu práci a uspořádali večírek jen tak pro nic za nic.
Poslouchejte ve všední dny od 5. do 16. června vždy ve 20:04 na stanici ČRo Dvojka.

28. 05. 2017

PREMIÉRA PRINCEZNY

V neděli 4. června si nenechte ujít premiéru původní rozhlasové pohádky Princezna z nejlepšího království. Tento pohádkový příběh Marka Horoščáka představuje ne příliš tradiční princeznu jako ráznou a prostořekou, ale také odvážnou, chytrou a vnímavou mladou ženu, která postupně dospívá ve zralého člověka. Princezna Anna připomíná spíše současného teenagera než zpovykanou šlechtičnu. Chce zkusit, jaké to je žít v jiných podmínkách, než na které je zvyklá, jak si vydělat peníze na živobytí, a přitom hovořit s obyčejnými lidmi o tom, co se jim líbí a co je trápí. Hudebně i zvukově výpravná inscenace s velkorysým hereckým obsazením vznikla v Brně. V titulní roli se představí čerstvá absolventka JAMU Barbora Goldmannová.
Poslouchejte v neděli 4. června ve 13:04 na ČRo Dvojka (nebo ještě týden po odvysílání ve streamu)!

19. 05. 2017

OCUCANEJ KONEC

Dokončili jsme rozhlasovou četbu na pokračování z knihy Ocucanej konec. Sedmero povídek úspěšného filmového a televizního scénáristy Marka Epsteina budí zdání výseku z jednoho života. Hlavní hrdina se přitom příliš nemění, zůstává tragikomický a politováníhodný svou naivitou, tím, jak rychle jsou jeho přehnané představy o sobě samém střídány absolutní ztrátou sebevědomí. Dějově bohaté a čtivé povídky odvysílá Český rozhlas Dvojka v podání Jiřího M. Valůška.
Dycinky je víc těch, co dostanou ten ocucanej konec. To ale ještě neznamená, že hůř chutná...
Poslouchejte ve všední dny od 19. do 30. června vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

10. 05. 2017

PREMIÉRA NÁVRATU DOMŮ

Pinterova hra Návrat domů je mou srdeční záležitostí již od dob studií na brněnské JAMU. Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá. Myslel jsem si na ni při různých příležitostech, ale rozhodl jsem se pro ni až po oslovení Františkem Derflerem a nastudoval ji v brněnském Divadle U stolu. Za tu nabídku jsem mu velice vděčný, tohle zkoušení jsem si prostě užil. A protože je zítřejší premiéra již vyprodaná, přijměte pozvání na některou z repríz. Nechte se nalákat fotografiemi Kuby Jíry.
 Reprízy Návratu domů v DUSu:

05. 05. 2017

MÝTINA

Händel Klaus patří k největším talentům současného německy mluvícího divadla. Jeho hry se uvádějí v divadlech po celé Evropě a byly ověnčeny mnoha cenami. Jeho poetika vychází z celé řady vlivů, přičemž jedinečnost jeho psaní tkví především v originální práci s jazykem a rytmem replik. Klausovy hry připomínají svým charakterem hudební kompozice, což je činí zajímavým jak pro divadelní, tak rozhlasové zpracování. Ostatně v brněnském studiu Českého rozhlasu již před několika lety vznikla rozhlasová verze jeho absurdní grotesky (Divoši) Muž se smutnýma očima (režie J. A. Pitínský).
V současné době v Brně připravujeme další z jeho her, kterou uvede stanice ČRo Vltava v rámci Rakouského roku – Mýtinu (v orig. Eine Schneise). I v tomto případě je text jakýmsi libretem, koláží slov nesoucí neklid a evokující tajemství lidského nitra. Útržkovité repliky se navzájem ruší, doplňují a tvoří melodický celek. Temný příběh bez jasných kontur nás zavede do lesa, který nedávno vyhořel – všude je cítit zápach spáleniště, vše je opálené a temné. V těchto kulisách se objeví Lukas, který nezná své kořeny a svého otce. V barbarské a nelítostné přírodě jej vychovala učitelka Kathrin, odešla tam s ním z města. Do téměř orestéovské zápletky hledání otce a viny vstoupí ještě policista Petr, pátrající po pachateli požáru, a potulný včelař Wim s temnou a taktéž nejasnou minulostí. Je snad jeden z nich otcem Lukase? Výpověď je v kaskádách dialogu jen naznačena. Text se navíc pohybuje na hranicích žánrů.
V loňském roce hru nastudoval Westdeutschen Rundfunks Köln s hvězdnou Sophie Rois. Česká premiéra je naplánována na 13. června 2017.
„Nenávidím včely. Moje zvíře je roztoč.“

Účinkují: Eva Novotná (Kathrin, učitelka), David Macháček (Lukas, její syn), Tomáš Kobr (Petr, inspektor) a Zdeněk Julina (Wim, včelař)

Autor: Händel Klaus
Překlad: Tereza Semotamová
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Mario Buzzi
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký

23. 04. 2017

NÁVRAT DOMŮ

V brněnském Divadle U stolu připravujeme uvedení hry Harolda Pintera Návrat domů. Půjde o čtvrté nastudování tohoto textu u nás (na Moravě vůbec poprvé), přičemž od toho poslední uplynulo již třiadvacet let.
Akademik Teddy se po letech vrací domů. Jen na několikadenní návštěvu, během které chce otci a bratrům představit svou ženu Ruth i úspěšný život, který si v Americe vybudoval. Vrací se tam, odkud kdysi utekl, jako jiný člověk – už dost silný na to, aby tento návrat ustál. Opravdu?
Krev není voda. Její volání ohlušuje a rodinná smečka ji větří neomylně. Mezi samci roste agrese. Propadají podivnému boji, v němž se z něžných kousnutí rodí skryté zápasy na život a na smrt. Jde o vše, od žezla televizního ovladače až po ženu. Teddy se nepoznává. Je v pasti. Vyváznout znamená nechat v ní kus sebe sama...
Podle mnohých nejlepší hra britského nositele Nobelovy ceny za literaturu Harolda Pintera z roku 1964 nabízí šestero skvostných hereckých příležitostí a jedno šokující vyústění. Je plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.
„Já jsem ctil svýho otce nejenom jako člověka, ale jako prvotřídního řezníka. Abych to dokázal, šel jsem do krámu za ním. Na jeho kolenou naučil jsem se bourat maso. Krví jsem uctil památku jeho jména. Já jsem zplodil tři dospělý chlapy! Všecky vlastnoručně. Co ty jsi dokázal?“
Premiéra 11. května v 17:00 na Sklepní scéně CED
Inscenační tým:
Překlad: Milan Lukeš
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Martin Sládeček
Scéna a kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Mario Buzzi
Osoby a obsazení:
MAX František Nedbal
LENNY Jan Lepšík
SAM Michal Bumbálek
TEDDY Jiří M. Valůšek
RUTH Tereza Groszmannová
JOEY Martin Mihál

21. 04. 2017

KORÁB POHÁDEK

Kniha Koráb pohádek představuje spisovatele Eduarda Basse jako vypravěče krátkých pohádkových příběhů. Přináší první kompletní vydání souboru 43 pohádek z celého světa, které Bass převyprávěl podle německých vzorů. Část textů stačil za svého života publikovat časopisecky, některé později vyšly v knižních výborech, dvacítka pohádek však zůstala netknuta v autorově pozůstalosti. Knižní vydání příběhů i rozhlasovou četbu na pokračování připravila absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Hedvika Landová. Čte: Vladimír Hauser
Kdo jen hloubá a nejedná, rozmnožuje poklad chytřejšího.
K poslechu od 16. do 25. května ve Stránkách na dobrou noc (ve 23:00 na ČRo Vltava)

15. 04. 2017

NOMINACE PRO SEVERÁK

Audiokniha Dobrý proti severáku byla nominována v anketě Audiokniha roku 2016! Právě probíhá poslech a hlasování odborné poroty, vybírat však může i veřejnost.
Glattaerův román je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?
Audioknihu vydal v roce 2016 Radioservis. Účinkují Jana Štvrtecká, Martin Sláma, Vladimír Hauser a Jiří Valůšek.
Audiokniha se mi moc hezky poslouchala, nemohla jsem se od ní odtrhnout. [Jája, audiolibrix]
 @
Tak netradiční. Tak vřelé a pravdivé. Tak moderní, vtipné a přece plné smutných okamžiků. Hřejivé hlasy, vhodně zvolená hudba. Je něco po půlnoci a nechce se mi ještě spát. [HonzaS, audiolibrix]
 @
Kdo nečetl knihu, těm rovnou říkám, ať jí nečtou. Provední audioknihy je totiž mnohem lepší. Je postavena na čtyřech hercích, kteří se svého úkolu zhostili opravdu skvěle. Režijní vedení bylo bezchybné, a tak výsledek je, jaký je. Po poslechu jsem si pořídil hned pokračování, a tak vím, o čem píšu. Takže rozhodně doporučuju všem milovníkům i odpůrcům audioknih :-) [Tobo, kosmas]
 @
Audiokniha ve velmi kvalitně provedeném a autentickém podání dvou příjemných hereckých hlasů. [Helena, audiolibrix]
@
Možná v první třetině knihy je ještě možné poslouchat 'na půl ucha'. To ještě nahrávku můžeme vnímat jako oddechovku k žehlení nebo vaření. Jenže děj velmi zajímavě graduje. Navíc fantastický přednes Jany Štvrtecké postavě skutečně vdechl duši, na kterou si uděláte názor – prostě nejde jen tak nezúčastněně poslouchat. [Vlaštovka, audiolibrix]

13. 04. 2017

KUŘE MELANCHOLIK

Novela z vesnického prostředí o utrpení osiřelého chlapce je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu druhé poloviny devatenáctého století. Jako všichni naturalisté i Josef Karel Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězícími nad city, obětavostí a pocitem soucitu. Člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem. Krutý a mrazivý příběh malého chlapce, který se po smrti maminky stane všem přítěží.
Pro rozhlasové vysílání novelu upravil Marek Horoščák. Posluchači ji premiérově uslyší v rámci cyklu Četba pro celou rodinu. Čte: Tomáš Kobr
Žal malých trhá srdce velkým vždy.“ 
Poslouchejte v týdnu od 29. května do 2. června ve 20:04 na stanici ČRo Dvojka.

05. 04. 2017

LÁSKY VÁLEČNÉ

Zamilovaná dvojka. Nový rozhlasový cyklus stanice ČRo Dvojka, v němž zaznívají milostné dialogy ze světové a české literatury. Pro jeden z příštích dílů lásek tentokrát vybral dramaturg Ludvík Němec téma válečné, konkrétně zamilované dialogy z románů od Ernesta Hemingwaye, Josepha Hellera a Bohumila Hrabala. Účinkují: Jana Štvrtecká a Michal Bumbálek
Poslouchejte v sobotu 20. května ve 22:00 na ČRo Dvojka.

28. 03. 2017

JIH

Tvorba Jorgeho Luise Borgese je značně obsáhlá. Nejvíce ho však proslavily povídky, nesené v duchu magického realismu. Příběhy jejích protagonistů zachycují jen několik základních momentů a mívají paradoxní vyústění. Pro Borgesův styl je typické též cestování v čase a prolínání snu a skutečnosti. A tak tomu je i v povídce Jih, v níž argentinský spisovatel vypráví o osudu, který čeká uprostřed pampy. Pro rozhlasové vysílání text vybral Ludvík Němec. Čte: Martin Siničák
Poslouchejte v sobotu 29. dubna v 11:30 na ČRo Vltava.

27. 03. 2017

SOUZVUK BUKOVINA

V neděli 26. března odvysílala stanice Českého rozhlasu Vltava poetické pásmo Kraj, kde žili lidé a knihy, seskládané z veršů židovských básníků a básnířek Bukoviny. Pořad překladatele a básníka Radka Malého představil posluchačům německy psanou poezii pozoruhodného regionu, někdejší nejvýchodnější korunní země habsburské monarchie, který se ve dvacátém století stal svědkem řady dramatických dějinných zvratů. Ty stály za intenzitou básnické tvorby tamních autorů a autorek vesměs židovského původu, například Rose Ausländerové, Paula Celana, Alfréda Gonga, Mosese Rosenkranze a dalších. Jejich dílo dodnes vypovídá o jedinečné kulturní symbióze, která na území kolem Černovic vznikla. Pořad byl vysílán v rámci projektu Rakouský rok. Účinkovali: Jiří Valůšek, Tereza Groszmannová a Vladimír Hauser.
Kéž by tak na můj klobouk
pad aspoň list,
hned cítil bych se lépe
a jist.

22. 03. 2017

AVISO: DOTEKY DĚJIN

Zákulisí moderní historie poodkrývá populárně naučná kniha novináře a spisovatele Karla Pacnera, kterou v těchto dnech v rámci cyklu Radiokniha vysílá Český rozhlas Plus. Jedná se o reprízu četby na pokračování, premiérově uvedenou v roce 2015 na Dvojce. Z Pacnerových historických textů tehdy Ivan Němec vybral například pohled na krvavý počátek dvacátého století, který způsobila rusko-japonská válka, vypravování o gangsterské minulosti J. V. Stalina nebo počátek raketového výzkumu, jenž předcházel Gagarinově startu do vesmíru. Nevšední doteky dějin jsou poutavé a někdy až neuvěřitelné příběhy dvacátého století. Čte: Jiří Valůšek.
 Radioknihu poslouchejte denně od 23:33 na ČRo Plus nebo z audioarchivu.

01. 03. 2017

NOVÉ MINUTOVKY

Český rozhlas obnovil oblíbený formát minutových her, a tak v brněnském studiu připravujeme rovnou čtyři kusy. Tři z nich napsal nezávislý divadelník Jiří Jelínek, jehož hra Večírek získala před pár dny třetí cenu v kategorii krátkých dramat na třetím ročníku UK Radio Drama Festival. Čtvrtá realizovaná minutovka pochází z pera Radka Brože, který s Českým rozhlasem spolupracuje kupříkladu na cyklu Příběhy slavných. V nové várce minutovek z Brna posluchači uslyší Jana Kolaříka, Simonu Rejdovou, Miroslava Černého, Zbyška Humpolce a Jana Grygara.
Nové minutovky odvysílá v průběhu letošního roku stanice ČRo Vltava, po odvysílání budou umístěny tady.

27. 02. 2017

SUKCES!

Už po třiadvacáté byly v Městském divadle v Mostě vyhlášeny výsledky ankety Cena diváka. Slavnostní vyhlášení proběhlo na Velké scéně v pátek 24. února a k mé velké radosti u diváků jednoznačně zvítězila inscenace Podivný případ se psem. Posbírala totiž ceny ve všech kategoriích! Stala se nejlepší inscenací sezóny 2016. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon uplynulé sezóny si odnesl Ondřej Dvořák za roli Christophera. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala za roli Judy Michaela Krausová. Všichni vítězové obdrželi keramické hvězdy z dílny litvínovské výtvarnice Evy Šiškové (já nadto ještě sojový suk od Miroslava Hanuše) a po vítězných rolích budou i letos pojmenována nová divadelní vína, která budou pokřtěna na Divadelním vinobraní.

24. 02. 2017

8@8 OBRAZEM

Ve VILE Štvanice proběhl ve středu 22. února první letošní díl projektu 8@8 Divadla LETÍ scénická skica hry Jak zadržovat dech současné britské autorky Zinnie Harris. Při té příležitosti Divadlo obnovilo divácké hodnocení jednotlivých dílů, aby se pravidelní diváci tohoto cyklu mohli těšit ještě o trochu víc a mohli jednotlivé díly porovnávat mezi sebou. Jenom pro zajímavost (a pro ty, kteří se chystají na další díly) zde uvedu, že naše nastudování si vysloužilo solidní hodnocení 1,77. Fotky z krásně adrenalinového počinu pořídil Alexandr Hudeček.

23. 02. 2017

DĚJINY SVĚTLA

V brněnském studiu pracujeme na patnáctidílné četbě na pokračování z knihy Dějiny světla spisovatele Jana Němce. Rozsáhlá románová freska, za kterou její autor získal Cenu Evropské unie za literaturu, pojednává o českém fotografovi Františku Drtikolovi a je psaná v netypické du-formě. Odehrává se v příbramských stříbrných dolech, secesním Mnichově a předválečné i prvorepublikové Praze. Drtikolovy osudy popisuje od jeho dětství, přes učednická a studijní léta až k budování kariéry. Kromě všech zásadních životních událostí se věnuje i vzniku nejslavnějších fotografových děl a též fotografovu příklonu k duchovním naukám Východu a mystice.
Důležitou roli proto v Němcově románu hraje světlo. Tento motiv odkazuje na Drtikolovu uměleckou tvorbu založenou na světelné kompozici a práci s kontrasty, světlem, stínem a tmou. Světlo je v knize popisováno též v duchovním smyslu.
Rozhlasovou verzi životopisné knihy o fotografovi Drtikolovi načetl brněnský herec Michal Bumbálek.
Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mě svírala. Jsem fotograf. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do duše světlem poznání.“ 
Poslouchejte ve všední dny od 13. do 31. března vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

19. 02. 2017

JAK ZADRŽOVAT DECH

Seriál scénických skic 8@8 Divadla LETÍ v únoru divákům přinese novinku Jak zadržovat dech. Nová hra Zinnie Harris, britské dramatičky a rezidentky londýnského Royal Courtu, začíná zdánlivě nevinnou známostí na jednu noc, která však rozpoutá diskusi nad nedávnou evropskou historií. Temně vtipné drama nabízí epický pohled na to, jak dnes žijeme, a odkrývá pravou cenu dosud uznávaných hodnot.
Diváci se s touto žhavou novinkou světové dramatiky seznámí v překladu Jakuba Škorpila, a to již ve středu 22. února od 20h v pražské VILE Štvanice. Účinkují: Tomáš Kobr, Sára Venclovská a Beáta Kaňoková.
 Žijeme přece v Evropě. Nic špatného se tu přece neděje. Přinejhorším občas jen nějaká malá nepříjemnost, která je však pro svět jako takový naprosto bezvýznamná.

04. 02. 2017

PRINCEZNA Z NEJLEPŠÍHO KRÁLOVSTVÍ

V brněnském studiu jsme roztočili novou pohádku. Bude se jmenovat Princezna z nejlepšího království a jejím autorem je brněnský dramatik Marek Horoščák (sic!). Autor, který obdržel v průběhu devadesátých let ocenění v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za hry Mein Faust, Trakl, Vařený hlavy. Horoščákovy texty byly realizovány např. na jevištích Národního divadla, Divadla Na zábradlí, Divadla Komedie, Divadla Husa na provázku, ve Slováckém divadle, ale i v zahraničí. Patří k nemnoha českým autorům, kteří byli vyzváni k účasti na prestižních dramatických dílnách při festivalu Bonner Biennale (2000) a k rezidenčnímu pobytu v londýnském Royal Court Theatre (2010).
Původní rozhlasová pohádka Princezna z nejlepšího království popisuje ztřeštěné putování mladé emancipované dívky, která se vydala do světa na zkušenou a taky trochu proto, aby si v něm našla – samozřejmě podle svého gusta toho pravého ženicha. Že ji přitom na cestách čeká nejedno překvapení slibuje nejen reputace autora, ale též velkorysé herecké obsazení. Epičnost předlohy jistě podpoří i hudba Maria Buzziho. Hra bude premiérována v průběhu letošního roku na stanici ČRo Dvojka.
Někdy se stane, že se tvoje přání splní až ve chvíli, kdy už to vůbec nečekáš.

Účinkují:  Barbora Goldmannová (Princezna Anna), Michal Bumbálek (Král), Jana Štvrtecká (Královna), Ladislav Kolář (Jedloň), Tereza Groszmannová (Jedloňová), Zdeněk Bureš (Nosál Emil), Pavel Hromádka (Drožkář), Ondřej Halámek (Číšník), Roman Blumaier (Princ Vilibald), Zdeněk Trčálek (Námořník Petr), Radoslav Šopík (Oslař), Miroslav Černý (Lupič), Lucie Andělová (Liška Vilma), Jan Grygar (Mnich), Jiří Daniel (Sluha), Zbyšek Humpolec (Hlasy), Jan Řezníček (Hlasy), Zdeněk Truhlář (Hlasy), Zdeněk Kozák (Hlasy), Michal Zelinka (Hlasy) a další.

Autor: Marek Horoščák
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Mario Buzzi

Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký

13. 01. 2017

ZÁPASNÍK

Zápasník je název portrétního rozhlasového pásma k 75. narozeninám amerického spisovatele Johna Irvinga, které pro Český rozhlas připravil Ludvík Němec. V pořadu z cyklu Schůzek s literaturou bude největší pozornost věnována Irvingově zálibě v zápasení, což podpoří i vybrané úryvky z románů Svět podle Garpa a Imaginární přítelkyně. Účinkují: Vladimír Hauser, Michal Bumbálek a Jaroslava Vykoupilová.
Nikdy jsem se nepovažoval za rozeného spisovatele. Já jsem dobrý přepisovatel, nic se mi nepodaří napoprvé – ale umím prostě přepisovat a přepisovat.
Poslouchejte 5. března od 20:00 na stanici ČRo Vltava.

07. 01. 2017

AVISO: REPRÍZA MODRÉHO MEDVĚDA

Nenechte si ujít reprízu původní rozhlasové komedie Modrý medvěd, kterou v neděli 5. února odvysílá stanice ČRo Dvojka. Komorní komedie Olgy Walló je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Veselohra o podnikatelce v cestovních ruchu se odehrává nejen v cestovní kanceláři, ale zejména v domácnosti matky a její více než čtyřicetileté dcery. Osamělé živoření dvou žen popisuje autorka skrze paradox úspěšné podnikatelky Míny, která je sice majitelkou zájezdové agentury, ale sama si cestování nemůže dovolit. Splácí totiž dluhy po svém otci. O neutěšeném soukromí perfekcionistky Míny se náhodně dozví mladičký zaměstnanec Alex a rozhodne se jednat... 
V rolích temperamentních a rázných žen účinkují Drahomíra Hofmanová a Jana Štvrtecká, která byla za roli Míny nominována v anketě Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu v sezóně 2015/2016. Jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec se představil talentovaný Ondřej Dvořák. Hra byla premiérovaná v loňském roce na stanici ČRo Vltava.
Poslouchejte 5. února 2017 ve 20 hod na stanici ČRo Dvojka!

06. 01. 2017

MUŽ BEZ ŽENY

Když si žena Martina Samka sbalila věci, myslel si, že co ho nezabije, to ho posílí. Ale to by mu nesměl na slabiny útočit divoký kanec, na nervy alkohol a hlasité orgie tajemné sousedky za zdí. Taková je výchozí situace knihy jabloneckého spisovatele Pavla Brycze, autora řady děl a držitele několika literárních ocenění. Muž bez ženy není člověk vypráví příběh o nebývale silném ataku krize středního věku. Podaří se hrdinovi dnešní doby zastavit volný pád až na dno a zachránit si své mužství? A opravdu se dá z osamělosti ve velkoměstě vystoupit skokem z jednoho eskalátoru metra na druhý? V desetidílné rozhlasové četbě na pokračování uslyší posluchači tento humorný příběh ze současnosti v podání brněnského herce Michala Isteníka.
„Čím hůř, tím líp!“ 
Četbu odvysílá stanice ČRo Dvojka v průběhu letošního roku.

22. 12. 2016

RELATIVNĚ VESELÉ HISTORKY

V brněnském studiu jsme ještě před Vánocemi dokončili Relativně veselé historky. Deset skutečných příběhů z nejrůznějších životních situací, některé jsou veselé samy o sobě, ty smutné se autor snaží humorem odlehčit. Desetidílná četba z knihy Jiřího Havla bude v průběhu příštího roku zařazena do pořadu Račte vstoupit k Josefu Veselému vysílaném stanicí ČRo Brno. Čte: Igor Bareš
I když dvě hlavy leží na jednom polštáři, neznamená to ještě, že mají společný sen.“
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

Pozvánky

26. 8. 2017 | 11:30

ČRo Vltava

Marcel Schwob: Král se zlatou maskou

Symbolická povídka o vladaři v masce, který žil mezi maskami. K 150. výročí narození francouzského spisovatele. Účinkují: Jana Štvrtecká, Viktor Skála a Pavel Zatloukal

24. 9. 2017 | 19:30

Divadlo U stolu

Harold Pinter: Návrat domů

[Repríza] Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.

17. 10. 2017 | 19:30

Divadlo U stolu

Harold Pinter: Návrat domů

[Repríza] Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.