Lukáš Kopecký režisér

17. 08. 2016

ROBIN

V těchto dnech v Brně natáčíme jednu z nejúspěšnějších knih Zdeny Frýbové. Humoristický román Robin vypráví o nenapravitelných rošťárnách hrubosrstého foxteriéra, který změní idylický chod jedné rodiny. Na první pohled nevinně vyhlížející štěně, které mělo být strážcem radosti u rodinného krbu, nedlouho po osvojení doslova rozhýbe svou novou rodinu nejen toulkami po Praze a útěky do rozlehlých šumavských hvozdů. Je tvrdohlavý, rád se předvádí a vymýšlí rafinované kousky, aby prosadil svůj názor. A tak Robinova rodina tak trochu proti své vůli začne žít úplně nový, nevšední život, kterým není vždycky nadšena. Přesto je Robinek členy rodiny milován, přes svou delikátní povahu totiž dokáže být neodolatelně roztomilý a vlastně nezapomenutelný. Z populárního románu Robin čte Věra Zástěrová.
„Každý, kdo dělá svoje povolání bez nadšení, a každý, kdo nemá kloudnou životní zálibu, žije jako hovado.“
Poslouchejte denně od 29. srpna do 9. září vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

05. 08. 2016

JEF

Psáno na vodu palbou kulometnou začal Jaroslav Erik Frič psát v létě 2007 jako blog. Ojedinělý deník prvních let nového tisíciletí je velkolepou koláží událostí, textů, snů, dialogů prodchnutou neobyčejnou mravní silou a poctivostí. JEF, někdejší nakladatel, v posledních letech především organizátor festivalů, autorských čtení a v neposledku též básník a hudebník, za publikované názory a postoje ručí svým dosavadním životem. „Zejména v zamyšleních věnovaných otázkám víry se ukazuje šíře Fričova rozhledu a jasného ukotvení jeho názorů, které mu nedovolují takříkajíc sejít z cesty. (...) Fričův náhled lze snadněji pochopit než přijmout. Je v něm totiž pevnost a vyhraněnost, která nastavuje zrcadlo a nutí ke konfrontaci se sebou samým,napsal Josef Chuchma
Výběr z Fričových textů pro rozhlas připravil Ludvík Němec a během podzimu se tento desetidílný cyklus stane součástí literárně-publicistického magazínu Zelný rynk. Posluchači ČRo Brno vyslechnou Fričovo ‚jiné psaní‘ v autenticky syrovém podání Jiřího Vyorálka
Člověk nemůže být někým jiným, než je, a jeho charakter je určován pouze tím, jaké věci dělá, čím se živí, čemu věří, s kým se stýká, jaké místo ve společnosti na něho zbylo, jaké si vydobyl, jaké zastává.


04. 08. 2016

PERENDA

Perenda je podivný, původně lesní tvor (ani úplně člověk, ani úplně zvíře), daleko nejspíš obr docela určitě mužského pohlaví. Je mírně dospělý, ale nikoli starý, i když už žije několik desítek, možná stovek let. To nikdo neví. Rozumí si daleko víc s dětmi, než s dospělými. Jednoho dne najde v domovském lese zapomenutý ruksak. A v zapomenutém ruksaku knihu o staré Praze plné nevídaných bytostí, přízraků a strašidel, což ho nesmírně zaujme. A tak začne neprodleně hledat způsob, jak se do onoho tajemného města podívat.
Už z úvodu je asi zřejmé, že Perenda Magdaleny Wagnerové je příjemnou pohádkovou knihou, plnou veselých příhod, vyprávěnou zkušenou pohádkářkou. Nyní jsme příhody onoho lesního muže vtaženého do víru velkoměsta zpracovali rozhlasově jako pětidílnou četbu na pokračování a já věřím, že v hravém podání Lucie Schneiderové půjde o neméně příjemný a zábavný poslech.
Poslouchejte od pondělí 5. do pátku 9. září vždy od 18:07 v digitálním vysílání Rádia Junior.

29. 07. 2016

JAKO PES

Jako pes je povídka ze stejnojmenné sbírky pražského hudebníka Filipa Topola. Kniha vyšla roku 2013 u Revolver Revue a tvoří ji tři povídky z 80. let, oficiálně publikované poprvé. Zastoupené texty výrazně nesou autobiografické rysy. Filip Topol je napsal jako dvacetiletý a představují tak jeho ranou prozaickou tvorbu. Titulní povídka, kterou jsme v brněnském studiu natočili, zachycuje setkání vypravěče s jeho bývalou dívkou, vdanou nyní za grafika Viktora. Čte: Jiří Vyorálek
Já sem si našel vlastní cestu, při který není vyloučený nic. Ale musíš se na věci dívat ne přes nějakej pavučinovej filtr, ale na věci nahý, obnažený na kořen, na podstatu, vsakovat je do sebe celý, až se budeš třást jako pes! Jako pes, sakra!
Poslouchejte 26. 9. 2016 ve 22:00 na stanici ČRo Vltava.


18. 07. 2016

PŘÍHODA KANDIDÁTA VOLDŘICHA

Dnes jsme v brněnském studiu dokončili nadčasovou humoristickou hříčku o provázanosti politiky a žurnalistiky. Pod výmluvným názvem Redaktor Chřástal aneb Příhoda kandidáta Voldřicha ji sepsal Viktor Dyk, básník, prozaik a dramatik, kulturní a politický publicista, satirický polemik a buřič. A je otázkou, nakolik do této povídky autor vtělil vlastní prožitek politických zápasů i svou deziluzi z nich. Dykova předválečná politická aktivita vyvrcholila v roce 1911 členstvím ve státoprávně pokrokové straně, za niž neúspěšně kandidoval ve volbách. To kandidát Voldřich vyjde z volebního klání vítězně, i když ho to bude leccos stát. Ale lze se hněvat na někoho, kdo jen koná svou povinnost? Čte: Martin Sláma
Co se týče defraudace, nechci nic namítat; dnes každý slušný člověk defrauduje. Není to nic nezvyklého.“
Poslouchejte 3. 9. 2016 v 11:31 na stanici ČRo Vltava.

15. 07. 2016

MOUSETRAP

V Městském divadle Zlín připravujeme uvedení nejúspěšnější divadelní detektivky všech dob – Pasti na myši od Agathy Christie. Ta se v londýnském divadle St. Martin´s nepřetržitě hraje už od roku 1952. Příběh se odehrává v nově otevřeném penzionu novomanželů Ralstonových. Je zima, počasí se prudce zhoršuje a do penzionu přijíždějí první hosté. Brzy na to už je příjezdová cesta pod sněhovou záplavou téměř neprůjezdná, když dorazí šestý a nikým neočekávaný host se šokující zprávou: všichni přítomní jsou v ohrožení života. Jenže telefonní spojení někdo přestřihl a dům zcela zavalil sníh. Není úniku. A vrah už je možná vevnitř…
Nevídaný úspěch této téměř sedmdesát let staré hry prý udivoval i samotnou autorku. Ale její čtenáři a diváci zas tak překvapeni nebývají – když jim totiž na závěr skvěle vybudovaného a humorem protkaného příběhu autorka naservíruje šokující rozřešení a všechny indicie do sebe hladce zapadnou, zatetelí se i ten nejzarytější odpůrce detektivek a chce se do téhle důmyslně sestrojené pastičky na myši nechat chytit zas a znovu. 

„Co podle mého nabízí Past na myši? Jedinečné vytržení z rutiny každodenních povinností. Mrazení v zádech, až by jeden chvílemi vyskočil ze sedadla. Překvapivé zvraty, napínavé drama, poezie hrůzy. Divákům doporučuji jít do divadla v doprovodu!“
Premiéra 15. října 2016 v Městském divadle Zlín!

04. 07. 2016

SNÍDANĚ U TIFFANYHO

Letní páteční večery přináší stanice ČRo Vltava posluchačům prozaické texty netradičního charakteru, doprovázené hudbou rovněž nevšední. Druhý červencový pátek bude patřit Holly Golightlyové a jejímu zápasu o úspěch v New Yorku čtyřicátých let. Capoteho novela Snídaně u Tiffanyho je prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k pillířům americké literatury. Hrdinka knihy je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, prostředkem je jí vlastní půvab a slabůstky starších bohatých pánů.
Vyslechněte příběh o lidských ambicích, osobní svobodě a hledání identity, který vám v jedinečném podání zprostředkuje Jan Kolařík.
Poslouchejte v pátek 8. července ve 20:00 na ČRo Vltava.
Po odvysílání najdete pořad ještě týden na stránce Hry a literatura.

28. 06. 2016

REPRÍZA ŽENICHA

Poslechněte si reprízu brilantní humoristické miniatury o svatební šlamastice vyhládlého doktora Svobody. Anekdotickou hříčku Jana Nerudy Ženich z hladu odvysílá počátkem července ČRo Dvojka. Poté se monodrama objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do soboty 16. července 2016.
Kromě jednoduché zápletky, ve které vdova Bobrovská musí kvůli dědictví neprodleně provdat dceru, je motor situační komedie hnán silou jediné motivace hlavního hrdiny – touhou po ukojení pořádného hladu. V titulní roli pohotového, chytrého a velkoměstem protřelého doktora, vyniká Tomáš Kobr.

Výchozím principem rozhlasové inscenace, která vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, je ironická nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval sám autor. (...) Přestože inscenátoři dílo neinterpretují přehnaně muzeálně, duch doby a úcta k sarkastickému dramatickému stylu Jana Nerudy, je ve hře dobře znát.“ 
Poslouchejte v sobotu 9. července od 22:00 na ČRo Dvojka.

26. 06. 2016

MÍNA

Odstartoval dvacátý ročník ankety (Ne)viditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu v sezóně 2015/2016. Po loňských třech nominacích mám i letos mezi navrženými umělci své želízko v ohni. Stejně jako v minulém ročníku se mezi nominovanými objevila Jana Štvrtecká, která tentokrát zaujala ztvárněním role Míny v komorní komedii Modrý medvěd. Hlasování v kategoriích nejoblíbenější herec a herečka bylo spuštěno včera a poběží až do 11. září.

23. 06. 2016

KRÁLOVNINA SMEČKA PSŮ

Útržky o královnách Oldřicha Daňka, byť se původně jedná o televizní cyklus, jako by byly psány pro rozhlas. Obratné chytré dialogy plné sarkasmu a bonmotů hýří skvělými hereckými příležitostmi. Zkrátka jsou nejlepší ukázkou toho, že i na malém prostoru dokáže několik výborných herců rozehrát velké drama. Včera jsme v brněnském studiu dokončili další, anglický útržek, jehož síla spočívá v chladné a hmatatelně strnulé atmosféře. Královnina smečka psů je komorní, ironicky laděný příběh o síle intriky, diplomatickém jednání a manipulaci a autor se v něm zaměřuje na okamžik, kdy je anglická královna Alžběta postavena před rozhodnutí podepsat rozsudek smrti nad svým bývalým milencem. A i když vše vypadá jen jako dohra událostí minulých, jimž už nelze zabránit, vyplouvá na povrch spousta myšlenek a emocí, pocity viny a lítosti.
V historické hříčce z alžbětinských časů se představí Helena Čermáková, Martin Siničák, Michal Isteník a Ladislav Kolář. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. Premiéru odvysílá 24. září stanice ČRo Dvojka.
 Jsme jenom královnini psi a každý z nás si hlídá místo ve smečce.

16. 06. 2016

REPRÍZA NEVĚSTY

Nenechte si ujít reprízu dramatického žertíku pro jednu osobu, jak zní podtitul monodramatu Nevěsta od Jana Nerudy, kterou již zítra odvysílá ČRo Vltava. Poté se monodrama objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do čtvrtka 23. června 2016.
Jednoduchá zápletka vychází ze situace, kdy se mladá žena dozví, že náklonností obdařený nápadník bez svolení požádal rodiče o její ruku. Zaskočená „donebevolající troufalostí“ nastávajícího manžela, který se měl nejprve zeptat jí, propadne v nekontrolovatelný emoční záchvat. Nerudova veseloherní miniatura je vtipnou dobovou sondou z prostředí tehdejší, konvencemi svázané, měšťanské společnosti, která pobaví i současného posluchače. „Rozhlasová inscenace vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, kteří ctí původní autorův text, aniž by jej interpretovali „muzeálně“. Výchozím principem jejich koncepce je humorná nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval už Neruda. Inscenátoři ji využili zejména v hudebních a zvukových persiflážích a odkazech. Podobným způsobem byla vedena také herečka.“ Na svatbu se těšící nevěstu, podléhající nečekaným citovým pnutím, se s bravurou zhostila talentovaná Lucie Schneiderová.
Poslouchejte na Vltavě 17. června 2016 v 9:30.

10. 06. 2016

CENA DIVÁKŮ

Inscenace Podivný případ se psem získala na Festivalu Young for young Cenu diváků! A zaujala i studentskou porotu: „(...) Nic bychom neměnili. Skvělá hra, herci i základní myšlenka představení, které bychom doporučili všem, kteří rádi zachází do hloubky, kteří na sebe rádi nechávají přenášet z jeviště plno emocí, otázek a kterým nevadí jít po představení domů a celou cestu jen přemýšlet o životě.“ Festival Young for young se koná každoročně v Městském divadle i v Divadle rozmanitostí v Mostě. Je určen pro mladé nejen věkem. Jedná se o soutěžní přehlídku současné divadelní tvorby. Cena diváků bude předána před začátkem nejbližší premiéry MdM, tedy 16. září 2016.
foto

09. 06. 2016

MAGDALENA DOBROMILA

Brněnská spisovatelka Vendula Borůvková napsala novou hru pro Český rozhlas. Magdalena Dobromila je původní rozhlasové drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích, ve kterém se autorka nechává volně inspirovat posledními roky české buditelky, spisovatelky, v posledku pak všeobecně známé autorky kuchařek Magdaleny Dobromily Rettigové. Premiérově hru po prázdninách odvysílá ČRo Vltava v rámci cyklu Hry nové generace.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/sites/default/files/styles/scale_1180/public/images/1490424-86877.jpg?itok=mcvMv3cC

Podle mě chlapi přemýšlejí úplně jinak. Oni vůbec nečekají, že budou v manželství šťastní! Spokojené a klidné soužití – to jim stačí! To my se nikdy nenaučíme. My chceme být navíc ještě šťastné! Ale dokážeme to vůbec?

Účinkují: Simona Peková (Magdalena Dobromila Rettigová), Tereza Novotná (Jindřiška Milina Rettigová, její dcera), Jan Grundman (Josef Ondřej Liboslav Rettig, její syn) a Magdalena Tkačíková (Eliška, její žačka)

Tvůrčí tým: 
Dramaturgie – Hana Hložková
Hudba – Mario Buzzi
Zvukový mistr – Michal Zelinka
Režie – Lukáš Kopecký

08. 06. 2016

AVISO: STRÝČEK Z VILY

V rámci cyklu Stránky na dobrou noc uvede Český rozhlas Vltava pětidílné vzpomínky Marty Milotové na Jakuba Demla. Marta Milotová zapsala své vzpomínky na poslední dva roky života jejího „strýčka z vily“ přibližně v roce 2008 na přání své dcery Marty Mackové, aby se zachovaly pro rodinu. Rukopis tvoří 30 stránek sešitu A5 se čtverečkovaným papírem, je psán souvisle modrou propiskou s nemnoha škrty a doplňky. Poprvé publikován byl v roce 2011 v revue Souvislosti. Pro rozhlas je při příležitosti letošního 55. výročí Demlova úmrtí vybrala Alena Blažejovská. Čte: Marie Durnová.
 https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13403174_10206342384783044_3976623512999200257_o.jpg
Od pondělí 13. 6. každý večer ve 23.00 na stanici ČRo Vltava.

01. 06. 2016

PES JE YOUNG!

Inscenace Podivný případ se psem se objeví na tradičním divadelním festivalu Young For Young v Mostě, který se letos uskuteční od 1. do 4. června. Diváci se dále mohou těšit na Městská divadla pražská, Divadlo Bolka Polívky, Západočeské divadlo Cheb, studentská představení Pražské konzervatoře, VOŠ herecké, JAMU Brno a pohádky Divadla D21 nebo Divadla Buchty a loutky.
Bude to jedna z posledních možností zhlédnout Podivný případ v původním hereckém obsazení! Poslední repríza před divadelními prázdninami je pak naplánována na 14. června od 17:00.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13235198_1362499533766745_5809505116279365573_o.jpg 
Rezervujte si vstupenky na poslední předprázdninové reprízy!

24. 05. 2016

PODOBNOST MEZI POUZDREM NA HOUSLE A RAKVÍ

Dnes jsme v brněnském studiu natočili povídku Podobnost mezi pouzdrem na housle a rakví od Tennessee Williamse. Americký dramatik v ní vypráví o složitém období dospívání, o homosexuální touze po mužském těle popisované očima dítěte. V tomto autobiografickém textu se odrážejí Williamsovy vzpomínky na vlastní dětství, kdy jeho sestra přichází do puberty, a tím se oba sourozenci od sebe začínají odcizovat. Přesto to není jen toto odcizení, co vede vypravěče k pocitům osamělosti, ale též uvědomění si své sexuální orientace poté, co se stejně jako jeho sestra zamiluje do mladého a pohledného Richarda Milese, jenž pravidelně dochází do jejich domu cvičit na housle. Čte: Jiří Valůšek.
 Poslouchejte v sobotu 4. června v 11:31 na ČRo Vltava.

23. 05. 2016

AVISO: MODRÝ MEDVĚD

Nenechte si ujít premiéru původní rozhlasové komedie Modrý medvěd, kterou odvysílá stanice ČRo Vltava již tento čtvrtek 26. května. Osamělé živoření dvou žen (matky a dcery) popisuje autorka Olga Walló skrze paradox úspěšné podnikatelky Míny, která je sice majitelkou zájezdové agentury, ale sama si cestování nemůže dovolit. Splácí totiž dluhy po svém otci. O neutěšeném soukromí perfekcionistky Míny se náhodně dozví mladičký zaměstnanec Alex, jenž svou šéfovou ctí, přestože je dost svéhlavá a lpí na starých zásadách. Zápletka hry pak vychází z bizarního obchodního nápadu Alexe, který způsobí, že mu Mína po zkušební době neprodlouží pracovní smlouvu.
Komorní komedie Olgy Walló je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Realistické a psychologicky věrohodné scény jsou autorkou vyvažovány ironickou nadsázkou, fungující jako písňové předěly mezi scénami. V inscenaci mají podobu hlasu reálného zpěváka stylizovaného zvukově do elektronické hračky, evokující nejen plyšového medvěda.
V rolích temperamentních a rázných žen posluchači uslyší Janu Štvrteckou a Drahomíru Hofmanovou, jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec Alex se představí talentovaný Ondřej Dvořák.
Poslouchejte na ČRo Vltava 26. května ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do středy 1. června 2016.

23. 05. 2016

STRAŠIDELNÉ PRÁZDNINY

Počínaje dneškem začne Rádio Junior vysílat čtení na pokračování z dobrodružné knihy Strašidelné prázdniny od Ivany Peroutkové. Táňa a Áňa - dvě věrné kamarádky, jedou jako každý rok strávit prázdniny k babičce a dědečkovi na venkovský statek. Tentokrát tam však zažívají podivné věci, které dosud nepoznaly. Záhadami je opředen osud dívky Kláry, která kdysi na statku jako desetiletá zemřela a teď na ně kouká z fotografie visící na stěně jejich pokoje. Záhadná je i nedaleko bydlící Klára, zvláštní holka, s kterou by rády kamarádily, zvláště když se o ní povídá, že umí vyvolávat duchy. Kamarádky touží záhady rozluštit, a tak se při svém všetečném pátrání ocitají nejednou v nebezpečných a dobrodružných situacích, při nichž se jejich zvědavost mísí s vlastním strachem. Zvítězí nad ním? Odhalí Táňa a Áňa všechna ta prapodivná tajemství, která je obklopují? V rozhlasovém seriálu účinkuje Jana Stefanka.
https://i.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f7&cd=EK14547 
Poslouchejte denně od 23. května do 3. června na Rádiu Junior vždy od 18:07.

06. 05. 2016

S VODKOU A OKURČIČKOU

V Týdeníku Rozhlas 19/2016 vyšla recenze na dramatizovanou povídku Jeden den velkokněžny, kterou jsme před časem natočili v brněnském studiu (premiéru odvysílala 16. dubna stanice ČRo Dvojka). Publicista Přemysl Hnilička si v textu Ruská komedie s vodkou a okurčičkou všímá, že se brněnská rozhlasová redakce začala věnovat původně televiznímu cyklu Útržky o královnách od Oldřicha Daňka, a i když nemůže chválit stoprocentně, stálo by podle něho za to daný cyklus dokončit. K tomu snad mohu prozradit, že bychom v Brně měli natočit ještě jeden útržek, a to anglický  nazvaný Královnina smečka psů.
Ke zpracování ruského útržku, jenž je už Daňkem pojednán jako divoký královský vaudeville, epizoda ze života pozdější Kateřiny Veliké, jejímž pokojem se jako v cirku prohánějí hrabata, ministři, imbecilní manželé, velkokancléři i komorníci, píše Hnilička mimo jiné, že „(...) rozhlasová úprava je vcelku funkční. Režisér Lukáš Kopecký dynamizuje tu více, tu méně úspěšně hudebními vstupy a s gustem zesiluje zvuk chroupání okurčiček, které stále pojídají velkokněžnini hosté, zapíjejíce je vodkou. Celek drží pohromadě dobře, inscenačně tedy není co namítat,a dále chválí několik hereckých výkonů.

30. 04. 2016

HLASOVÁNÍ O AUDIOKNIHU ROKU 2015

Byly zveřejněny nominace na nejlepší audioknihy roku 2015. V odborných kategoriích sice již Asociace vydavatelů audioknih (AVA) vyhlásila tři nejlepší počiny v každé kategorii, stále však probíhá hlasování o Cenu posluchačů. V této kategorii, která je volně otevřená široké veřejnosti, můžete mezi 76 tituly hlasovat i  pro mého Hordubala ve vynikajícím podání Igora Bareše. Hlasování bylo prodlouženo až do 8. května.
Release cover

21. 04. 2016

ROTHSCHILDOVA FLAŠKA

V brněnském studiu Českého rozhlasu v těchto dnech nahráváme nedávno vydanou novelu Petra Šabacha. Rothschildova flaška je příběh takřka detektivní, napsaný autorovým nezaměnitelným a vyzrálým stylem. Příběh ze současnosti a o současnosti posluchače zavede do Anglie, do jedné velké londýnské herny. Najde pozoruhodný proutkař ztracenou dívku a poradí si s výherními automaty? A co všechno je možné s pomocí obyčejné pružiny na posilování svalů? Nejlepší kniha rok 2015 podle Respektu a serveru iliteratura.cz v jedinečné interpretaci Zdeňka Junáka.
Život je klikatá cesta nahoru a dolů, život je long and winding road, život je to, když vás bolej nohy, vaše pípa je v nedohlednu a k tomu všemu na vás přijde imperativní pocit, že musíte neprodleně na velkou. A to okamžitě.


Desetidílná četba na pokračování bude vysílána na ČRo Dvojce od 30. května do 10. června.

18. 04. 2016

NÁDHERNÁ UKÁZKA HRY S FANTAZIÍ

V kulturní rubrice Deníku.cz vyšla recenze na mou mosteckou inscenaci Podivný případ se psem, tak ji níže přetiskuji v plném znění. Taky v Městském divadle v Mostě natočili trailer k představení, který můžete zhlédnout zde.
Deník.cz
RECENZE: Zapomeňte na Rain Mana, Most má svého Christophera
Most – Napjaté rodinné vztahy, vražda a k tomu chlapec s Aspergerovým syndromem. To vše nabízí činohra Městského divadla v Mostě v nové inscenaci Podivný případ se psem, která měla na Komorní scéně premiéru v pátek 8. dubna. Ve hře, stejně jako v knižní předloze Marka Haddona, však není nic tak přímočaré.
Nejbližší cestu si k autistickému Christopherovi (Ondřej Dvořák, vlevo) našel jeho otec Ed (Jakub Dostál).
Haddonova kniha, oceněná prestižní britskou Whitbreadovou cenou, doslova obletěla svět a její dramatizace se brzy objevila i na divadelních jevištích. Název sice evokuje detektivku a kriminální zápletka také nechybí, hloubka knížky však tkví v brilantní studii pocitů patnáctiletého autistického hocha.
Ten se rozhodne vypátrat po vzoru svého oblíbeného Sherlocka Holmese, kdo zabil sousedčina psa, jeho pátrání ale nakonec vyústí v nalezení tajemství vlastní rodiny. A o tom Haddon také skvěle vypravuje – že vztahy mezi lidmi nejsou růžové, že starost o handicapované dítě vyžaduje moře trpělivosti, že je třeba vžít se do pocitů druhého…
Režisér inscenace Lukáš Kopecký prý hned na první čtené zkoušce zakázal Rain Mana. Byť se divák srovnání nevyhne, představitel hlavní role Ondřej Dvořák (čerstvý absolvent JAMU, který zde zvítězil v konkurzu) uchopil postavu autistického Christophera po svém a je báječný – nadaný matematik uzavřený mezi svými čtyřmi stěnami. Provádí nás svým světem oblíbených koníčků a hrdinů, stereotypů a rituálů, ale také nepochopení a záchvatů, navýsost věrohodně. Bázeň v očích, zakrývání uší, křik, přeříkávání prvočísel…
To, co spíná Christopherovy mozkové synapse, je jeho okolí od barev a zvuků až po kontakt s lidmi. A právě zde se z detektivního příběhu stává román psychologický, studie mezilidských vztahů. Christopherův otec, skvěle ztvárněný Jakubem Dostálem (po Cabaretu další krásná role), to nemá lehké a rozhodně není dokonalý, dokáže vypěnit, ale je to on, kdo na sobě nese tíhu výchovy autistického syna.
Skvělé herecké výkony
Jeho matka Judy (emocemi nabitá Michaela Krausová) tu lásku k dítěti také cítí v srdci, ale jeho postižení nedokáže zvládnout, proto také od rodiny odešla se svým novým milencem (jak opačné od společnosti, kde je za rozpad manželství většinově viněn muž). A pak tu máme chápající učitelku speciální školy Siobhan (a také Sherlocka Holmese nebo Christopherovu krysu) v podání Zity Benešové, která nás nenásilně zasvěcuje do chlapcových představ a zmatků (jen ten Sherlockův anglický přízvuk nebyl třeba, když se příběh odehrává v Anglii).
Nečekejte však čisté drama, Podivný případ se psem je plný humoru, byť někdy trochu černého, jak už je u Britů zvykem. Stačí napovědět, že Christopherovo putování rámuje sedmadvacet dalších postav, o něž se dělí stylem divadlo na divadle pětice herců – Veronika Týcová, Jiří Kraus, Jan Beneš, Miroslav Večerka a Lilian S. Fischerová.
Lukáš Kopecký, který v Mostě již inscenoval hry Herkules a Augiášův chlív a Král a Baga, má rád neortodoxní výrazové prostředky, které použil také v komorně laděném Podivném případu se psem. Již jmenovaný kolotoč herců ve vedlejších úlohách, ale také zpětná stínohra, projekce meotarem nebo labyrint ze svítících kostek jsou nádhernou ukázkou hry s fantazií.
Scénograf Petr Kastner se mohl dosyta vyřádit, stejně jako kostýmní výtvarnice Veronika Watzková, přičemž ani jeden se nebál humorné nadsázky. Vzniklo tak představení, které možná neosloví každého, ale rozhodně nezapadne, představení se skvělými hereckými výkony, legrací a hlavně poselstvím, představení o tom, že bez pochopení světa těch druhých, nemůžeme pochopit ani sebe sama.
Jiří Macan
(denik.cz, 16.4.2016)
(denik.cz, 1.1.2016)Zdroj: http://mostecky.denik.cz/kultura_region/recenze-zapomente-na-rain-mana-most-ma-sveho-christophera-20160416.html

12. 04. 2016

ODPREMIÉROVÁNO!

Zkoušení mostecké inscenace Podivný případ se psem v pátek vyvrcholilo slavnostní premiérou, která opět naplnila mostecké hlediště. Diváci žasli nad hereckými výkony jednotlivých herců, píše v prvních ohlasech Věra Domášková na serveru Novinky.cz (více zde). Nahlédněte do zákulisí divadla v minutách těsně po premiéře. Autorem fotek je Tomáš Branda.
Klaněčka alias nutné zlo.
Šampaňské a plastové kelímky.
Během slavnostního přípitku.
Na premiéru zavítal i překladatel Jiří Josek.
S výtvarníky Petrem Kastnerem, Veronikou Watzkovou a dramaturgem Michalem Pětíkem.

06. 04. 2016

PSÍ GENERÁLKY OBRAZEM

Zkoušení Podivného případu se psem jde do finále. Do páteční premiéry zbývají už jenom hodiny. Lehce mysteriózní detektivní příběh patnáctiletého autistického chlapce, který najde mrtvého psa své sousedky a rozhodne se odhalit vraha. Při svém pátrání pak rozkrývá nejednu záhadu ve vlastní rodině. Nechte se nalákat fotografiemi, které během druhé hlavní zkoušky pořídil Kuba Jíra.
04. 04. 2016

JEDEN DEN VELKOKNĚŽNY

Dnes jsme v rozhlase dokončili další z ironicky brilantních hříček o královnách. Jak už sám název napovídá, příběh zachycuje jeden den velkokněžny Kateřiny Alexejevny, pozdější carevny Kateřiny Veliké. V téhle chvíli je ovšem Kateřina jen manželkou Petra III., následníka trůnu. Vládnoucí carevna Alžběta je však už stará a nemocná, a tak jsou nejvyšší carští hodnostáři v plné diplomatické aktivitě. Kolem osmadvacetileté Kateřiny víří služebníci, gardisté, kancléř, manžel, milenec. Nejde totiž o nic méně a o nic více, než kdo bude napříště vládnout a kdo bude na výsluní. Znamenitý žánrový obrázek z pera Oldřicha Daňka pro rozhlas připravil Ivan Němec a upravil Ludvík Němec. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. V groteskní povídce účinkují Jana Štvrtecká, Zdeněk Junák, Jiří Valůšek, Michal Bumbálek, Jan Grygar a Vladimír Hauser.  


Nepropásněte poslech 16. dubna od 22:00 vysílá Český rozhlas Dvojka!

Pozvánky

29. 8. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (1/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

30. 8. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (2/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

31. 8. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (3/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

1. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (4/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

2. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (5/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

3. 9. 2016 | 11:31

ČRo Vltava

Viktor Dyk: Redaktor Chřástal (Příhoda kandidáta Voldřicha)

[Premiéra!] Povídka. Nadčasová humoristická hříčka o provázanosti politiky a žurnalistiky. Čte: Martin Sláma

5. 9. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Magdalena Wagnerová: Perenda (1/5)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Lucie Schneiderová

5. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (6/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

6. 9. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Magdalena Wagnerová: Perenda (2/5)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Lucie Schneiderová

6. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (7/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

7. 9. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Magdalena Wagnerová: Perenda (3/5)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Lucie Schneiderová

7. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (8/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

8. 9. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Magdalena Wagnerová: Perenda (4/5)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Lucie Schneiderová

8. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (9/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

9. 9. 2016 | 18:07

Rádio Junior

Magdalena Wagnerová: Perenda (5/5)

Dobrodružné čtení na pokračování. Čte: Lucie Schneiderová

9. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Zdena Frýbová: Robin (10/10)

Humorné vyprávění o roztomilém a tvrdohlavém foxteriérovi, který si podmanil celou rodinu. Čte: Věra Zástěrová

13. 9. 2016 | 19:00

ČRo Vltava

Vendula Borůvková: Magdalena Dobromila

[Premiéra!] Hry nové generace. Drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích. Účinkují: Simona Peková, Tereza Novotná, Magdaléna Tkačíková a Jan Grundman

24. 9. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Oldřich Daněk: Královnina smečka psů

[Premiéra!] Historická hříčka z alžbětinských časů. Účinkují: Helena Čermáková, Martin Siničák, Ladislav Kolář a Michal Isteník

26. 9. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

26. 9. 2016 | 22:00

ČRo Vltava

Filip Topol: Jako pes

[Premiéra!] Povídka známého undergroundového hudebníka z jeho rané prozaické tvorby. Čte: Jiří Vyorálek

6. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

14. 10. 2016 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Veřejná generálka] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

15. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Premiéra!] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

19. 10. 2016 | 17:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

20. 10. 2016 | 19:00

Kulturní dům Stochov

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Zájezd! Repríza v rámci 19. ročníku festivalu Stochovská Thálie!] Adaptace románu současného britského autora.

27. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

29. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.