Lukáš Kopecký režisér

19. 02. 2017

JAK ZADRŽOVAT DECH

Seriál scénických skic 8@8 Divadla LETÍ v únoru divákům přinese novinku Jak zadržovat dech. Nová hra Zinnie Harris, britské dramatičky a rezidentky londýnského Royal Courtu, začíná zdánlivě nevinnou známostí na jednu noc, která však rozpoutá diskusi nad nedávnou evropskou historií. Temně vtipné drama nabízí epický pohled na to, jak dnes žijeme, a odkrývá pravou cenu dosud uznávaných hodnot.
Diváci se s touto žhavou novinkou světové dramatiky seznámí v překladu Jakuba Škorpila, a to již ve středu 22. února od 20h v pražské VILE Štvanice. Účinkují: Tomáš Kobr, Sára Venclovská a Beáta Kaňoková.
 Žijeme přece v Evropě. Nic špatného se tu přece neděje. Přinejhorším občas jen nějaká malá nepříjemnost, která je však pro svět jako takový naprosto bezvýznamná.

04. 02. 2017

PRINCEZNA Z NEJLEPŠÍHO KRÁLOVSTVÍ

V brněnském studiu jsme roztočili novou pohádku. Bude se jmenovat Princezna z nejlepšího království a jejím autorem je brněnský dramatik Marek Horoščák (sic!). Autor, který obdržel v průběhu devadesátých let ocenění v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za hry Mein Faust, Trakl, Vařený hlavy. Horoščákovy texty byly realizovány např. na jevištích Národního divadla, Divadla Na zábradlí, Divadla Komedie, Divadla Husa na provázku, ve Slováckém divadle, ale i v zahraničí. Patří k nemnoha českým autorům, kteří byli vyzváni k účasti na prestižních dramatických dílnách při festivalu Bonner Biennale (2000) a k rezidenčnímu pobytu v londýnském Royal Court Theatre (2010).
Původní rozhlasová pohádka Princezna z nejlepšího království popisuje ztřeštěné putování mladé emancipované dívky, která se vydala do světa na zkušenou a taky trochu proto, aby si v něm našla – podle svého gusta toho pravého ženicha. Že ji přitom na cestách čeká nejedno překvapení slibuje nejen reputace autora, ale též velkorysé herecké obsazení. Epičnost předlohy jistě podpoří i hudba Maria Buzziho. Hra bude premiérována v průběhu letošního roku na stanici ČRo Dvojka.
Někdy se stane, že se tvoje přání splní až ve chvíli, kdy už to vůbec nečekáš.

Účinkují:  Barbora Goldmannová (Princezna Anna), Michal Bumbálek (Král), Jana Štvrtecká (Královna), Ladislav Kolář (Jedloň), Tereza Groszmannová (Jedloňová), Zdeněk Bureš (Nosál Emil), Pavel Hromádka (Drožkář), Ondřej Halámek (Číšník), Roman Blumaier (Princ Vilibald), Zdeněk Trčálek (Námořník Petr), Radoslav Šopík (Oslař), Miroslav Černý (Lupič), Lucie Andělová (Liška Vilma), Jan Grygar (Mnich), Jiří Daniel (Sluha), Zbyšek Humpolec (Hlasy), Jan Řezníček (Hlasy), Zdeněk Truhlář (Hlasy), Zdeněk Kozák (Hlasy), Michal Zelinka (Hlasy) a další.

Autor: Marek Horoščák
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Mario Buzzi

Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký

13. 01. 2017

ZÁPASNÍK

Zápasník je název portrétního rozhlasového pásma k 75. narozeninám amerického spisovatele Johna Irvinga, které pro Český rozhlas připravil Ludvík Němec. V pořadu z cyklu Schůzek s literaturou bude největší pozornost věnována Irvingově zálibě v zápasení, což podpoří i vybrané úryvky z románů Svět podle Garpa a Imaginární přítelkyně. Účinkují: Vladimír Hauser, Michal Bumbálek a Jaroslava Vykoupilová.
Nikdy jsem se nepovažoval za rozeného spisovatele. Já jsem dobrý přepisovatel, nic se mi nepodaří napoprvé – ale umím prostě přepisovat a přepisovat.
Poslouchejte 5. března od 20:00 na stanici ČRo Vltava.

07. 01. 2017

AVISO: REPRÍZA MODRÉHO MEDVĚDA

Nenechte si ujít reprízu původní rozhlasové komedie Modrý medvěd, kterou v neděli 5. února odvysílá stanice ČRo Dvojka. Komorní komedie Olgy Walló je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Veselohra o podnikatelce v cestovních ruchu se odehrává nejen v cestovní kanceláři, ale zejména v domácnosti matky a její více než čtyřicetileté dcery. Osamělé živoření dvou žen popisuje autorka skrze paradox úspěšné podnikatelky Míny, která je sice majitelkou zájezdové agentury, ale sama si cestování nemůže dovolit. Splácí totiž dluhy po svém otci. O neutěšeném soukromí perfekcionistky Míny se náhodně dozví mladičký zaměstnanec Alex a rozhodne se jednat... 
V rolích temperamentních a rázných žen účinkují Drahomíra Hofmanová a Jana Štvrtecká, která byla za roli Míny nominována v anketě Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu v sezóně 2015/2016. Jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec se představil talentovaný Ondřej Dvořák. Hra byla premiérovaná v loňském roce na stanici ČRo Vltava.
Poslouchejte 5. února 2017 ve 20 hod na stanici ČRo Dvojka!

06. 01. 2017

MUŽ BEZ ŽENY

Když si žena Martina Samka sbalila věci, myslel si, že co ho nezabije, to ho posílí. Ale to by mu nesměl na slabiny útočit divoký kanec, na nervy alkohol a hlasité orgie tajemné sousedky za zdí. Taková je výchozí situace knihy jabloneckého spisovatele Pavla Brycze, autora řady děl a držitele několika literárních ocenění. Muž bez ženy není člověk vypráví příběh o nebývale silném ataku krize středního věku. Podaří se hrdinovi dnešní doby zastavit volný pád až na dno a zachránit si své mužství? A opravdu se dá z osamělosti ve velkoměstě vystoupit skokem z jednoho eskalátoru metra na druhý? V desetidílné rozhlasové četbě na pokračování uslyší posluchači tento humorný příběh ze současnosti v podání brněnského herce Michala Isteníka.
„Čím hůř, tím líp!“ 
Četbu odvysílá stanice ČRo Dvojka v průběhu letošního roku.

22. 12. 2016

RELATIVNĚ VESELÉ HISTORKY

V brněnském studiu jsme ještě před Vánocemi dokončili Relativně veselé historky. Deset skutečných příběhů z nejrůznějších životních situací, některé jsou veselé samy o sobě, ty smutné se autor snaží humorem odlehčit. Desetidílná četba z knihy Jiřího Havla bude v průběhu příštího roku zařazena do pořadu Račte vstoupit k Josefu Veselému vysílaném stanicí ČRo Brno. Čte: Igor Bareš
I když dvě hlavy leží na jednom polštáři, neznamená to ještě, že mají společný sen.“
Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

09. 12. 2016

LÁSKA JAKO Z REMARQUEA

Zamilovaná dvojka. Takový název nese nový rozhlasový cyklus stanice ČRo Dvojka, v němž budou zaznívat milostné dialogy ze světové a české literatury. Cyklus připravuje Ludvík Němec a pro jeden z úvodních dílů vybral láskyplné pasáže z knih Ericha Marii Remarquea a texty jeho dílem inspirovanými. Účinkují: Jana Štvrtecká a Michal Bumbálek
Děláte takový hluk svým srdcem!“
Poslouchejte v sobotu 4. února od 22:00 na ČRo Dvojka.

08. 12. 2016

GIOTTO NA DOBROU NOC

O učednických letech, životě a díle italského malíře Giotta di Bondone. Tak zní podtitul pětidílného rozhlasového pořadu Giotto neboli nový život, který pro cyklus Stránek na dobrou noc připravil z knihy Jana Vladislava malíř a básník Petr Veselý. Posluchači jej uslyší zkraje příštího roku. Čte: Zdeněk Bureš
„Nechtěná chudoba vede ke hříchu a chtěná k pokrytectví, neboť krajnost je málokdy bez neřesti.“
Poslouchejte od 2. do 6. ledna od 23:00 na ČRo Vltava.

25. 11. 2016

MUCEDORUS

Roku 1598 vyšla poprvé v Anglii anonymní hra s názvem Kratochvilní komedie o Mucedorovi, královském synu z Valencie, a Amadině, královské dceři z Arragonska, s veselými šprýmy Myšáka. V následujících několika málo desetiletích tato hra vyšla tiskem ještě šestnáctkrát a stala se zcela jistě nejprodávanější hrou celé éry (o pět vydání překonala Hamleta, který zaujímá druhé místo). Námět hry nově autorsky zpracoval český anglista, teatrolog a libretista Pavel Drábek.
Původní rozhlasová pohádka Princ Mucedorus a princezna Amadina vzniká v těchto dnech v brněnském studiu Českého rozhlasu a premiérována bude v průběhu příštího roku na stanici ČRo Dvojka. Hudbu skládá Ondřej Kyas, autorův dlouhodobý spolupracovník. 
Nástrahy a krutý čas si vymohou mnohé strázně a začasté musí člověk svou podobu skrýt.“

Účinkují:  Pavel Vacek (princ Mucedorus), Simona Rejdová (princezna Amadina), Jana Štvrtecká (královna Basilia), Martin Siničák (hrabě Segasto), Ondřej Jiráček (jeho sluha Kašpar), Radoslav Šopík (kapitán Tremelio) a Pavel Doucek (divý muž Bremo)

Autor: Pavel Drábek
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Ondřej Kyas

Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký

15. 11. 2016

KOUZELNÁ AKTOVKA

Na jaře se do blízké říčky vrátili raci, a tuhle vzácnou podívanou si druháci Viktor a Hugo nemohli dát ujít. U vody však zvědavý Viky na mokrém svahu uklouzne – dokonale se zmaže a školní aktovku promění v potrhanou kouli. Když se kamarádi sklesle loudají přes park domů, na lavičce sedí dva pánové, kteří vypadají jako ze starého filmu. A jeden z nich Vikymu nabídne novou brašnu. Viky si ji rád vezme, ale pak nestačí kulit oči, co aktovka všechno dovede! Příběh školáků Vikyho a Huga sepsala současná česká spisovatelka dětských knih Daniela Krolupperová. V příštím roce jej uvede Rádio Junior coby pětidílnou četbu na pokračování. Čte: Táňa Hlostová
A pak že kouzla nejsou! Pevně se rozhodl, že od této chvíle už nikdy nebude dělat úkoly. Všechno za něj udělá aktovka! To bude panečku život!

14. 11. 2016

POSLEDNÍ LETOŠNÍ PES

Nepropásněte poslední příležitost zhlédnout ještě v letošním roce mosteckou inscenaci Podivný případ se psem. Po poslední repríze jí redaktor serveru i-divadlo Jiří Landa ohodnotil 70%. „Zdařilá režijní interpretace s promyšlenou scénografií P. Kastnera umožňující snadné přechody mezi jednotlivými scénami, které po celou dobu představení překvapují svojí variabilitou. V hlavní roli Christophera obstál O. Dvořák, jemuž se podařilo vytvořit věrohodnou postavu chlapce trpícího Aspergerovým syndromem. Jeho detailní práce s mimikou, pohyby a náročná pohybová složka patřily k největším devízám inscenace, stejně jako herecké souznění M. Krausové s postavou matky.“ Návštěvníci téhož serveru z řad divácké obce to vidí ještě lépe. Nechte se jimi nalákat k cestě do Mostu.

Letos naposledy hrajeme 26. listopadu od 19h v Městském divadle v Mostě!

08. 11. 2016

OHLASY NA SEVERÁK

Teprve před dvěma týdny vyšla audiokniha Glattauerova románu Dobrý proti severáku a na serveru audiolibrix už ji řádí mezi deset nejprodávanějších v kategorii Humor, komedie a satira. A taky už na ni vyšly velice pozitivní recenze.
Kamil Fajmon v recenzi Virtuální svět ve zvukové podobě soudí, že jsme beze zbytku využili všech nabízejících se zvukových možností. Hlavní přidaná interpretační hodnota podle něho spočívá v brilantním a nápaditém zachování písemného stylu emailové komunikace. Zvukové zpracování Glattauerova románu Dobrý proti severáku zcela správně více evokuje představu dramatického útvaru než běžné vícehlasé četby. Není divu, vždyť rozhlasová adaptace zdatně balancuje mezi oběma odlišnými formami a skrze důmyslné realizační provedení se může dostat i k posluchačům, kteří tento typ literatury příliš nevyhledávají.

Novou audioknihu na svém blogu hodnotí i Schefik. Vydaná audioknižní verze populárního románu podle něho bezpochyby potěší nejen milovníky romantických příběhů. Dobrý proti severáku si rozhodně zaslouží naši pozornost. A to nejen výkony jednotlivých interpretů, kteří odvádí naprosto profesionální a přesvědčivý výkon, ale především pak celkovým zpracováním audioknihy, jako celku. Radioservisu se podařilo zachovat jedinečnost této knihy a převést tak emailovou komunikaci i do mluveného slova. Tento úkol rozhodně nebyl jednoduchý, ve výsledku se však podařilo vše na výbornou.

30. 10. 2016

VŠE PRO DÍTĚ!

Třebaže se válečné operace let 1914-1918 českých zemí bezprostředně nedotkly, válka zasáhla naše území v té nejméně očekávatelné podobě. Odchod otců a učitelů na frontu, pokles reálných příjmů, všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie španělské chřipky, to vše se podepsalo na citovém traumatu, podlomeném zdraví a sociální bídě válečných dětí. Pochmurnému obrazu všeobecného zmaru a strádání nedokázalo čelit ani několik organizací, které na podporu dětem na konci války vznikly. Monografie autorského týmu Univerzity Pardubice je originálním příspěvkem ke stoletému výročí první světové války. Magnesia Litera 2016 za literaturu faktu! A koncem listopadu též k poslechu coby osmidílná četba na pokračování v rámci cyklu Radiokniha. Čtou: Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek.
Ve škole byly děti, které se z hladu nemohly pořádně soustředit na vyučování, nabádány k šetrnosti, odříkání, k maximálnímu šetření jídlem. 
Poslouchejte od 29. listopadu do 6. prosince od 23:33 na ČRo Plus.

24. 10. 2016

K ZBLÁZNĚNÍ ŽIVÝ

V letošním roce uplynulo 45 let od smrti spisovatele, básníka a překladatele z francouzštiny Františka Hrubína. K té příležitosti připravila Hana Zoubková rozhlasové pásmo věnované jeho životu a tvorbě. V rámci cyklu Schůzky s literaturou jej koncem listopadu premiérově odvysílá stanice ČRo Vltava. V pořadu účinkují brněnští herci Michal Isteník, Vladimír Krátký, Michal Bumbálek a Barbora Nesvadbová.
Láska a život jedno vždy pro mne budou.
Poslouchejte 27. listopadu od 20:00 na stanici ČRo Vltava.

17. 10. 2016

SKLAPLA PASTIČKA

Premiéra nejznámější divadelní detektivky od Agathy Christie je od soboty úspěšně za námi. Diváci s napětím sledovali překvapivé zvraty tohoto slavného detektivního případu. Jak to dopadlo, je však podle autorčiny vůle a dobré tradice zákázáno mimo představení šířit. A proto i my jsme diváky po premiérové děkovačce požádali, aby nikomu neprozrazovali rozuzlení příběhu. Přijďte si sami zapátrat, kdo je vrah první reprízy se hrají již 19., 27. a 29. října. Atmosféru popremiérových chvil zachytil fotograf Zdeněk Němec.

13. 10. 2016

GENERÁLKY PASTI

Zkoušení Pasti na myši jde do finále. Do sobotní premiéry zbývají pouhé hodiny. A již zítra nás čeká vyprodaná veřejná generálka. Nejslavnější divadelní detektivka všech dob se poprvé objeví na prknech Městského divadla Zlín. Hra byla několikrát zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě. Nechte se nalákat fotografiemi Dalibora Glücka a najděte si cestu do Zlína.

07. 10. 2016

DOBRÝ PROTI SEVERÁKU VYCHÁZÍ NA CD!

Říjnovou novinkou v katalogu Radioservisu je audioverze milostného románu v emailech Dobrý proti severáku. Tento knižní bestseller rakouského spisovatele Daniela Glattauera se v distribuci objeví od 24. října a bude představen v rámci akce Audioknihy NAHLAS.
Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?
Nahrávka vznikla v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2015. V ústřední roli milenců účinkují Jana Štvrtecká a Martin Sláma.

05. 10. 2016

NĚKOLIK VĚT O PASTI

Na zlínských divadelních prknech se v půlce října objeví nejslavnější divadelní detektivka Past na myši od Agathy Christie. Při té příležitosti jsem odpovídal na několik otázek, které otiskli v říjnovém InZlinu, jediném lifestylovém a kulturním magazínu ve Zlínském kraji.
Čtete rád detektivky? Jaká se Vám zatím líbila nejvíc a proč?
Vlastně moc ne. Detektivky nevyhledávám vůbec. Ale spíše proto, aby mě třeba nestrhly k horečné četbě a já jenom nečetl. Podobně to mám se seriály. Takže se pro mě zlínské oslovení stalo o to větší výzvou.
Na konci září jste se stal absolutním vítězem soutěžního festivalu Young for young v Městském divadle v Mostě. Podle diváků byla nejlepší právě Vámi režírovaná inscenace Podivný případ se psem, což je také detektivka. Režírujete rád detektivní žánr? Jaký je rozdíl nastudovat právě takový typ hry oproti klasickému „běžnému“ dramatu?
To ještě nevím, jsem v tomto žánru novicem. Podivný případ se psem sice bývá označován jako mysteriózní detektivka, ale skutečnost je trochu jiná. Jde o silný příběh dospívajícího chlapce s aspergerovým syndromem, který rozkrývá nejednu záhadu, ale především ve své rodině. Ona detektivka tak tvoří spíše atraktivní rámec. Ryzí detektivku tedy dělám až nyní.
Jaký bude Vojtěch Johaník typ detektiva?
Typem bude Vojta někde mezi Sherlockem Holmesem, Herculem Poirotem, slečnou Marplovou, detektivem Colombem a v neposledku též komisařem Clouseau. Tak by mohl naplnit různá divácká očekávání. Je to catch-all detektivka!
V Městském divadle Zlín jste už režíroval scénické čtení Cesta k moři (2011). Sledujete zlínskou divadelní scénu? Co jste viděl z aktuálního repertoáru a co Vás zaujalo?
Jedním z mých pedagogů na JAMU byl profesor Plešák, díky němuž jsem ke zlínskému divadlu získal vřelý vztah už během studia. S kolegy jsme tu opakovaně byli na festivalu Stretnutie, kde jsme vždy zhlédli mnohé z repertoáru a nadto užili spoustu legrace. Dodnes rád využiju každé příležitosti něco ve Zlíně vidět. Naposledy třeba Prodanou nevěstu. A chystám se na Srpen v zemi indiánů a na Dobré mravy.
Co mohou zlínští diváci od Pasti na myši očekávat?
Víte, detektivní žánr má tu výhodu, že v něm herci musí chtě nechtě hrát o život. Proto bych diváka neváhal pozvat na dechberoucí hereckou souhru a napínavou podívanou. A taky na diváka čeká nejedno překvapení. Snad teď nic nepropíchnu, když poodhalím, že vzhledem k tomu, že se Past na myši odehrává v kulisách sněhové vánice, je tedy nanejvýš pravděpodobné, že vrahem tentokrát nebude zahradník.
Kladete sám pastičky na myši? 
Pouze v přeneseném slova smyslu.
*
NENECHTE SI UJÍT Klevetivku neformální setkání diváků s tvůrčím týmem inscenace Past na myši, která se uskuteční ve středu 12. října v 17h v Dílně Městského divadla Zlín. Vstup zdarma.

23. 09. 2016

ÚZKÝ POKOJ

Úzký pokoj v domově seniorů. A za okny hustě sněží. V takové kulise se odvíjí příběh dvou starých mužů na konci života... a na začátku letu. Do vesmíru třeba. Jen tak kolem. Okolo Země. Radši ne daleko, aby byli zpátky, až bude sestřička Anička roznášet puding. Povídku Laca Keraty ze slovenštiny přeložil a pro rozhlasové vysílání zdramatizoval Ludvík Němec. Účinkují: Pavel Leicman a Jaroslav Kuneš
Vilo: Vůbec by nebylo strašné, kdyby mě některá hvězda do sebe vtáhla. Navždy.
Milan: To je hrůza! Buď trochu hravý při té hře!
Poslouchejte v sobotu 19. listopadu od 22:00 na ČRo Dvojka.

20. 09. 2016

OCENĚNÍ

Před začátkem první poprázdninové premiéry se v Městském divadle v Mostě již tradičně udělovaly ceny festivalu Young for young, jehož šestý ročník se konal začátkem června. Podle diváků se absolutním vítězem této soutěžní přehlídky současné divadelní tvorby stala mnou režírovaná inscenace Podivný případ se psem. Nechte se tímto pozvat na některou z podzimních repríz.

15. 09. 2016

JÁ TO NEJSEM

Směšnost sentimentální poezie a vyumělkovanost romantických gest je tématem veselohry Já to nejsem od Jana Nerudy. Hlavním hrdinou je kdysi zapálený básník Antonín Měrský, který již dlouhá léta žije v poklidném manželském svazku a užívá si na letním sídle radostí zabezpečeného měšťáka. Klidný den mu naruší dopis oddané ctitelky a milovnice jeho sladkobolných veršů, jež hodlá poetu osobně navštívit. Obtloustlý stárnoucí muž je z toho nesvůj, protože dnes je už někým zcela jiným, než býval, a zároveň je nutné udržovat dávnou slávu stále živou. Jak z trapné situace vyjít co nejlépe?
Jednoaktová hra byla publikována roku 1863. Je to poslední komedie, kterou Neruda napsal, což dobový tisk komentoval s velkou nevolí, neboť právě Nerudova tvorba významnou měrou přispěla k rozvinutí tohoto žánru.
Rozhlasovou inscenaci natáčíme v Brně ve stejném tvůrčím týmu jako v případě předchozích Nerudových dramatických miniatur Nevěsta a Ženich z hladu, na které chceme stylotvorně navázat. S úctou k dramatické tvorbě významného českého autora, ale s nezbytnou hereckou a hudebně zvukovou nadsázkou v duchu ironického humoru.
Okurky žloutnou předčasně jako česká energie.“   

Účinkují: Jan Kolařík (Antonín Měrský, básník), Ivana Hloužková (Marie, jeho choť), Marek Příkazký (Artur, jeho synovec), Táňa Malíková (Anna Krejčí, jeho ctitelka), Ondřej Jiráček (Ryšavý, student) a Pavel Doucek (Dráb)
Autor: Jan Neruda 
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Lukáš Kopecký 
Poslouchejte 18. 11. od 9:30 na stanici ČRo Vltava.

11. 09. 2016

AVISO: HRA O RETTIGOVÉ

Nenechte si ujít premiéru rozhlasové inscenace Magdalena Dobromila. Je to komorní drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích, ve kterém autorka Vendula Borůvková představuje českou buditelku, známou díky slavné knize receptů, jako emancipovanou ženu a starostlivou matku. Jelikož má hra výraznou genderovou linku, titulní postava není pouze postavou historickou. Problémy, se kterými se posluchači svěřuje, k němu velmi intenzivně promlouvají i přes stosedmdesát let vzdálený časový odstup. Hra byla napsána pro divu brněnských jevišť Simonu Pekovou. V dalších rolích se představí Tereza Novotná, Jan Grundman a Magdaléna Tkačíková.
„Kdyby mně dnes bylo znovu dvacet a věděla bych, co mě čeká a o čem to všechno je, tak bych radši ze skály do propasti skočila, než abych svolila ke svatbě. To je lepší si naráz zlámat vaz, než si nechat pomalu, den za dnem, vrážet do těla špendlíky.“
Poslouchejte 13. 9. od 21:30 na stanici ČRo Vltava.

07. 09. 2016

ČÁRYMÁRY

Hra, bolest a čárymáry je název portrétního pásma o americkém spisovateli Williamu Saroyanovi, které pro Český rozhlas připravila Tereza Reková. V pořadu posluchači uslyší hovořit překladatelku Věru Kláskovou, nakladatele Lubora Falteiska a v neposledku též ukázky ze Saroyanových knih v interpretaci Michala Bumbálka, Davida Macháčka, Terezy Groszmannové, Františka Nedbala, Ondřeje Dvořáka a Dalibora Buše.
Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.
Poslouchejte 11. září od 20:00 na stanici ČRo Vltava.
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=9
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=91

03. 09. 2016

JE TO PAST

V Městském divadle Zlín jsme před pár dny rozezkoušeli slavnou detektivku Agathy Christie. Podívejte se na fotografie z první čtené zkoušky, jak ji svým objektivem zachytil Zdeněk Němec. Premiéra 15. října ve Velkém sále!

17. 08. 2016

ROBIN

V těchto dnech v Brně natáčíme jednu z nejúspěšnějších knih Zdeny Frýbové. Humoristický román Robin vypráví o nenapravitelných rošťárnách hrubosrstého foxteriéra, který změní idylický chod jedné rodiny. Na první pohled nevinně vyhlížející štěně, které mělo být strážcem radosti u rodinného krbu, nedlouho po osvojení doslova rozhýbe svou novou rodinu nejen toulkami po Praze a útěky do rozlehlých šumavských hvozdů. Je tvrdohlavý, rád se předvádí a vymýšlí rafinované kousky, aby prosadil svůj názor. A tak Robinova rodina tak trochu proti své vůli začne žít úplně nový, nevšední život, kterým není vždycky nadšena. Přesto je Robinek členy rodiny milován, přes svou delikátní povahu totiž dokáže být neodolatelně roztomilý a vlastně nezapomenutelný. Z populárního románu Robin čte Věra Zástěrová.
„Každý, kdo dělá svoje povolání bez nadšení, a každý, kdo nemá kloudnou životní zálibu, žije jako hovado.“
Poslouchejte denně od 29. srpna do 9. září vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

Pozvánky

2. 3. 2017 | 14:30

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

5. 3. 2017 | 20:00

ČRo Vltava

Ludvík Němec: Zápasník

Rozhlasové pásmo k 75. narozeninám amerického spisovatele Johna Irvinga. Účinkují: Vladimír Hauser, Michal Bumbálek a Jaroslava Vykoupilová

7. 3. 2017 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

7. 3. 2017 | 17:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

13. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (1/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

14. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (2/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

15. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (3/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

16. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (4/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

17. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (5/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

20. 3. 2017 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

20. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (6/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

21. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (7/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

22. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (8/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

23. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (9/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

24. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (10/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

27. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (11/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

28. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (12/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

29. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (13/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

30. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (14/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek

31. 3. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Jan Němec: Dějiny světla (15/15)

Źivotopisný román o fotografovi Františku Drtikolovi. Čte: Michal Bumbálek