Lukáš Kopecký režisér

15. 11. 2017

POCHVALNĚ O POHÁDCE

V Týdeníku Rozhlas vyšla pochvalná recenze o rozhlasové pohádce Princ Mucedorus a princezna Amadina, v níž publicista Ivan Němec kupříkladu píše: Byť by se mohlo zdát, že některé scény dostávají nádech krutého naturalismu, sledujeme milý příběh vroucí lásky spíše s chápavým úsměvem. Celé vypravování, jímž se řídí i promyšlený režijní přístup Lukáše Kopeckého, se totiž odvíjí v lehké nadsázce, jejíž míra je přesně dodržena, takže se pohádka nepřekloní ani k hororu, ani k levné řachandě.“
  (Pohádka již byla odvysílaná a není už ani ve streamu Českého rozhlasu, zájemci ji však přesto mohou dohledat na internetu, tak alou Za láskou i přes mrtvoly!)

30. 10. 2017

REPRÍZA MYŠEK

Rádio Junior uvedlo v repríze čtení na pokračování z knihy Myši patří do nebe, v níž spisovatelka Iva Procházková poutavě vylíčila nejen dobrodružný život zvířátek v lese, ale především jejich pobývání v nebi. Neobyčejné příhody myšky Šupito a lišáka Bělobřicha pro rozhlas výborně načetla Lucie Andělová (dříve Schneiderová) a byly k poslechu – jistě ne poslednímu – od 24. do 30. října.

23. 10. 2017

PREMIÉRA MUCEDORA

V neděli 22. října odvysílal Český rozhlas Dvojka premiéru rozhlasové pohádky v duchu alžbětinských komedií Princ Mucedorus a princezna Amadina. Podle staré anglické pohádkové hry ji napsal teatrolog a anglista Pavel Drábek. Kratochvilná komedie o Mucedorovi pochází z repertoáru kočovných komediantů a patřila k nejoblíbenějším titulům alžbětinského a jakubovského období. Byla natolik populární, že ve své době vyšla alespoň 19x (poprvé roku 1598), čímž významně předběhla i proslulého Hamleta (se dvanácti vydáními). Shakespearova společnost hru dokonce předvedla o Vánocích 1609 před králem Jakubem I., a to v úpravě s několika novými scénami a postavami. Tyto úpravy dost možná pochází z pera slovutného dramatika. Jelikož angličtí komedianti hráli a kočovali v Čechách od sklonku 16. století, je možné, že tuto oblíbenou hru také uváděli, a tím přispěli k formování našich národních pohádek. Druhá, patrně ještě pravděpodobnější je verze ta, že Mucedorus vychází z panevropského fondu lidového vyprávění a pohádek, které neznají hranic mezi zeměmi a jazyky. Pro rozhlasovou hru byla důležitým podnětem a inspirací inscenace Mucedora, kterou realizoval tým studentů Pavla Drábka na univerzitě v Hullu v létě 2016. V titulních rolích se představili Pavel Vacek a Simona Rejdová, v dalších rolích účinkovali Jana Štvrtecká, Martin Siničák, Ondřej Jiráček, Radoslav Šopík a Pavel Doucek.
Rozhlasového Mucedora můžete poslouchat ve streamu až do neděle 29. října 2017!

21. 10. 2017

ANEANEKDOTY

Od soboty 28. října začíná v pořadu Zelný rynk, literárně-publicistickém magazínu Aleny Blažejovské, nový seriál, jímž je cyklus autorských čtení Arnošta Golflama. Jeho krátké, dosud nepublikované tragikomické povídky budeme vysílat až do konce letošního roku, a to pod názvem Aneanekdoty.
Aneanekdoty, ty má každý rád, aneanekdoty, dovedou rozesmát.
Pořad Zelný rynk vysílá stanice ČRo Brno každou sobotu od 17:00.

16. 10. 2017

SUKCES!

Již pojedenadvacáté uspořádaly Týdeník Rozhlas a Český rozhlas anketu Neviditelný herec o nejpopulárnější herecký výkon na vlnách veřejnoprávního rozhlasu v sezóně 2016/2017. Za role v rozhlasových hrách, za četby na pokračování nebo účinkování v dalších pořadech bylo nominováno dvacet osm herců a hereček – deset v ženské kategorii, osmnáct v mužské. Mezi vítězi nepanuje ani letos žádné velké překvapení: Viktor Preiss (poosmé!) a Taťjana Medvecká (popáté!). Na druhém místě v ženské kategorii se však umístila brněnská diva Simona Peková! Posluchače zaujala ztvárněním Rettigové ve hře Magdalena Dobromila od Venduly Borůvkové.
Slavnostní vyhlášení proběhlo v přímém přenosu pořadu Tobogan v sobotu 14. října. Na kompletní pořadí se můžete podívat zde. Foto: Khalil Baalbaki

04. 10. 2017

CHLÉB MLADÝCH LET

Ještě v prvních letech po válce byl měrnou jednotkou v životě člověka chleba. Uprostřed nepřátelského a citově chladného prostředí nebylo nic důležitějšího, než mít právě chleba. Nejlépe víc, než mohl jeden sám sníst. A taková zkušenost v člověku zůstane zaryta jak stará křivda. Chléb mladých let. Osudový milostný příběh z poválečného Německa, ve kterém Heinrich Böll popisuje zkušenosti mladé německé generace s bídou, hladem a krutostí války i touhu mladých lidí po novém životě. V Českém rozhlase jsme povídku natočili coby pětidílnou četbu na pokračování. Čte: Martin Siničák.
„Bylo půl osmé a mně se zdálo, že věčnost se určitě jmenuje pondělí.
Poslouchejte od 27. prosince do 1. ledna na stanici ČRo Vltava!

02. 10. 2017

HASSLIEBE

Hassliebe. Nenávistná láska k vlasti. Úvahy o fenoménu rakouské literatury, který se projevuje v díle nejvýznamnějších rakouských spisovatelů, jako jsou Thomas Bernhard, Ingeborg Bachmannová, Peter Handke, Elfriede Jelineková či Hans Lebert. Vybrané úryvky komentuje český překladatel a literární kritik Tomáš Dimter. Pořad pro programovou řadu Rakouský rok na Vltavě připravila Eva Schulzová. Účinkují: Tereza Groszmannová, Eva Novotná, Dušan Hřebíček a Michal Bumbálek.
„Tak tahle krásná elektrárna teď patří ale opravdu jenom nám. Atomy ať si nechá Čecháček a jde do háje, stejně neví, na co je elektrika vlastně dobrá.
 Pořad vysílá 8. října ve 20:00 stanice ČRo Vltava. (Repríza 14. října v 6:00)

29. 09. 2017

PO RÁNU A PO FLÁMU

Netradičně barvitý pohled na svatého Václava, patrona a duchovního vládce českých zemí, nabídl ve svém eseji Pavel Švanda, spisovatel a emeritní profesor Divadelní fakulty JAMU. Zazněl v Den české státnosti 28. září v programové řadě Radiokniha na stanici Český rozhlas Plus. Četl: Zdeněk Bureš
„Musel s námi svatý Václav vydržet opravdu hodně. Přihlížel za ta staletí, jak se na Hradčanech roztahuje leckdo, koho tam asi neviděl rád. Podstatou světectví je svatá trpělivost, ochota vydržet pro lásku k Bohu a k lidem téměř cokoliv. V tom smyslu je kníže Václav velmi svatý a Bohu milý, protože za ta staletí jsme na něj nahrnuli kdeco a on to všechno vždy nějak ustál a zůstal naším přímluvcem dodnes.“ 
K poslechu ve streamu do 5. října!

22. 09. 2017

NOVÉ MINUTOVKY

Rozhlasová studia v Brně čeká v následujících měsících rozsáhlá rekonstrukce. Proto jsme natáčeli, co to šlo, do poslední možné chvíle. Vznikly tak třeba i tři nové minutové hry – Poslední slovo, Zločin a Ach ouvej. První napsal Vladimír Mareček, druhé dvě nezávislý divadelník a etablovaný autor Jiří Jelínek. V nové várce minutovek z Brna posluchači uslyší Terezu Groszmannovou, Viktora Skálu, Pavla Doucka a Štěpána Kaminského.
Minutové hry odvysílá v průběhu příštího roku stanice ČRo Vltava a po odvysílání budou umístěny tady.

11. 09. 2017

IN VINO VERITAS

V mosteckém divadle zahájili druhou polovinu divácké sezóny již tradičně Divadelním vinobraním. Desátý ročník spojený s křtem divadelních vín proběhl ve středu 6. září před budovou divadla. Letošní vína ponesou názvy Judy a Christopher, podle vítězných rolí oceněných herců ve výroční divácké anketě – Michaely Krausové a Ondřeje Dvořáka v inscenaci Podivný případ se psem.
Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na webu divadla.

10. 09. 2017

DIVADELNÍ PRÁZDNINY JSOU PASÉ

Divadelní prázdniny definitivně skončily. Nechte se na startu nastávající divadelní sezóny pozvat na některou z repríz mnou nastudovaných inscenací, které zůstávají na repertoáru českých a moravských divadel i v sezóně 2017/2018. V Městském divadle Zlín zvu na nejslavnější divadelní detektivku všech dob – na proslulou Past na myši, v Městském divadle v Mostě můžete zhlédnout Podivný případ se psem, který opanoval tamější výroční divácké ceny a předtím zvítězil i na Festivalu Young for Young 2016, v neposledku vás rád uvidím i v hledišti brněnského Divadla U stolu na bestiálně pravdivém Návratu domů.

09. 09. 2017

ZNOVU DO LECHÓNY

Nebývá zvykem, aby hlavní postavou pohádky bylo království. Přesněji řečeno jeho fascinující architektura, dynamický stavební rozvoj a zeď, která jej dělí od nebezpečného a esteticky zaostalého světa za ní. A právě o tomto neobyčejném místě se rozhodne pronést řeč uznávaný odborník na pohádkovou architekturu. Profesor František Zapomněl prostřednictvím své přednášky zavede posluchače do království, které se ze dne na den mění, protože jeho panovník miluje navrhování a budování nových staveb. A ačkoliv se na tomto překrásném a vycizelovaném místě všem poddaným dobře žije, jedna osoba se zde cítí skutečně nešťastná. Je to princezna Lechuňka. Právě o její touze podívat se za zeď království se humorná pohádka Martina Sládečka (inspirovaná motivy z příběhu Leny Freyové) točí. Vyražte na exkurzi do Podivuhodné Lechóny! Hrají: Vladimír Krátký, Lucie Andělová (Schneiderová), Martin Sláma a Dalibor Buš.
 Reprízu odvysílá ČRo Dvojka v neděli 10. září ve 13:04. Ve streamu do neděle 17. září.

04. 09. 2017

TVÁŘ

Rozhlasový Souzvuk z románu Narcis a Goldmund německo-švýcarského spisovatele Hermanna Hesseho, z jeho poezie a krátkých próz, a převážně ze skladeb estonského hudebního skladatele Arvo Pärta včera odvysílala stanice Vltava. V románu s námětem ze středověku a s nepřehlédnutelným novoromantickým laděním se Hesse zabývá problémem harmonizace pudových a duchovních stránek lidské bytosti. Ústřední dvojice postav této knihy symbolizuje základní antinomii Hessova díla: protiklad člověka duchovního a člověka smyslového, protiklad etického a estetického, protiklad postoje myslitelného a postoje uměleckého. Tento spor „ducha a těla“, reprezentovaný mnichem Narcisem a nadaným umělcem Goldmundem, zůstává nerozřešen. Pořad připravil Petr Veselý, účinkovali: Michal Bumbálek, Viktor Skála, Igor Dostálek, Ladislav Kolář, František Derfler a Alena Blažejovská.
„Tím, že se člověk snaží pomocí vloh daných mu přírodou uskutečnit sám sebe, činí to nejvyšší a jedině účelné, co může učinit.

03. 09. 2017

SIGNÁL A ŠUM

Když v Americe vyšla kniha Signál a šum, kterou můžete právě v těchto dnech poslouchat na stanici ČRo Plus, stala se okamžitě jedním z největších bestsellerů. Recenze byly nadšené a internetový obchod Amazon dílo prohlásil za Nejlepší knihu non-fiction roku 2012. Její autor, statistik a publicista Nate Silver, byl právě na vrcholu popularity, protože na rozdíl od oficiálních politologických prognóz se jeho předpověď tehdejších prezidentských voleb v odhadu výsledku v padesáti státech unie zmýlila jen jednou. A přece kniha Signál a šum není jen návodem na tvorbu bezchybných předpovědí ani oslavou Silverovy nedostižné metody. Je poctivým průvodcem po úloze prognostiky a statistických metod v různých oborech lidské činnosti a lidského vědění, napsaných s velkou pokorou před skutečností a pravdou. A především nesmírně poutavým a vzrušujícím čtením, jaké by čtenář u takového tématu vůbec nečekal. A já věřím, že předchozí řádky lze vztáhnout i na desetidílnou rozhlasovou četbu, kterou připravil Viktor Bezdíček a v níž účinkuje Jiří Valůšek.
Nate Silver se ve své knize mimo jiné ptá na to, proč se nezabránilo teroristickým útokům 11. září 2001.
Poslouchejte od 30. srpna do 8. září vždy od 23: 33 na ČRo Plus nebo z archivu.

26. 08. 2017

KRÁL SE ZLATOU MASKOU

Symbolickou povídku o vladaři v masce, který žil mezi maskami, odvysílala stanice Českého rozhlasu Vltava ke 150. výročí narození francouzského spisovatele Marcela Schwoba (23. 8.). Ten je mnohými považován za nejvýznamnějšího francouzského symbolistického prozaika. Oscar Wilde mu kupříkladu věnoval svou báseň The Sphinx, Alfred Jarry mu dedikoval svou hru Král Ubu. V české rozhlasové verzi Schwobův text zazněl v překladu Oscara Reindla, úpravě Ludvíka Němce a v podání výtečných brněnských herců Viktora Skály, Jany Štvrtecké a Pavla Zatloukala.
Vyprávění příběhů sundává masky všem postavám, o nichž vyprávíme a někdy taky těm, kdož příběhům naslouchají...

20. 07. 2017

NEVIDITELNÁ NOMINACE

Až do 11. září mohou posluchači hlasovat pro své oblíbené herce v anketě Neviditelný herec. Anketu vyhlásil Týdeník Rozhlas a Český rozhlas již po jednadvacáté. Ani letos mezi nominovanými nechybí známá rozhlasová jména. K mé nemalé radosti je mezi nominovanými i brněnská diva Simona Peková, která zaujala ztvárněním role Magdaleny Dobromily ve stejnojmenné hře Venduly Borůvkové. Výsledky ankety budou vyhlášeny v pořadu Tobogan na Dvojce Českého rozhlasu v říjnu 2017.

15. 06. 2017

PREMIÉRA MÝTINY

Hru rakouského dramatika Händla Klause uvedla v premiéře 13. června stanice ČRo Vltava. Mysteriózní drama o zločinech lidí a pomstě přírody se odehrává v lese, který byl nedávno vypálen. Na spáleništi se schází policejní inspektor Petr s učitelkou Kathrin, aby zjistil veškeré podrobnosti, jež by pomohly najít pachatele zločinu. Vyšetřování v přírodě se však začne komplikovat nejen podivnými ozvuky jejich vzájemné nedořešené minulosti, ale také příchodem učitelčina syna Lukase a potulného včelaře Wima. Dospívající muž nesnáší život, který mu matka určila tím, že odešla z města. Traumatizuje ho pobyt na opuštěném místě v lese a skutečnost, že je mu utajován jeho původ. Pátrá po otci a je kvůli tomu ochoten učinit cokoliv.
Mýtina podněcuje inscenátory k zvukově a hudebně výrazné realizaci díla, což je patrné i v českém překladu Terezy Semotamové. Rozhlasová inscenace respektuje tok básnické řeči hlavních postav, herecká interpretace se nese v civilním tónu, vycházejícím z konkrétních myšlenkových i emočních motivací. Střídání žánru detektivního, psychologického a mysteriózního se neprojevuje jen v hraných pasážích, je nezbytnou součástí i hudebně zvukových koláží, přibližuje dramaturgyně Hana Hložková.
Vstupte do vypáleného lesa Händla Klause! On-line k poslechu jen do pondělí 19. června.

01. 06. 2017

DIKOBRAZÍ OSTEN

V aktuálním čísle Divadelních novin (11/2017) byla publikována recenze na inscenaci Návrat domů v brněnském Divadle U stolu, kterou sepsal Josef Mlejnek. V textu nazvaném Člověk ponechaný sobě samému‘ recenzent mimo jiné píše, že v Pinterově hře: vládnou neomalené hrubé dialogy mezi otcem a syny a nevypočitatelné, neodhadnutelné reakce. Stačí malicherný podnět a z každého s výjimkou dobrotivého Sama vystřelí neadekvátní invektiva jako dikobrazí osten. Po neohlášeném a nečekaném návratu třetího bratra, intelektuála Teddyho, z Ameriky společně se ženou Ruth dochází v ponorkové prázdnotě bez normálních vztahů k sestupu až do podpodvědomí jsoucímu zcela mimo dobro a zlo. Návrat domů nelze hrát jako psychologické drama o odcizení a talentovanému režisérovi slouží ke cti, že porozuměl Pinterově absurdní logice. Herci se v ní pohybují s přirozenou vážností a je těžké někoho vyzdvihnout na úkor ostatních. (...) Aktuálnost Pinterova dramatu? Nechal na nás z plných plic dýchnout svět člověka v prázdnotě ponechaného sobě samému.
Využijte příležitosti zhlédnout Návrat domů ještě před divadelními prázdninami!

29. 05. 2017

PANÍ DALLOWAYOVÁ

Natočili jsme desetidílnou četbu na pokračování z nejznámější knihy Virginie Woolfové. Vrcholné dílo britské autorky, analýzu příčetnosti, šílenství a sebevraždy (jak se sama o tomto opusu vyjadřovala), odvysílá Český rozhlas Dvojka v rámci cyklu Čtení pro celou rodinu. Paní Clarissa Dallowayová jde do květinářství pro výzdobu na svůj večírek. Než však tahle událost pro lidi z lepších kruhů nastane, strávíme v její společnosti obyčejný den, který nás nenechá na pochybách, že pod slupkou stárnoucí, průměrné středostavovské paničky bije srdce se stejně vroucí pravidelností, s jakou se na Toweru každou čtvrthodinu hlásí Big Ben. Próza inspirovala světoznámý román Michaela Cunninghama Hodiny a stejnojmenný oscarový film. V rozhlasové verzi se představí Lucie Andělová.
Dokáže nějaký muž pochopit, jak to myslí ona? S tím životem? Nedovedla si představit ani Petera ani Richarda, že by si dali tu práci a uspořádali večírek jen tak pro nic za nic.
Poslouchejte ve všední dny od 5. do 16. června vždy ve 20:04 na stanici ČRo Dvojka.

28. 05. 2017

PREMIÉRA PRINCEZNY

V neděli 4. června si nenechte ujít premiéru původní rozhlasové pohádky Princezna z nejlepšího království. Tento pohádkový příběh Marka Horoščáka představuje ne příliš tradiční princeznu jako ráznou a prostořekou, ale také odvážnou, chytrou a vnímavou mladou ženu, která postupně dospívá ve zralého člověka. Princezna Anna připomíná spíše současného teenagera než zpovykanou šlechtičnu. Chce zkusit, jaké to je žít v jiných podmínkách, než na které je zvyklá, jak si vydělat peníze na živobytí, a přitom hovořit s obyčejnými lidmi o tom, co se jim líbí a co je trápí. Hudebně i zvukově výpravná inscenace s velkorysým hereckým obsazením vznikla v Brně. V titulní roli se představí čerstvá absolventka JAMU Barbora Goldmannová.
Poslouchejte v neděli 4. června ve 13:04 na ČRo Dvojka (nebo ještě týden po odvysílání ve streamu)!

19. 05. 2017

OCUCANEJ KONEC

Dokončili jsme rozhlasovou četbu na pokračování z knihy Ocucanej konec. Sedmero povídek úspěšného filmového a televizního scénáristy Marka Epsteina budí zdání výseku z jednoho života. Hlavní hrdina se přitom příliš nemění, zůstává tragikomický a politováníhodný svou naivitou, tím, jak rychle jsou jeho přehnané představy o sobě samém střídány absolutní ztrátou sebevědomí. Dějově bohaté a čtivé povídky odvysílá Český rozhlas Dvojka v podání Jiřího M. Valůška.
Dycinky je víc těch, co dostanou ten ocucanej konec. To ale ještě neznamená, že hůř chutná...
Poslouchejte ve všední dny od 19. do 30. června vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

10. 05. 2017

PREMIÉRA NÁVRATU DOMŮ

Pinterova hra Návrat domů je mou srdeční záležitostí již od dob studií na brněnské JAMU. Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá. Myslel jsem si na ni při různých příležitostech, ale rozhodl jsem se pro ni až po oslovení Františkem Derflerem a nastudoval ji v brněnském Divadle U stolu. Za tu nabídku jsem mu velice vděčný, tohle zkoušení jsem si prostě užil. A protože je zítřejší premiéra již vyprodaná, přijměte pozvání na některou z repríz. Nechte se nalákat fotografiemi Kuby Jíry.
 Reprízy Návratu domů v DUSu:

05. 05. 2017

MÝTINA

Händel Klaus patří k největším talentům současného německy mluvícího divadla. Jeho hry se uvádějí v divadlech po celé Evropě a byly ověnčeny mnoha cenami. Jeho poetika vychází z celé řady vlivů, přičemž jedinečnost jeho psaní tkví především v originální práci s jazykem a rytmem replik. Klausovy hry připomínají svým charakterem hudební kompozice, což je činí zajímavým jak pro divadelní, tak rozhlasové zpracování. Ostatně v brněnském studiu Českého rozhlasu již před několika lety vznikla rozhlasová verze jeho absurdní grotesky (Divoši) Muž se smutnýma očima (režie J. A. Pitínský).
V současné době v Brně připravujeme další z jeho her, kterou uvede stanice ČRo Vltava v rámci Rakouského roku – Mýtinu (v orig. Eine Schneise). I v tomto případě je text jakýmsi libretem, koláží slov nesoucí neklid a evokující tajemství lidského nitra. Útržkovité repliky se navzájem ruší, doplňují a tvoří melodický celek. Temný příběh bez jasných kontur nás zavede do lesa, který nedávno vyhořel – všude je cítit zápach spáleniště, vše je opálené a temné. V těchto kulisách se objeví Lukas, který nezná své kořeny a svého otce. V barbarské a nelítostné přírodě jej vychovala učitelka Kathrin, odešla tam s ním z města. Do téměř orestéovské zápletky hledání otce a viny vstoupí ještě policista Petr, pátrající po pachateli požáru, a potulný včelař Wim s temnou a taktéž nejasnou minulostí. Je snad jeden z nich otcem Lukase? Výpověď je v kaskádách dialogu jen naznačena. Text se navíc pohybuje na hranicích žánrů.
V loňském roce hru nastudoval Westdeutschen Rundfunks Köln s hvězdnou Sophie Rois. Česká premiéra je naplánována na 13. června 2017.
„Nenávidím včely. Moje zvíře je roztoč.“

Účinkují: Eva Novotná (Kathrin, učitelka), David Macháček (Lukas, její syn), Tomáš Kobr (Petr, inspektor) a Zdeněk Julina (Wim, včelař)

Autor: Händel Klaus
Překlad: Tereza Semotamová
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Mario Buzzi
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Režie: Lukáš Kopecký

23. 04. 2017

NÁVRAT DOMŮ

V brněnském Divadle U stolu připravujeme uvedení hry Harolda Pintera Návrat domů. Půjde o čtvrté nastudování tohoto textu u nás (na Moravě vůbec poprvé), přičemž od toho poslední uplynulo již třiadvacet let.
Akademik Teddy se po letech vrací domů. Jen na několikadenní návštěvu, během které chce otci a bratrům představit svou ženu Ruth i úspěšný život, který si v Americe vybudoval. Vrací se tam, odkud kdysi utekl, jako jiný člověk – už dost silný na to, aby tento návrat ustál. Opravdu?
Krev není voda. Její volání ohlušuje a rodinná smečka ji větří neomylně. Mezi samci roste agrese. Propadají podivnému boji, v němž se z něžných kousnutí rodí skryté zápasy na život a na smrt. Jde o vše, od žezla televizního ovladače až po ženu. Teddy se nepoznává. Je v pasti. Vyváznout znamená nechat v ní kus sebe sama...
Podle mnohých nejlepší hra britského nositele Nobelovy ceny za literaturu Harolda Pintera z roku 1964 nabízí šestero skvostných hereckých příležitostí a jedno šokující vyústění. Je plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.
„Já jsem ctil svýho otce nejenom jako člověka, ale jako prvotřídního řezníka. Abych to dokázal, šel jsem do krámu za ním. Na jeho kolenou naučil jsem se bourat maso. Krví jsem uctil památku jeho jména. Já jsem zplodil tři dospělý chlapy! Všecky vlastnoručně. Co ty jsi dokázal?“
Premiéra 11. května v 17:00 na Sklepní scéně CED
Inscenační tým:
Překlad: Milan Lukeš
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Martin Sládeček
Scéna a kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Mario Buzzi
Osoby a obsazení:
MAX František Nedbal
LENNY Jan Lepšík
SAM Michal Bumbálek
TEDDY Jiří M. Valůšek
RUTH Tereza Groszmannová
JOEY Martin Mihál

21. 04. 2017

KORÁB POHÁDEK

Kniha Koráb pohádek představuje spisovatele Eduarda Basse jako vypravěče krátkých pohádkových příběhů. Přináší první kompletní vydání souboru 43 pohádek z celého světa, které Bass převyprávěl podle německých vzorů. Část textů stačil za svého života publikovat časopisecky, některé později vyšly v knižních výborech, dvacítka pohádek však zůstala netknuta v autorově pozůstalosti. Knižní vydání příběhů i rozhlasovou četbu na pokračování připravila absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Hedvika Landová. Čte: Vladimír Hauser
Kdo jen hloubá a nejedná, rozmnožuje poklad chytřejšího.
K poslechu od 16. do 25. května ve Stránkách na dobrou noc (ve 23:00 na ČRo Vltava)

Pozvánky

15. 12. 2017 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejslavnější divadelní detektivka všech dob. ZADÁNO!

17. 12. 2017 | 19:30

Divadlo U stolu

Harold Pinter: Návrat domů

[Repríza] Hra plná nečekaných zvratů, kafkovsky vykloubená a bestiálně pravdivá.

25. 12. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (1/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Simona Peková a Zdeněk Junák

26. 12. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (2/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká, Simona Peková a Zdeněk Junák

27. 12. 2017 | 18:30

ČRo Vltava

Heinrich Böll: Chléb mladých let (1/5)

Osudový milostný příběh z poválečného Německa. Čte: Martin Siničák

27. 12. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (3/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Simona Peková a Zdeněk Junák

28. 12. 2017 | 18:30

ČRo Vltava

Heinrich Böll: Chléb mladých let (2/5)

Osudový milostný příběh z poválečného Německa. Čte: Martin Siničák

28. 12. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (4/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká a Zdeněk Junák

29. 12. 2017 | 18:30

ČRo Vltava

Heinrich Böll: Chléb mladých let (3/5)

Osudový milostný příběh z poválečného Německa. Čte: Martin Siničák

29. 12. 2017 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (5/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká, Simona Peková a Zdeněk Junák

30. 12. 2017 | 18:30

ČRo Vltava

Heinrich Böll: Chléb mladých let (4/5)

Osudový milostný příběh z poválečného Německa. Čte: Martin Siničák

1. 1. 2018 | 18:30

ČRo Vltava

Heinrich Böll: Chléb mladých let (5/5)

Osudový milostný příběh z poválečného Německa. Čte: Martin Siničák

1. 1. 2018 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (6/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek a Simona Peková

2. 1. 2018 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (7/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká a Zdeněk Junák

3. 1. 2018 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (8/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká, Simona Peková a Zdeněk Junák

4. 1. 2018 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (9/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Jana Štvrtecká, Simona Peková a Zdeněk Junák

5. 1. 2018 | 22:00

ČRo Dvojka

Émile Ajar: Soukromá linka důvěry (10/10)

Francouzský román o starých láskách a mladých milencích. Účinkují: Michal Bumbálek, Simona Peková a Zdeněk Junák

10. 1. 2018 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

23. 1. 2018 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejslavnější divadelní detektivka všech dob.