Lukáš Kopecký režisér

29. 01. 2018

ODPADY

Odpad je to, co zbývá, co nikdo nechce. Norský antropolog Thomas Hylland Eriksen ve svých knihách systematicky mapuje nežádoucí průvodní jevy modernity. V publikaci nazvané prostě Odpady se zaměřil na skutečnost, že množství odpadu roste každým dnem a tento problém se týká celé naší planety. Neplatí totiž, že když něco vyhodíme, ono to prostě zmizí. Odpadem navíc nejsou myšleny jen přeplněné popelnice a olbří skládky, ale také informační šum v našich hlavách, nepřetržitý proud útržků nepodstatných informací, se kterými jsme denodenně konfrontováni. Nenechte si ujít rozhlasové téma týdne. Čte: Martin Sláma
Odpad je konkretizace kolektivního nevědomí dané kultury.“
Z Odpadů se bude číst od 9. února v Radioknize Českého rozhlasu Plus! 

03. 01. 2018

DĚTI V BRNĚ

Novým seriálem v literárně-publicistickém magazínu Aleny Blažejovské Zelný rynk bude četba z kolektivní monografie pracovníků Etnografického ústavu Akademie věd v Brně. Kapitoly o dětství ve městě pod Špilberkem se zaměřují na život a kulturu brněnských dětí z různých sociálních vrstev, studují některé stránky jejich života od nejútlejšího věku do období zletilosti dítěte, a to v době od posledního desetiletí 19. století do poloviny století dvacátého.Výjimečná publikace se opírá o svědectví pamětníků, o dobový tisk, memoárovou literaturu, archivní materiály a v neposledku také o autobiografické zkušenosti. K poslechu je pak na pokračování každou sobotu od 17:05 na regionálních stanicích ČRo Brno a ČRo Zlín. Účinkují: Jana Stefanka a Dušan Hřebíček
 „Děti, nejezte, kópim vám na šate!“

19. 12. 2017

POHÁDKOVÉ REPRÍZY

Poslechněte si ve svátečním vysílání stanice ČRo Brno původní rozhlasové pohádky. Na druhý svátek vánoční to bude Princezna z nejlepšího království od Marka Horoščáka. Na Nový rok pak nedávno premiérovaná hra Princ Mucedorus a princezna Amadina, kterou na motivy anonymní alžbětinské hry napsal Pavel Drábek. Obě pohádky budou vysílány v odpoledním čase po třinácté hodině.

26. 12. ve 13:10 Princezna z nejlepšího království

Princezna Anna podniká složitou cestu, aby získala zkušenosti pro svou vladařskou budoucnost. Dramaturgie Hana Hložková. Režie Lukáš Kopecký. Účinkují: Barbora Goldmannová, Michal Bumbálek, Jana Kaločová, Zdeněk Trčálek, Pavel Hromádka, Roman Blumaier, Radoslav Šopík, Ladislav Kolář, Tereza Groszmannová, Zdeněk Bureš, Lucie Andělová, Jan Grygar, Miroslav Černý, Ondřej Halámek a Jiří Daniel.

1. 1. ve 13:04 Princ Mucedorus a princezna Amadina

Na motivy anonymní alžbětinské hry z roku 1598. Vyrobila Tvůrčí skupina Drama a literatura ve studiu ČRo Brno. Režie Lukáš Kopecký. Účinkují: Pavel Vacek, Simona Rejdová, Ondřej Jiráček, Martin Siničák, Jana Kaločová, Radoslav Šopík a Pavel Doucek.

04. 12. 2017

NOVÉ A NOVÉ MINUTOVKY

Navzdory probíhající rekonstrukci brněnských rozhlasových studií plníme plán a natáčíme, jak jen to jde. (Čest a sláva mistrům zvuku za schopnost improvizace!) Před koncem kalendářního roku jsme stihli zrealizovat další sadu minutových her, které s debutanty i etablovanějšími autory připravila opět dramaturgyně Hana Hložková. V průběhu příštího roku se tak posluchači tohoto oblíbeného žánru mohou těšit na hry od Kateřiny Malečové-Sukové (O hlásek), Silvie Divékyové (Mužská tajemství), Jana Kerpla (Silvestr, V nejbližším možném termínu, V čekárně) či Michaela Sodomky (Dobrý člověk). Účinkují: Anette Nesvadbová, Zbyšek Humpolec, Filip Teller, Kateřina Veselá, Miroslav Černý, Jan Grundman, Ondřej Jiráček a Táňa Hlostová.
Minutové hry odvysílá v průběhu příštího roku stanice ČRo Vltava a po odvysílání budou umístěny tady.

26. 11. 2017

SOUKROMÁ LINKA DŮVĚRY

V brněnském studiu Českého rozhlasu jsme dokončili další z románů Romaina Garyho, a to Soukromou linku důvěry – poslední knihu podepsanou pseudonynem Émile Ajar. Román o starých láskách a mladých milencích vyšel v roce 1980. Jeho hrdinou a vypravěčem je pseudonaivní mladík, fanatický čtenář naučných slovníků, ekolog citem a samouk, fascinovaný životností svého čtyřiaosmdesátiletého přítele urputně lpícího na životě. Kniha měla úspěch i kladné kritiky, hned byla překládána v Americe. Avšak její autor byl v té době již zlomeným člověkem. Měl pocit, že již všechno řekl, všechno napsal. Nedlouho po publikování románu spáchal v Paříži sebevraždu. Trvalo ještě sedm měsíců, než se konečně zveřejnilo, kdo byl skutečným autorem čtyř knih ajarovské linie.
Ajarův román o kalhotovém králi se skeptickým nadhledem a nenaplněnou láskou v srdci pro rozhlas vybral opět Ludvík Němec, pod adaptací je podepsán Jan Němec. V překladu Jarmily Fialové účinkují brněnští herci: Michal Bumbálek, Zdeněk Junák, Simona Peková a Jana Štvrtecká.
Rozhlas toho dělá hodně pro vymírající druhy.“
Poslouchejte od 25. prosince na stanici ČRo Dvojka!

18. 11. 2017

KABARET V ÉTERU

Na počátku Kabaretu U Vrtaného kolena – inscenace brněnského Buranteatru v režii Gabriely Ženaté – byly peníze. Prachy. Prašule. Kačky. Love. Keše. Tedy jeden z nejvýraznějších fenoménů a hybatelů moderní doby. Texty pro tento pozoruhodný kabaret napsali podle svých názorů a vkusu divadlem oslovení autoři: Jiří Jelínek, S. d. Ch., Zdeněk Kocián, Jan Šotkovský a Sabina Machačová. Řada scén vznikla z iniciativy hereckého ansámblu prostřednictvím improvizací a diskusí. V inscenaci zazní také citace známých osobností, přísloví a tradované vtipy. Nyní získal tento ekonomický kabaret také rozhlasovou podobu. Natáčelo se v brněnském multikulturním centru Stadec začátkem listopadu, premiéru odvysílá stanice ČRo Vltava koncem února. Účinkují: Kristýna Hulcová, Lucie Ingrová, Kateřina Veselá, Pavel Novák a Lukáš Rieger.
Nevidíš v novinách fotku své tváře?
Je čas zakoupit nové novináře.
A ti noví, ať píší hezky tiše.
O střetu zájmů nechci už nic slyšet.
(Aktualizace! 22. 2.) Pořad odvysílá 13. března ve 20:00 stanice ČRo Vltava!

17. 11. 2017

JEPTIŠKA

Nemanželské děti kdysi neměly na růžích ustláno. Chlapci často museli narukovat do armády a dívky proti jejich vůli odesílali do kláštera. Takový osud potkal i mladičkou Zuzanu Simoninovou. Jenže v řádu nejsou jen modlitby a meditace. Za vysokou zdí se před zraky světa mnohdy ukrývá zloba, šílenství a hřích. Ale co když všechno bylo ještě trochu jinak? Opravdu je text francouzského spisovatele, osvícenského filozofa a encyklopedisty Denise Diderota pouze antiklerikárním epistolárním románem, sugestivním vylíčením příběhu nebohé dívky, uvězněné v kláštěře? Bude myslím dobré vyposlechnout si všech patnáct dílů rozhlasového čtení na pokračování, které v příštím roce premiérově odvysílá stanice ČRo Dvojka. Vypravuje: Barbora Goldmannová (a Jan Grygar)
Zbývá nám jediná cesta: upravit si život co nejsnesitelněji.“
Poslouchejte od 8. ledna na stanici ČRo Dvojka!

15. 11. 2017

POCHVALNĚ O POHÁDCE

V Týdeníku Rozhlas vyšla pochvalná recenze o rozhlasové pohádce Princ Mucedorus a princezna Amadina, v níž publicista Ivan Němec kupříkladu píše: Byť by se mohlo zdát, že některé scény dostávají nádech krutého naturalismu, sledujeme milý příběh vroucí lásky spíše s chápavým úsměvem. Celé vypravování, jímž se řídí i promyšlený režijní přístup Lukáše Kopeckého, se totiž odvíjí v lehké nadsázce, jejíž míra je přesně dodržena, takže se pohádka nepřekloní ani k hororu, ani k levné řachandě.“
  (Pohádka již byla odvysílaná a není už ani ve streamu Českého rozhlasu, zájemci ji však přesto mohou dohledat na internetu, tak alou Za láskou i přes mrtvoly!)

30. 10. 2017

REPRÍZA MYŠEK

Rádio Junior uvedlo v repríze čtení na pokračování z knihy Myši patří do nebe, v níž spisovatelka Iva Procházková poutavě vylíčila nejen dobrodružný život zvířátek v lese, ale především jejich pobývání v nebi. Neobyčejné příhody myšky Šupito a lišáka Bělobřicha pro rozhlas výborně načetla Lucie Andělová (dříve Schneiderová) a byly k poslechu – jistě ne poslednímu – od 24. do 30. října.

23. 10. 2017

PREMIÉRA MUCEDORA

V neděli 22. října odvysílal Český rozhlas Dvojka premiéru rozhlasové pohádky v duchu alžbětinských komedií Princ Mucedorus a princezna Amadina. Podle staré anglické pohádkové hry ji napsal teatrolog a anglista Pavel Drábek. Kratochvilná komedie o Mucedorovi pochází z repertoáru kočovných komediantů a patřila k nejoblíbenějším titulům alžbětinského a jakubovského období. Byla natolik populární, že ve své době vyšla alespoň 19x (poprvé roku 1598), čímž významně předběhla i proslulého Hamleta (se dvanácti vydáními). Shakespearova společnost hru dokonce předvedla o Vánocích 1609 před králem Jakubem I., a to v úpravě s několika novými scénami a postavami. Tyto úpravy dost možná pochází z pera slovutného dramatika. Jelikož angličtí komedianti hráli a kočovali v Čechách od sklonku 16. století, je možné, že tuto oblíbenou hru také uváděli, a tím přispěli k formování našich národních pohádek. Druhá, patrně ještě pravděpodobnější je verze ta, že Mucedorus vychází z panevropského fondu lidového vyprávění a pohádek, které neznají hranic mezi zeměmi a jazyky. Pro rozhlasovou hru byla důležitým podnětem a inspirací inscenace Mucedora, kterou realizoval tým studentů Pavla Drábka na univerzitě v Hullu v létě 2016. V titulních rolích se představili Pavel Vacek a Simona Rejdová, v dalších rolích účinkovali Jana Štvrtecká, Martin Siničák, Ondřej Jiráček, Radoslav Šopík a Pavel Doucek.
Rozhlasového Mucedora můžete poslouchat ve streamu až do neděle 29. října 2017!

21. 10. 2017

ANEANEKDOTY

Od soboty 28. října začíná v pořadu Zelný rynk, literárně-publicistickém magazínu Aleny Blažejovské, nový seriál, jímž je cyklus autorských čtení Arnošta Golflama. Jeho krátké, dosud nepublikované tragikomické povídky budeme vysílat až do konce letošního roku, a to pod názvem Aneanekdoty.
Aneanekdoty, ty má každý rád, aneanekdoty, dovedou rozesmát.
Pořad Zelný rynk vysílá stanice ČRo Brno každou sobotu od 17:00.

16. 10. 2017

SUKCES!

Již pojedenadvacáté uspořádaly Týdeník Rozhlas a Český rozhlas anketu Neviditelný herec o nejpopulárnější herecký výkon na vlnách veřejnoprávního rozhlasu v sezóně 2016/2017. Za role v rozhlasových hrách, za četby na pokračování nebo účinkování v dalších pořadech bylo nominováno dvacet osm herců a hereček – deset v ženské kategorii, osmnáct v mužské. Mezi vítězi nepanuje ani letos žádné velké překvapení: Viktor Preiss (poosmé!) a Taťjana Medvecká (popáté!). Na druhém místě v ženské kategorii se však umístila brněnská diva Simona Peková! Posluchače zaujala ztvárněním Rettigové ve hře Magdalena Dobromila od Venduly Borůvkové.
Slavnostní vyhlášení proběhlo v přímém přenosu pořadu Tobogan v sobotu 14. října. Na kompletní pořadí se můžete podívat zde. Foto: Khalil Baalbaki

04. 10. 2017

CHLÉB MLADÝCH LET

Ještě v prvních letech po válce byl měrnou jednotkou v životě člověka chleba. Uprostřed nepřátelského a citově chladného prostředí nebylo nic důležitějšího, než mít právě chleba. Nejlépe víc, než mohl jeden sám sníst. A taková zkušenost v člověku zůstane zaryta jak stará křivda. Chléb mladých let. Osudový milostný příběh z poválečného Německa, ve kterém Heinrich Böll popisuje zkušenosti mladé německé generace s bídou, hladem a krutostí války i touhu mladých lidí po novém životě. V Českém rozhlase jsme povídku natočili coby pětidílnou četbu na pokračování. Čte: Martin Siničák.
„Bylo půl osmé a mně se zdálo, že věčnost se určitě jmenuje pondělí.
Poslouchejte od 27. prosince do 1. ledna na stanici ČRo Vltava!

02. 10. 2017

HASSLIEBE

Hassliebe. Nenávistná láska k vlasti. Úvahy o fenoménu rakouské literatury, který se projevuje v díle nejvýznamnějších rakouských spisovatelů, jako jsou Thomas Bernhard, Ingeborg Bachmannová, Peter Handke, Elfriede Jelineková či Hans Lebert. Vybrané úryvky komentuje český překladatel a literární kritik Tomáš Dimter. Pořad pro programovou řadu Rakouský rok na Vltavě připravila Eva Schulzová. Účinkují: Tereza Groszmannová, Eva Novotná, Dušan Hřebíček a Michal Bumbálek.
„Tak tahle krásná elektrárna teď patří ale opravdu jenom nám. Atomy ať si nechá Čecháček a jde do háje, stejně neví, na co je elektrika vlastně dobrá.
 Pořad vysílá 8. října ve 20:00 stanice ČRo Vltava. (Repríza 14. října v 6:00)

29. 09. 2017

PO RÁNU A PO FLÁMU

Netradičně barvitý pohled na svatého Václava, patrona a duchovního vládce českých zemí, nabídl ve svém eseji Pavel Švanda, spisovatel a emeritní profesor Divadelní fakulty JAMU. Zazněl v Den české státnosti 28. září v programové řadě Radiokniha na stanici Český rozhlas Plus. Četl: Zdeněk Bureš
„Musel s námi svatý Václav vydržet opravdu hodně. Přihlížel za ta staletí, jak se na Hradčanech roztahuje leckdo, koho tam asi neviděl rád. Podstatou světectví je svatá trpělivost, ochota vydržet pro lásku k Bohu a k lidem téměř cokoliv. V tom smyslu je kníže Václav velmi svatý a Bohu milý, protože za ta staletí jsme na něj nahrnuli kdeco a on to všechno vždy nějak ustál a zůstal naším přímluvcem dodnes.“ 
K poslechu ve streamu do 5. října!

22. 09. 2017

NOVÉ MINUTOVKY

Rozhlasová studia v Brně čeká v následujících měsících rozsáhlá rekonstrukce. Proto jsme natáčeli, co to šlo, do poslední možné chvíle. Vznikly tak třeba i tři nové minutové hry – Poslední slovo, Zločin a Ach ouvej. První napsal Vladimír Mareček, druhé dvě nezávislý divadelník a etablovaný autor Jiří Jelínek. V nové várce minutovek z Brna posluchači uslyší Terezu Groszmannovou, Viktora Skálu, Pavla Doucka a Štěpána Kaminského.
Minutové hry odvysílá v průběhu příštího roku stanice ČRo Vltava a po odvysílání budou umístěny tady.

11. 09. 2017

IN VINO VERITAS

V mosteckém divadle zahájili druhou polovinu divácké sezóny již tradičně Divadelním vinobraním. Desátý ročník spojený s křtem divadelních vín proběhl ve středu 6. září před budovou divadla. Letošní vína ponesou názvy Judy a Christopher, podle vítězných rolí oceněných herců ve výroční divácké anketě – Michaely Krausové a Ondřeje Dvořáka v inscenaci Podivný případ se psem.
Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na webu divadla.

10. 09. 2017

DIVADELNÍ PRÁZDNINY JSOU PASÉ

Divadelní prázdniny definitivně skončily. Nechte se na startu nastávající divadelní sezóny pozvat na některou z repríz mnou nastudovaných inscenací, které zůstávají na repertoáru českých a moravských divadel i v sezóně 2017/2018. V Městském divadle Zlín zvu na nejslavnější divadelní detektivku všech dob – na proslulou Past na myši, v Městském divadle v Mostě můžete zhlédnout Podivný případ se psem, který opanoval tamější výroční divácké ceny a předtím zvítězil i na Festivalu Young for Young 2016, v neposledku vás rád uvidím i v hledišti brněnského Divadla U stolu na bestiálně pravdivém Návratu domů.

09. 09. 2017

ZNOVU DO LECHÓNY

Nebývá zvykem, aby hlavní postavou pohádky bylo království. Přesněji řečeno jeho fascinující architektura, dynamický stavební rozvoj a zeď, která jej dělí od nebezpečného a esteticky zaostalého světa za ní. A právě o tomto neobyčejném místě se rozhodne pronést řeč uznávaný odborník na pohádkovou architekturu. Profesor František Zapomněl prostřednictvím své přednášky zavede posluchače do království, které se ze dne na den mění, protože jeho panovník miluje navrhování a budování nových staveb. A ačkoliv se na tomto překrásném a vycizelovaném místě všem poddaným dobře žije, jedna osoba se zde cítí skutečně nešťastná. Je to princezna Lechuňka. Právě o její touze podívat se za zeď království se humorná pohádka Martina Sládečka (inspirovaná motivy z příběhu Leny Freyové) točí. Vyražte na exkurzi do Podivuhodné Lechóny! Hrají: Vladimír Krátký, Lucie Andělová (Schneiderová), Martin Sláma a Dalibor Buš.
 Reprízu odvysílá ČRo Dvojka v neděli 10. září ve 13:04. Ve streamu do neděle 17. září.

04. 09. 2017

TVÁŘ

Rozhlasový Souzvuk z románu Narcis a Goldmund německo-švýcarského spisovatele Hermanna Hesseho, z jeho poezie a krátkých próz, a převážně ze skladeb estonského hudebního skladatele Arvo Pärta včera odvysílala stanice Vltava. V románu s námětem ze středověku a s nepřehlédnutelným novoromantickým laděním se Hesse zabývá problémem harmonizace pudových a duchovních stránek lidské bytosti. Ústřední dvojice postav této knihy symbolizuje základní antinomii Hessova díla: protiklad člověka duchovního a člověka smyslového, protiklad etického a estetického, protiklad postoje myslitelného a postoje uměleckého. Tento spor „ducha a těla“, reprezentovaný mnichem Narcisem a nadaným umělcem Goldmundem, zůstává nerozřešen. Pořad připravil Petr Veselý, účinkovali: Michal Bumbálek, Viktor Skála, Igor Dostálek, Ladislav Kolář, František Derfler a Alena Blažejovská.
„Tím, že se člověk snaží pomocí vloh daných mu přírodou uskutečnit sám sebe, činí to nejvyšší a jedině účelné, co může učinit.

03. 09. 2017

SIGNÁL A ŠUM

Když v Americe vyšla kniha Signál a šum, kterou můžete právě v těchto dnech poslouchat na stanici ČRo Plus, stala se okamžitě jedním z největších bestsellerů. Recenze byly nadšené a internetový obchod Amazon dílo prohlásil za Nejlepší knihu non-fiction roku 2012. Její autor, statistik a publicista Nate Silver, byl právě na vrcholu popularity, protože na rozdíl od oficiálních politologických prognóz se jeho předpověď tehdejších prezidentských voleb v odhadu výsledku v padesáti státech unie zmýlila jen jednou. A přece kniha Signál a šum není jen návodem na tvorbu bezchybných předpovědí ani oslavou Silverovy nedostižné metody. Je poctivým průvodcem po úloze prognostiky a statistických metod v různých oborech lidské činnosti a lidského vědění, napsaných s velkou pokorou před skutečností a pravdou. A především nesmírně poutavým a vzrušujícím čtením, jaké by čtenář u takového tématu vůbec nečekal. A já věřím, že předchozí řádky lze vztáhnout i na desetidílnou rozhlasovou četbu, kterou připravil Viktor Bezdíček a v níž účinkuje Jiří Valůšek.
Nate Silver se ve své knize mimo jiné ptá na to, proč se nezabránilo teroristickým útokům 11. září 2001.
Poslouchejte od 30. srpna do 8. září vždy od 23: 33 na ČRo Plus nebo z archivu.

26. 08. 2017

KRÁL SE ZLATOU MASKOU

Symbolickou povídku o vladaři v masce, který žil mezi maskami, odvysílala stanice Českého rozhlasu Vltava ke 150. výročí narození francouzského spisovatele Marcela Schwoba (23. 8.). Ten je mnohými považován za nejvýznamnějšího francouzského symbolistického prozaika. Oscar Wilde mu kupříkladu věnoval svou báseň The Sphinx, Alfred Jarry mu dedikoval svou hru Král Ubu. V české rozhlasové verzi Schwobův text zazněl v překladu Oscara Reindla, úpravě Ludvíka Němce a v podání výtečných brněnských herců Viktora Skály, Jany Štvrtecké a Pavla Zatloukala.
Vyprávění příběhů sundává masky všem postavám, o nichž vyprávíme a někdy taky těm, kdož příběhům naslouchají...

20. 07. 2017

NEVIDITELNÁ NOMINACE

Až do 11. září mohou posluchači hlasovat pro své oblíbené herce v anketě Neviditelný herec. Anketu vyhlásil Týdeník Rozhlas a Český rozhlas již po jednadvacáté. Ani letos mezi nominovanými nechybí známá rozhlasová jména. K mé nemalé radosti je mezi nominovanými i brněnská diva Simona Peková, která zaujala ztvárněním role Magdaleny Dobromily ve stejnojmenné hře Venduly Borůvkové. Výsledky ankety budou vyhlášeny v pořadu Tobogan na Dvojce Českého rozhlasu v říjnu 2017.

15. 06. 2017

PREMIÉRA MÝTINY

Hru rakouského dramatika Händla Klause uvedla v premiéře 13. června stanice ČRo Vltava. Mysteriózní drama o zločinech lidí a pomstě přírody se odehrává v lese, který byl nedávno vypálen. Na spáleništi se schází policejní inspektor Petr s učitelkou Kathrin, aby zjistil veškeré podrobnosti, jež by pomohly najít pachatele zločinu. Vyšetřování v přírodě se však začne komplikovat nejen podivnými ozvuky jejich vzájemné nedořešené minulosti, ale také příchodem učitelčina syna Lukase a potulného včelaře Wima. Dospívající muž nesnáší život, který mu matka určila tím, že odešla z města. Traumatizuje ho pobyt na opuštěném místě v lese a skutečnost, že je mu utajován jeho původ. Pátrá po otci a je kvůli tomu ochoten učinit cokoliv.
Mýtina podněcuje inscenátory k zvukově a hudebně výrazné realizaci díla, což je patrné i v českém překladu Terezy Semotamové. Rozhlasová inscenace respektuje tok básnické řeči hlavních postav, herecká interpretace se nese v civilním tónu, vycházejícím z konkrétních myšlenkových i emočních motivací. Střídání žánru detektivního, psychologického a mysteriózního se neprojevuje jen v hraných pasážích, je nezbytnou součástí i hudebně zvukových koláží, přibližuje dramaturgyně Hana Hložková.
Vstupte do vypáleného lesa Händla Klause! On-line k poslechu jen do pondělí 19. června.

01. 06. 2017

DIKOBRAZÍ OSTEN

V aktuálním čísle Divadelních novin (11/2017) byla publikována recenze na inscenaci Návrat domů v brněnském Divadle U stolu, kterou sepsal Josef Mlejnek. V textu nazvaném Člověk ponechaný sobě samému‘ recenzent mimo jiné píše, že v Pinterově hře: vládnou neomalené hrubé dialogy mezi otcem a syny a nevypočitatelné, neodhadnutelné reakce. Stačí malicherný podnět a z každého s výjimkou dobrotivého Sama vystřelí neadekvátní invektiva jako dikobrazí osten. Po neohlášeném a nečekaném návratu třetího bratra, intelektuála Teddyho, z Ameriky společně se ženou Ruth dochází v ponorkové prázdnotě bez normálních vztahů k sestupu až do podpodvědomí jsoucímu zcela mimo dobro a zlo. Návrat domů nelze hrát jako psychologické drama o odcizení a talentovanému režisérovi slouží ke cti, že porozuměl Pinterově absurdní logice. Herci se v ní pohybují s přirozenou vážností a je těžké někoho vyzdvihnout na úkor ostatních. (...) Aktuálnost Pinterova dramatu? Nechal na nás z plných plic dýchnout svět člověka v prázdnotě ponechaného sobě samému.
Využijte příležitosti zhlédnout Návrat domů ještě před divadelními prázdninami!

Pozvánky

28. 2. 2018 | 19:30

Divadlo U stolu

Harold Pinter: Návrat domů

[Repríza] Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.

2. 3. 2018 | 10:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

2. 3. 2018 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Derniéra!] Adaptace románu současného britského autora.

13. 3. 2018 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejslavnější divadelní detektivka všech dob.

13. 3. 2018 | 20:00

ČRo Vltava

BURANTEATR – Kabaret U Vrtaného kolena aneb Rozbijte prasátka, přátelé!

[Premiéra!] Rozhlasová adaptace. V pořadu zazní texty Jiřího Jelínka, S.d.Ch., Zdeňka Kociána, Sabiny Machačové a Jana Šotkovského. Účinkují: herci Buranteatru.