Lukáš Kopecký režisér

20. 09. 2016

OCENĚNÍ

Před začátkem první poprázdninové premiéry se v Městském divadle v Mostě již tradičně udělovaly ceny festivalu Young for young, jehož šestý ročník se konal začátkem června. Podle diváků se absolutním vítězem této soutěžní přehlídky současné divadelní tvorby stala mnou režírovaná inscenace Podivný případ se psem. Nechte se tímto pozvat na některou z podzimních repríz.

15. 09. 2016

JÁ TO NEJSEM

Směšnost sentimentální poezie a vyumělkovanost romantických gest je tématem veselohry Já to nejsem od Jana Nerudy. Hlavním hrdinou je kdysi zapálený básník Antonín Měrský, který již dlouhá léta žije v poklidném manželském svazku a užívá si na letním sídle radostí zabezpečeného měšťáka. Klidný den mu naruší dopis oddané ctitelky a milovnice jeho sladkobolných veršů, jež hodlá poetu osobně navštívit. Obtloustlý stárnoucí muž je z toho nesvůj, protože dnes je už někým zcela jiným, než býval, a zároveň je nutné udržovat dávnou slávu stále živou. Jak z trapné situace vyjít co nejlépe?
Jednoaktová hra byla publikována roku 1863. Je to poslední komedie, kterou Neruda napsal, což dobový tisk komentoval s velkou nevolí, neboť právě Nerudova tvorba významnou měrou přispěla k rozvinutí tohoto žánru.
Rozhlasovou inscenaci natáčíme v Brně ve stejném tvůrčím týmu jako v případě předchozích Nerudových dramatických miniatur Nevěsta a Ženich z hladu, na které chceme stylotvorně navázat. S úctou k dramatické tvorbě významného českého autora, ale s nezbytnou hereckou a hudebně zvukovou nadsázkou v duchu ironického humoru.
Okurky žloutnou předčasně jako česká energie.“   

Účinkují: Jan Kolařík (Antonín Měrský, básník), Ivana Hloužková (Marie, jeho choť), Marek Příkazký (Artur, jeho synovec), Táňa Malíková (Anna Krejčí, jeho ctitelka), Ondřej Jiráček (Ryšavý, student) a Pavel Doucek (Dráb)
Autor: Jan Neruda 
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Lukáš Kopecký 
Poslouchejte 18. 11. od 9:30 na stanici ČRo Vltava.

11. 09. 2016

AVISO: HRA O RETTIGOVÉ

Nenechte si ujít premiéru rozhlasové inscenace Magdalena Dobromila. Je to komorní drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích, ve kterém autorka Vendula Borůvková představuje českou buditelku, známou díky slavné knize receptů, jako emancipovanou ženu a starostlivou matku. Jelikož má hra výraznou genderovou linku, titulní postava není pouze postavou historickou. Problémy, se kterými se posluchači svěřuje, k němu velmi intenzivně promlouvají i přes stosedmdesát let vzdálený časový odstup. Hra byla napsána pro divu brněnských jevišť Simonu Pekovou. V dalších rolích se představí Tereza Novotná, Jan Grundman a Magdaléna Tkačíková.
„Kdyby mně dnes bylo znovu dvacet a věděla bych, co mě čeká a o čem to všechno je, tak bych radši ze skály do propasti skočila, než abych svolila ke svatbě. To je lepší si naráz zlámat vaz, než si nechat pomalu, den za dnem, vrážet do těla špendlíky.“
Poslouchejte 13. 9. od 21:30 na stanici ČRo Vltava.

07. 09. 2016

ČÁRYMÁRY

Hra, bolest a čárymáry je název portrétního pásma o americkém spisovateli Williamu Saroyanovi, které pro Český rozhlas připravila Tereza Reková. V pořadu posluchači uslyší hovořit překladatelku Věru Kláskovou, nakladatele Lubora Falteiska a v neposledku též ukázky ze Saroyanových knih v interpretaci Michala Bumbálka, Davida Macháčka, Terezy Groszmannové, Františka Nedbala, Ondřeje Dvořáka a Dalibora Buše.
Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.
Poslouchejte 11. září od 20:00 na stanici ČRo Vltava.
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=9
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=918
„Pro mnohé lidi znamená přemýšlet jenom přestěhovat předsudky na jiné místo.“
– William Saroyan

Zdroj: http://citaty.net/autori/william-saroyan/?q=91

03. 09. 2016

JE TO PAST

V Městském divadle Zlín jsme před pár dny rozezkoušeli slavnou detektivku Agathy Christie. Podívejte se na fotografie z první čtené zkoušky. Premiéra 15. října ve Velkém sále!

17. 08. 2016

ROBIN

V těchto dnech v Brně natáčíme jednu z nejúspěšnějších knih Zdeny Frýbové. Humoristický román Robin vypráví o nenapravitelných rošťárnách hrubosrstého foxteriéra, který změní idylický chod jedné rodiny. Na první pohled nevinně vyhlížející štěně, které mělo být strážcem radosti u rodinného krbu, nedlouho po osvojení doslova rozhýbe svou novou rodinu nejen toulkami po Praze a útěky do rozlehlých šumavských hvozdů. Je tvrdohlavý, rád se předvádí a vymýšlí rafinované kousky, aby prosadil svůj názor. A tak Robinova rodina tak trochu proti své vůli začne žít úplně nový, nevšední život, kterým není vždycky nadšena. Přesto je Robinek členy rodiny milován, přes svou delikátní povahu totiž dokáže být neodolatelně roztomilý a vlastně nezapomenutelný. Z populárního románu Robin čte Věra Zástěrová.
„Každý, kdo dělá svoje povolání bez nadšení, a každý, kdo nemá kloudnou životní zálibu, žije jako hovado.“
Poslouchejte denně od 29. srpna do 9. září vždy ve 22:00 na stanici ČRo Dvojka.

05. 08. 2016

JEF

Psáno na vodu palbou kulometnou začal Jaroslav Erik Frič psát v létě 2007 jako blog. Ojedinělý deník prvních let nového tisíciletí je velkolepou koláží událostí, textů, snů, dialogů prodchnutou neobyčejnou mravní silou a poctivostí. JEF, někdejší nakladatel, v posledních letech především organizátor festivalů, autorských čtení a v neposledku též básník a hudebník, za publikované názory a postoje ručí svým dosavadním životem. „Zejména v zamyšleních věnovaných otázkám víry se ukazuje šíře Fričova rozhledu a jasného ukotvení jeho názorů, které mu nedovolují takříkajíc sejít z cesty. (...) Fričův náhled lze snadněji pochopit než přijmout. Je v něm totiž pevnost a vyhraněnost, která nastavuje zrcadlo a nutí ke konfrontaci se sebou samým,napsal Josef Chuchma
Výběr z Fričových textů pro rozhlas připravil Ludvík Němec a během podzimu se tento desetidílný cyklus stane součástí literárně-publicistického magazínu Zelný rynk. Posluchači ČRo Brno vyslechnou Fričovo ‚jiné psaní‘ v autenticky syrovém podání Jiřího Vyorálka
Člověk nemůže být někým jiným, než je, a jeho charakter je určován pouze tím, jaké věci dělá, čím se živí, čemu věří, s kým se stýká, jaké místo ve společnosti na něho zbylo, jaké si vydobyl, jaké zastává.


04. 08. 2016

PERENDA

Perenda je podivný, původně lesní tvor (ani úplně člověk, ani úplně zvíře), daleko nejspíš obr docela určitě mužského pohlaví. Je mírně dospělý, ale nikoli starý, i když už žije několik desítek, možná stovek let. To nikdo neví. Rozumí si daleko víc s dětmi, než s dospělými. Jednoho dne najde v domovském lese zapomenutý ruksak. A v zapomenutém ruksaku knihu o staré Praze plné nevídaných bytostí, přízraků a strašidel, což ho nesmírně zaujme. A tak začne neprodleně hledat způsob, jak se do onoho tajemného města podívat.
Už z úvodu je asi zřejmé, že Perenda Magdaleny Wagnerové je příjemnou pohádkovou knihou, plnou veselých příhod, vyprávěnou zkušenou pohádkářkou. Nyní jsme příhody onoho lesního muže vtaženého do víru velkoměsta zpracovali rozhlasově jako pětidílnou četbu na pokračování a já věřím, že v hravém podání Lucie Schneiderové půjde o neméně příjemný a zábavný poslech.
Poslouchejte od pondělí 5. do pátku 9. září vždy od 18:07 v digitálním vysílání Rádia Junior.

29. 07. 2016

JAKO PES

Jako pes je povídka ze stejnojmenné sbírky pražského hudebníka Filipa Topola. Kniha vyšla roku 2013 u Revolver Revue a tvoří ji tři povídky z 80. let, oficiálně publikované poprvé. Zastoupené texty výrazně nesou autobiografické rysy. Filip Topol je napsal jako dvacetiletý a představují tak jeho ranou prozaickou tvorbu. Titulní povídka, kterou jsme v brněnském studiu natočili, zachycuje setkání vypravěče s jeho bývalou dívkou, vdanou nyní za grafika Viktora. Čte: Jiří Vyorálek
Já sem si našel vlastní cestu, při který není vyloučený nic. Ale musíš se na věci dívat ne přes nějakej pavučinovej filtr, ale na věci nahý, obnažený na kořen, na podstatu, vsakovat je do sebe celý, až se budeš třást jako pes! Jako pes, sakra!
Poslouchejte 26. 9. 2016 ve 22:00 na stanici ČRo Vltava.


18. 07. 2016

PŘÍHODA KANDIDÁTA VOLDŘICHA

Dnes jsme v brněnském studiu dokončili nadčasovou humoristickou hříčku o provázanosti politiky a žurnalistiky. Pod výmluvným názvem Redaktor Chřástal aneb Příhoda kandidáta Voldřicha ji sepsal Viktor Dyk, básník, prozaik a dramatik, kulturní a politický publicista, satirický polemik a buřič. A je otázkou, nakolik do této povídky autor vtělil vlastní prožitek politických zápasů i svou deziluzi z nich. Dykova předválečná politická aktivita vyvrcholila v roce 1911 členstvím ve státoprávně pokrokové straně, za niž neúspěšně kandidoval ve volbách. To kandidát Voldřich vyjde z volebního klání vítězně, i když ho to bude leccos stát. Ale lze se hněvat na někoho, kdo jen koná svou povinnost? Čte: Martin Sláma
Co se týče defraudace, nechci nic namítat; dnes každý slušný člověk defrauduje. Není to nic nezvyklého.“
Poslouchejte 3. 9. 2016 v 11:31 na stanici ČRo Vltava.

15. 07. 2016

MOUSETRAP

V Městském divadle Zlín připravujeme uvedení nejúspěšnější divadelní detektivky všech dob – Pasti na myši od Agathy Christie. Ta se v londýnském divadle St. Martin´s nepřetržitě hraje už od roku 1952. Příběh se odehrává v nově otevřeném penzionu novomanželů Ralstonových. Je zima, počasí se prudce zhoršuje a do penzionu přijíždějí první hosté. Brzy na to už je příjezdová cesta pod sněhovou záplavou téměř neprůjezdná, když dorazí šestý a nikým neočekávaný host se šokující zprávou: všichni přítomní jsou v ohrožení života. Jenže telefonní spojení někdo přestřihl a dům zcela zavalil sníh. Není úniku. A vrah už je možná vevnitř…
Nevídaný úspěch této téměř sedmdesát let staré hry prý udivoval i samotnou autorku. Ale její čtenáři a diváci zas tak překvapeni nebývají – když jim totiž na závěr skvěle vybudovaného a humorem protkaného příběhu autorka naservíruje šokující rozřešení a všechny indicie do sebe hladce zapadnou, zatetelí se i ten nejzarytější odpůrce detektivek a chce se do téhle důmyslně sestrojené pastičky na myši nechat chytit zas a znovu. 

„Co podle mého nabízí Past na myši? Jedinečné vytržení z rutiny každodenních povinností. Mrazení v zádech, až by jeden chvílemi vyskočil ze sedadla. Překvapivé zvraty, napínavé drama, poezie hrůzy. Divákům doporučuji jít do divadla v doprovodu!“
Premiéra 15. října 2016 v Městském divadle Zlín!

04. 07. 2016

SNÍDANĚ U TIFFANYHO

Letní páteční večery přináší stanice ČRo Vltava posluchačům prozaické texty netradičního charakteru, doprovázené hudbou rovněž nevšední. Druhý červencový pátek bude patřit Holly Golightlyové a jejímu zápasu o úspěch v New Yorku čtyřicátých let. Capoteho novela Snídaně u Tiffanyho je prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k pillířům americké literatury. Hrdinka knihy je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, prostředkem je jí vlastní půvab a slabůstky starších bohatých pánů.
Vyslechněte příběh o lidských ambicích, osobní svobodě a hledání identity, který vám v jedinečném podání zprostředkuje Jan Kolařík.
Poslouchejte v pátek 8. července ve 20:00 na ČRo Vltava.
Po odvysílání najdete pořad ještě týden na stránce Hry a literatura.

28. 06. 2016

REPRÍZA ŽENICHA

Poslechněte si reprízu brilantní humoristické miniatury o svatební šlamastice vyhládlého doktora Svobody. Anekdotickou hříčku Jana Nerudy Ženich z hladu odvysílá počátkem července ČRo Dvojka. Poté se monodrama objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do soboty 16. července 2016.
Kromě jednoduché zápletky, ve které vdova Bobrovská musí kvůli dědictví neprodleně provdat dceru, je motor situační komedie hnán silou jediné motivace hlavního hrdiny – touhou po ukojení pořádného hladu. V titulní roli pohotového, chytrého a velkoměstem protřelého doktora, vyniká Tomáš Kobr.

Výchozím principem rozhlasové inscenace, která vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, je ironická nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval sám autor. (...) Přestože inscenátoři dílo neinterpretují přehnaně muzeálně, duch doby a úcta k sarkastickému dramatickému stylu Jana Nerudy, je ve hře dobře znát.“ 
Poslouchejte v sobotu 9. července od 22:00 na ČRo Dvojka.

26. 06. 2016

MÍNA

Odstartoval dvacátý ročník ankety (Ne)viditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu v sezóně 2015/2016. Po loňských třech nominacích mám i letos mezi navrženými umělci své želízko v ohni. Stejně jako v minulém ročníku se mezi nominovanými objevila Jana Štvrtecká, která tentokrát zaujala ztvárněním role Míny v komorní komedii Modrý medvěd. Hlasování v kategoriích nejoblíbenější herec a herečka bylo spuštěno včera a poběží až do 11. září.

23. 06. 2016

KRÁLOVNINA SMEČKA PSŮ

Útržky o královnách Oldřicha Daňka, byť se původně jedná o televizní cyklus, jako by byly psány pro rozhlas. Obratné chytré dialogy plné sarkasmu a bonmotů hýří skvělými hereckými příležitostmi. Zkrátka jsou nejlepší ukázkou toho, že i na malém prostoru dokáže několik výborných herců rozehrát velké drama. Včera jsme v brněnském studiu dokončili další, anglický útržek, jehož síla spočívá v chladné a hmatatelně strnulé atmosféře. Královnina smečka psů je komorní, ironicky laděný příběh o síle intriky, diplomatickém jednání a manipulaci a autor se v něm zaměřuje na okamžik, kdy je anglická královna Alžběta postavena před rozhodnutí podepsat rozsudek smrti nad svým bývalým milencem. A i když vše vypadá jen jako dohra událostí minulých, jimž už nelze zabránit, vyplouvá na povrch spousta myšlenek a emocí, pocity viny a lítosti.
V historické hříčce z alžbětinských časů se představí Helena Čermáková, Martin Siničák, Michal Isteník a Ladislav Kolář. Mistrem zvuku byl Michal Zelinka. Premiéru odvysílá 24. září stanice ČRo Dvojka.
 Jsme jenom královnini psi a každý z nás si hlídá místo ve smečce.

16. 06. 2016

REPRÍZA NEVĚSTY

Nenechte si ujít reprízu dramatického žertíku pro jednu osobu, jak zní podtitul monodramatu Nevěsta od Jana Nerudy, kterou již zítra odvysílá ČRo Vltava. Poté se monodrama objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do čtvrtka 23. června 2016.
Jednoduchá zápletka vychází ze situace, kdy se mladá žena dozví, že náklonností obdařený nápadník bez svolení požádal rodiče o její ruku. Zaskočená „donebevolající troufalostí“ nastávajícího manžela, který se měl nejprve zeptat jí, propadne v nekontrolovatelný emoční záchvat. Nerudova veseloherní miniatura je vtipnou dobovou sondou z prostředí tehdejší, konvencemi svázané, měšťanské společnosti, která pobaví i současného posluchače. „Rozhlasová inscenace vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, kteří ctí původní autorův text, aniž by jej interpretovali „muzeálně“. Výchozím principem jejich koncepce je humorná nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval už Neruda. Inscenátoři ji využili zejména v hudebních a zvukových persiflážích a odkazech. Podobným způsobem byla vedena také herečka.“ Na svatbu se těšící nevěstu, podléhající nečekaným citovým pnutím, se s bravurou zhostila talentovaná Lucie Schneiderová.
Poslouchejte na Vltavě 17. června 2016 v 9:30.

10. 06. 2016

CENA DIVÁKŮ

Inscenace Podivný případ se psem získala na Festivalu Young for young Cenu diváků! A zaujala i studentskou porotu: „(...) Nic bychom neměnili. Skvělá hra, herci i základní myšlenka představení, které bychom doporučili všem, kteří rádi zachází do hloubky, kteří na sebe rádi nechávají přenášet z jeviště plno emocí, otázek a kterým nevadí jít po představení domů a celou cestu jen přemýšlet o životě.“ Festival Young for young se koná každoročně v Městském divadle i v Divadle rozmanitostí v Mostě. Je určen pro mladé nejen věkem. Jedná se o soutěžní přehlídku současné divadelní tvorby. Cena diváků bude předána před začátkem nejbližší premiéry MdM, tedy 16. září 2016.
foto

09. 06. 2016

MAGDALENA DOBROMILA

Brněnská spisovatelka Vendula Borůvková napsala novou hru pro Český rozhlas. Magdalena Dobromila je původní rozhlasové drama o manželství, rodičovství a zhrzených nadějích, ve kterém se autorka nechává volně inspirovat posledními roky české buditelky, spisovatelky, v posledku pak všeobecně známé autorky kuchařek Magdaleny Dobromily Rettigové. Premiérově hru po prázdninách odvysílá ČRo Vltava v rámci cyklu Hry nové generace.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/sites/default/files/styles/scale_1180/public/images/1490424-86877.jpg?itok=mcvMv3cC

Podle mě chlapi přemýšlejí úplně jinak. Oni vůbec nečekají, že budou v manželství šťastní! Spokojené a klidné soužití – to jim stačí! To my se nikdy nenaučíme. My chceme být navíc ještě šťastné! Ale dokážeme to vůbec?

Účinkují: Simona Peková (Magdalena Dobromila Rettigová), Tereza Novotná (Jindřiška Milina Rettigová, její dcera), Jan Grundman (Josef Ondřej Liboslav Rettig, její syn) a Magdalena Tkačíková (Eliška, její žačka)

Tvůrčí tým: 
Dramaturgie – Hana Hložková
Hudba – Mario Buzzi
Zvukový mistr – Michal Zelinka
Režie – Lukáš Kopecký

08. 06. 2016

AVISO: STRÝČEK Z VILY

V rámci cyklu Stránky na dobrou noc uvede Český rozhlas Vltava pětidílné vzpomínky Marty Milotové na Jakuba Demla. Marta Milotová zapsala své vzpomínky na poslední dva roky života jejího „strýčka z vily“ přibližně v roce 2008 na přání své dcery Marty Mackové, aby se zachovaly pro rodinu. Rukopis tvoří 30 stránek sešitu A5 se čtverečkovaným papírem, je psán souvisle modrou propiskou s nemnoha škrty a doplňky. Poprvé publikován byl v roce 2011 v revue Souvislosti. Pro rozhlas je při příležitosti letošního 55. výročí Demlova úmrtí vybrala Alena Blažejovská. Čte: Marie Durnová.
 https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13403174_10206342384783044_3976623512999200257_o.jpg
Od pondělí 13. 6. každý večer ve 23.00 na stanici ČRo Vltava.

01. 06. 2016

PES JE YOUNG!

Inscenace Podivný případ se psem se objeví na tradičním divadelním festivalu Young For Young v Mostě, který se letos uskuteční od 1. do 4. června. Diváci se dále mohou těšit na Městská divadla pražská, Divadlo Bolka Polívky, Západočeské divadlo Cheb, studentská představení Pražské konzervatoře, VOŠ herecké, JAMU Brno a pohádky Divadla D21 nebo Divadla Buchty a loutky.
Bude to jedna z posledních možností zhlédnout Podivný případ v původním hereckém obsazení! Poslední repríza před divadelními prázdninami je pak naplánována na 14. června od 17:00.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13235198_1362499533766745_5809505116279365573_o.jpg 
Rezervujte si vstupenky na poslední předprázdninové reprízy!

24. 05. 2016

PODOBNOST MEZI POUZDREM NA HOUSLE A RAKVÍ

Dnes jsme v brněnském studiu natočili povídku Podobnost mezi pouzdrem na housle a rakví od Tennessee Williamse. Americký dramatik v ní vypráví o složitém období dospívání, o homosexuální touze po mužském těle popisované očima dítěte. V tomto autobiografickém textu se odrážejí Williamsovy vzpomínky na vlastní dětství, kdy jeho sestra přichází do puberty, a tím se oba sourozenci od sebe začínají odcizovat. Přesto to není jen toto odcizení, co vede vypravěče k pocitům osamělosti, ale též uvědomění si své sexuální orientace poté, co se stejně jako jeho sestra zamiluje do mladého a pohledného Richarda Milese, jenž pravidelně dochází do jejich domu cvičit na housle. Čte: Jiří Valůšek.
 Poslouchejte v sobotu 4. června v 11:31 na ČRo Vltava.

23. 05. 2016

AVISO: MODRÝ MEDVĚD

Nenechte si ujít premiéru původní rozhlasové komedie Modrý medvěd, kterou odvysílá stanice ČRo Vltava již tento čtvrtek 26. května. Osamělé živoření dvou žen (matky a dcery) popisuje autorka Olga Walló skrze paradox úspěšné podnikatelky Míny, která je sice majitelkou zájezdové agentury, ale sama si cestování nemůže dovolit. Splácí totiž dluhy po svém otci. O neutěšeném soukromí perfekcionistky Míny se náhodně dozví mladičký zaměstnanec Alex, jenž svou šéfovou ctí, přestože je dost svéhlavá a lpí na starých zásadách. Zápletka hry pak vychází z bizarního obchodního nápadu Alexe, který způsobí, že mu Mína po zkušební době neprodlouží pracovní smlouvu.
Komorní komedie Olgy Walló je osvěžující hrou, zakládající si na umění svižné a pohotové konverzace a přesného pointování situací. Realistické a psychologicky věrohodné scény jsou autorkou vyvažovány ironickou nadsázkou, fungující jako písňové předěly mezi scénami. V inscenaci mají podobu hlasu reálného zpěváka stylizovaného zvukově do elektronické hračky, evokující nejen plyšového medvěda.
V rolích temperamentních a rázných žen posluchači uslyší Janu Štvrteckou a Drahomíru Hofmanovou, jako sympaticky drzý a nadšený zaměstnanec Alex se představí talentovaný Ondřej Dvořák.
Poslouchejte na ČRo Vltava 26. května ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba, kde zůstane až do středy 1. června 2016.

23. 05. 2016

STRAŠIDELNÉ PRÁZDNINY

Počínaje dneškem začne Rádio Junior vysílat čtení na pokračování z dobrodružné knihy Strašidelné prázdniny od Ivany Peroutkové. Táňa a Áňa - dvě věrné kamarádky, jedou jako každý rok strávit prázdniny k babičce a dědečkovi na venkovský statek. Tentokrát tam však zažívají podivné věci, které dosud nepoznaly. Záhadami je opředen osud dívky Kláry, která kdysi na statku jako desetiletá zemřela a teď na ně kouká z fotografie visící na stěně jejich pokoje. Záhadná je i nedaleko bydlící Klára, zvláštní holka, s kterou by rády kamarádily, zvláště když se o ní povídá, že umí vyvolávat duchy. Kamarádky touží záhady rozluštit, a tak se při svém všetečném pátrání ocitají nejednou v nebezpečných a dobrodružných situacích, při nichž se jejich zvědavost mísí s vlastním strachem. Zvítězí nad ním? Odhalí Táňa a Áňa všechna ta prapodivná tajemství, která je obklopují? V rozhlasovém seriálu účinkuje Jana Stefanka.
https://i.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f7&cd=EK14547 
Poslouchejte denně od 23. května do 3. června na Rádiu Junior vždy od 18:07.

06. 05. 2016

S VODKOU A OKURČIČKOU

V Týdeníku Rozhlas 19/2016 vyšla recenze na dramatizovanou povídku Jeden den velkokněžny, kterou jsme před časem natočili v brněnském studiu (premiéru odvysílala 16. dubna stanice ČRo Dvojka). Publicista Přemysl Hnilička si v textu Ruská komedie s vodkou a okurčičkou všímá, že se brněnská rozhlasová redakce začala věnovat původně televiznímu cyklu Útržky o královnách od Oldřicha Daňka, a i když nemůže chválit stoprocentně, stálo by podle něho za to daný cyklus dokončit. K tomu snad mohu prozradit, že bychom v Brně měli natočit ještě jeden útržek, a to anglický  nazvaný Královnina smečka psů.
Ke zpracování ruského útržku, jenž je už Daňkem pojednán jako divoký královský vaudeville, epizoda ze života pozdější Kateřiny Veliké, jejímž pokojem se jako v cirku prohánějí hrabata, ministři, imbecilní manželé, velkokancléři i komorníci, píše Hnilička mimo jiné, že „(...) rozhlasová úprava je vcelku funkční. Režisér Lukáš Kopecký dynamizuje tu více, tu méně úspěšně hudebními vstupy a s gustem zesiluje zvuk chroupání okurčiček, které stále pojídají velkokněžnini hosté, zapíjejíce je vodkou. Celek drží pohromadě dobře, inscenačně tedy není co namítat,a dále chválí několik hereckých výkonů.

30. 04. 2016

HLASOVÁNÍ O AUDIOKNIHU ROKU 2015

Byly zveřejněny nominace na nejlepší audioknihy roku 2015. V odborných kategoriích sice již Asociace vydavatelů audioknih (AVA) vyhlásila tři nejlepší počiny v každé kategorii, stále však probíhá hlasování o Cenu posluchačů. V této kategorii, která je volně otevřená široké veřejnosti, můžete mezi 76 tituly hlasovat i  pro mého Hordubala ve vynikajícím podání Igora Bareše. Hlasování bylo prodlouženo až do 8. května.
Release cover

Pozvánky

6. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

14. 10. 2016 | 10:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Veřejná generálka] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

15. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Premiéra!] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

19. 10. 2016 | 17:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

20. 10. 2016 | 19:00

Kulturní dům Stochov

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Zájezd! Repríza v rámci 19. ročníku festivalu Stochovská Thálie!] Adaptace románu současného britského autora.

27. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

29. 10. 2016 | 19:00

Městské divadlo Zlín

Agatha Christie: Past na myši

[Repríza] Nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob.

7. 11. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.

18. 11. 2016 | 9:30

ČRo Vltava

Jan Neruda: Já to nejsem

[Premiéra!] Veselohra z pera klasika české literatury. Účinkují: Jan Kolařík, Ivana Hloužková, Marek Příkazký, Táňa Malíková, Ondřej Jiráček a Pavel Doucek

19. 11. 2016 | 22:00

ČRo Dvojka

Laco Kerata: Úzký pokoj

[Premiéra!] Dramatizovaná povídka. Příběh dvou starých mužů na konci života…a na začátku letu. Účinkují: Pavel Leicman a Jaroslav Kuneš

26. 11. 2016 | 19:00

Městské divadlo v Mostě

Mark Haddon – Simon Stephens: Podivný případ se psem

[Repríza] Adaptace románu současného britského autora.